Aktualności

WARSZAWA. Spektakl Pabiana i Studniaka w Teatrze WARSawy

Dziecie proba fot. kasia chmura 27

Dziecię Starego Miasta – premiera w Teatrze WARSawy

Sztuka na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, w adaptacji dramaturga Michała Pabiana i w reżyserii Ceziego Studniaka, po raz pierwszy zostanie pokazana 24 maja o godz. 20.00 w Teatrze WARSawy.

Cezi Studniak, utalentowany reżyser, aktor oraz dyrektor Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu po raz pierwszy reżyseruje w Warszawie. W kręgu jego zainteresowań znalazła się powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego, którą na sztukę teatralną adaptował dramaturg – Michał Pabian. Dzięki nim, a także całemu zespołowi twórców i aktorów, dzieło Kraszewskiego zyskało formę spektaklu teatralnego, na bardzo aktualny współcześnie temat pojęcia patriotyzmu.

Lokalne sprawy urastają do ogólnospołecznych problemów, dylematy bohaterów stają się polityczną walką, a emocje zapisane w kwiecistych zdaniach wytwarzają hiperromantyczny niepokój. Nawet zwykła egzaltacja może niekontrolowanie przerodzić się w narodową manifestację. Tak gwałtowny jest materiał politycznej powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego. Pełen niepokoju, nadmiaru, przesady świat warszawskiego Starego Miasta, czytany dzisiaj, z pełną wiarą w to, że - jak pisał sam autor- społeczeństwo domaga się walki o swoją godność, powraca w psychodelicznej narracji lęków i prognoz. Czy Kraszewski nie jest aby wieszczem naszej codzienności, tej porażająco jaskrawej, niekiedy śmiesznej i proszącej o odrobinę dystansu?

„Czytając powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego, dotarło do mnie jak intensywnie i bezmyślnie wciąż pielęgnujemy w sobie tą dziewiętnastowieczną, fasadową symbolikę, w imię której jesteśmy w stanie zabić, a może nawet zginąć” – mówi Cezi Studniak, reżyser przedstawienia. – „Deklaracja, że w imię symbolu i z jego imieniem na ustach, jesteśmy w stanie przeciwstawić się kolejnemu wrogowi, w mojej ocenie jest bardzo niebezpieczna. Nasza narodowa duma, która za wszelką cenę potrzebuje bohatera. Język Kraszewskiego, którego wraz z autorem adaptacji i dramaturgiem, Michałem Pabianem, postanowiliśmy nie uwspółcześniać, bardzo boleśnie współgra z aktualnymi sloganami, wspierającymi współczesną patriotyczną halucynację” – mówi reżyser.

W spektaklu grają: Małgorzata Rożniatowska, Jolanta Olszewska, Ewa Jakubowicz, Dawid Rafalski, Marcin Januszkiewicz, Mariusz Drężek, Wojciech Brzeziński. Scenografię stworzył Michał Hirsulidis, Kostiumy Katarzyna Adamczyk, a muzykę Krzysztof Wiki Nowikow.

Spektakl jest współfinansowany ze środków Miasta St. Warszawy.

Foto.: Kasia Chmura-Cegiełkowska

Cezi Studniak - rocznik 1972. Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Aktor, reżyser, scenarzysta, wokalista oraz multiinstrumentalista. Od 1997 do 2002 aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Od 2003 r. na stałe związany z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Od 2014 roku dyrektor Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współtwórca (wraz z Konradem Imielą i Samborem Dudzińskim) Formacji Chłopięcej Legitymacje.

Michał Pabian - dramaturg Teatru Nowego w Poznaniu oraz Teatru Polskiego w Szczecinie. twórca adaptacji teatralnych prozy Doroty Masłowskiej: "Kochanie, zabiłam nasze koty" (reż. Cezary Studniak, Teatr Nowy w Poznaniu), "Wojny polsko – ruskiej pod flagą biało – czerwoną" (reż. Remigiusz Brzyk, Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. współpracował także z Marcinem Liberem, Piotrem Ratajczakiem, Agnieszką Korytkowską – Mazur, Wojtkiem Klemmem, Antonem Malikovem, Natalią Korczakowską. Mieszka na warszawskiej Pradze.

