Aktualności

GLIWICE. NIEZWYKŁY LOT PILOTA PIRXA - premiera w Miejskim

Pirx plakat premiera b1 sm

NIEZWYKŁY LOT PILOTA PIRXA

Teatr Miejski w Gliwicach wspólnie z Teatrem Papahema przygotowuje spektakl na podstawie Opowieści o pilocie Pirxie, zbioru dziesięciu opowiadań science-fiction autorstwa Stanisława Lema. Choć opowiadania powstały prawie pięćdziesiąt lat temu, wciąż intrygują czytelników i artystów szukających odpowiedzi na pytania dotyczące relacji człowieka z maszyną.

Niezwykły lot pilota Pirxa to teatralna wyprawa w Kosmos. Widzowie zostaną zaproszeni na pokład rakiety, aby towarzyszyć Pirxowi w locie egzaminacyjnym. Od tego lotu zależy czy Pirx zdobędzie uprawnienia pilota-kosmonauty. W przestrzeni kosmicznej czekają go nieprzewidziane przygody i perypetie. Do zdania egzaminu niezbędna będzie pomoc publiczności. Oprócz tytułowego bohatera kosmiczni podróżnicy poznają szereg zabawnych a czasem groźnych postaci z Ziemi i z Kosmosu.

Spektakl osnuty na motywach opowiadań Stanisława Lema oprócz żywego planu aktorskiego wykorzystuje rozmaite tradycyjne i nowatorskie środki wyrazu, jak np. lalki i multimedia.

Jerzy Machowski, ur. 1991 w Warszawie. Student V roku reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Uczestniczył w warsztatach prowadzonych przez takich twórców jak Krzysztof Zanussi, Jacqueline Sobiszewski, Maja Kleczewska czy Janusz Gajos i organizowanych m. in. przez Teatr Narodowy w Warszawie, Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach czy Cricotekę w Krakowie. Zrealizował m. in. spektakle Cień wg H. Ch. Andersena (Wrocław, 2015), Historia żołnierza I. Strawińskiego (Wrocław, 2016). Współpracował z takimi reżyserami jak Krzysztof Rau, Jarosław Kilian i Cezary Studniak. Był stypendystą prezydenta m. st. Warszawy i marszałka województwa mazowieckiego. Organizuje i prowadzi liczne koncerty, na tym polu współpracuje m. in. z Filharmonią Opolską i Podkarpacką Fundacją Rozwoju Kultury. Jest również przewodnikiem po Warszawie i miłośnikiem kolei.

Ignacy Zalewski, ur. 1990, kompozytor muzyki symfonicznej, kameralnej, teatralnej i radiowej, dyrygent. Doktor sztuki muzycznej (2015). Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie kompozycji prof. Marcina Błażewicza (2009-2014). Laureat szesnastu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach kompozytorskich. Uhonorowany nagrodą „Amadeusz” za najlepszy debiut kompozytorski w Teatrze Polskiego Radia, przyznawaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (2015), oraz nagrodą za najlepszą muzykę do słuchowiska radiowego na festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie (2015). Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2012). Kompozytor-rezydent Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus (2013-2014) oraz Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach (2016-2017). Jego utwory wykonywane były w Polsce, Niemczech, Rosji, Japonii, Norwegii, Słowenii, na Węgrzech i na Ukrainie. Od 2014 roku wykłada na macierzystej Uczelni, od 2015 r. zatrudniony jako adiunkt. Od 2012 roku członek zwyczajny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Kompozytor i dyrygent zespołu muzyki nowej Hashtag Ensemble.

Ľudmila Bubánová, scenografka, kostiumografka i projektantka pochodzenia słowackiego, mieszkająca i pracująca w Warszawie. Absolwentka Wydziału Scenografii Wyższej Szkoły Sztuk Scenicznych w Bratysławie i Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (z oceną celującą za projekt scenografii do opery „Nos” Dymitra Szostakowicza). Laureatka m. in. Nagrody Scenograficznej im. Jerzego Moskala za najlepszy projekt dyplomowy w dziedzinie teatru przyznanej na III Festiwale Nowej Scenografii w Katowicach (2015). W 2014 roku współpracowała jako asystent z Borisem Kudličką przy przygotowaniu projektu scenografii do opery Julietta Bohuslava Martinu dla Oper Frankfurt. Jest autorką oprawy scenograficznej Festiwalu „Stolica Języka Polskiego” w Szczebrzeszynie (2015). Współpracuje z reżyserami teatralnymi w Polsce i na Słowacji, m.in. z Jerzym Machowskim, Katarzyną Michałkiewicz, czy Tomášem Procházką. Od 2015 roku współpracuje z biurem projektowym Kłaput Project, gdzie zajmuje się projektowaniem wystaw i ekspozycji muzealnych.

W spektaklu wystąpią m.in. aktorzy związani z Teatrem Papahema z Białegostoku oraz Łukasz Kucharzewski z zespołu naszego teatru.

Teatr PAPAHEMA został założony przez absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. W skład zespołu wchodzą: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel.

Niezwykły lot pilota Pirxa jest ich siódmym spektaklem. W repertuarze PAPAHEMY znaleźć można propozycje zarówno dla widzów dorosłych, jak i dla tych młodszych - obecnie są to:

Moral insanity. Tragedia ludzi głupich na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej Ich czworo. Tragedia ludzi głupich, Macbett Eugène Ionesco, Calineczka dla dorosłych na podstawie baśni

Hansa Christiana Andersena stworzona we współpracy z Teatrem Montownia, Alicja po drugiej stronie lustra na podstawie prozy Lewisa Carrolla w reżyserii Przemysława Jaszczaka i Poskromienie złośnicy Williama Szekspira. PAPAHEMA regularnie współpracuje z Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku, Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie, Teatrem Polonia w Warszawie prowadzonym przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury oraz Operą i Filharmonią Podlaską. Do swoich największych sukcesów twórcy mogą zaliczyć wygraną w konkursie Montownia Bis oraz zdobycie III nagrody w nurcie SzekspirOFF w ramach 20. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku za spektakl Macbett.

Marzą o możliwości realizacji swoich pomysłów łączących środki teatru formy z teatrem aktorskim, dobrą literaturę ze współczesną wrażliwością i poczucie humoru z refleksją na temat kondycji świata.

Na podstawie historii o pilocie Pirxie w 1978 roku powstał film produkcji polsko-radzieckiej pt. Test pilota Pirxa w reżyserii Marka Piestraka.

Premiera odbędzie się 25. 02. 2017 roku na Scenie Kameralnej Teatru Miejskiego w Gliwicach, 25 – 28.02

Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 9. roku życia

NIEZWYKŁY LOT PILOTA PIRXA

wg „Opowieści o pilocie Pirxie” Stanisława Lema

Reżyseria: Jerzy Machowski

Scenografia: Ľudmila Bubánová

Muzyka: Ignacy Zalewski

Lalki: Olga Ryl-Krystianowska

Projekcje: Michał Dresner

Obsada:

Paulina Moś (Asystentka, Krystyna, animacja Łajki)

Helena Radzikowska (Jolanta, Nieznajomy)

Paweł Rutkowski (Pirx)

Mateusz Trzmiel (Boerst, Android, animacja Łajki)

Łukasz Kucharzewski (Profesor)


Add comment btn