Katarzyna Adamczyk - scenografka, kostiumograf. Debiutowała jako autorka kostiumów do sztuk Wojciecha Kościelniaka (m.in. „Scat, czyli od pucybuta do…” Leszka Możdżera 2005, Galeria wg Jacka Kaczmarskiego2004 czy Francesco Piotra Dziubka2008). Współpracowała jako kostiumograf przy wielu koncertach i galach Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w latach 2005-2009.

Od 2010 roku współpracuje ściśle z Adamem Sajnukiem jako autorka scenografii i kostiumów do spektakli: „Gra”, „Konstelacje” „Happy Now?”, „Mgnienie” (przedstawienia zrealizowane w warszawskim Teatr Polonia), „Ofiara”, „Dziwka z Ohio” (Teatr WARSawy), spektaklu Teatru TV Zakład Doświadczalny Solidarność (2015), Jest też autorką scenografii, kostiumów do „Wiśniowego sadu” w reż. Izabelli Cywińskiej (Teatr Nowy, Poznań), „Baby Chanel” Nikołaja Kolady w reż. Izabelli Cywińskiej (Teatr Polonia) oraz sztuki „Generał” Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality (Teatr IMKA, Warszawa). Z reżyserem Bodo Koxem współpracowała jako kostiumograf przy filmie „Dziewczyna z szafy” oraz przy spektaklu Teatru TV „Amazonia”.

Michał Hirsulidis - Urodził się i mieszka we Wrocławiu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1989 roku w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Kortyki. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, plakatem, ilustracją, scenografią filmową i teatralną. Ma za sobą ponad 40 wystaw indywidualnych miedzy innymi: we Wrocławiu – Galeria Miejska, Warszawie – Galeria „Zapiecek”, Krakowie – Willa Decjusza, Zielonej Górze – Muzeum Lubuskie, Łodzi – Muzeum Kinematografii, Berlinie – Galeria Terzo, Enkhuizen (Holandia) – Kunstcentrum „De twee wezen”, Borne (Holandia) – Artjan Gallery, Brukseli – Maison Pelgrims, Toronto (Kanada) – The Laurier Gallery.
Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą między innymi : w Berlinie, Monachium, Ludwigshaffen, Herford (Niemcy), Salonikach (Grecja), Kopenchadze (Dania), Lwowie (Ukraina), Wilnie (Litwa), Ulft (Holandia), Panagia Soumela (Grecja).
Michał Hrisulidis jest autorem ponad 50 realizacji scenograficznych do filmów fabularnych, teatrów telewizji, seriali i spektakli teatralnych.

W 1994 roku otrzymał nagrodę indywidualną na XIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za współtworzenie kształtu plastycznego filmu fabularnego „Cudowne Miejsce” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, a w 2000 roku został laureatem nagrody indywidualnej za scenografię do filmu fabularnego „Daleko od okna” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego na XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Współpracował z wieloma reżyserami filmowymi i teatralnymi między innymi: z Janem Jakubem Kolskim ( „Historia kina w Popielawach”, „Skrzypki”, „Wyspa róż”, „Afonia i pszczoły” ), Filipem Bajonem ( „Fundacja”, „Stara kobieta wysiaduje”), Radosławem Piwowarskim ( „Królowa chmur”, „Stacyjka” ), Cezarym Studniakiem („Mury Hebronu”, „Imperium”, „Kocham cię, ja ciebie też nie”, „Kochanie, zabiłam nasze koty” ).

Od roku 2010 prowadzi Pracownię Projektowania Scenografii Filmowej i TV w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2014 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuk projektowych.

Krzysztof Viqui Nowikow - kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista. Współpracuje z teatrami dramatycznymi i muzycznymi w całej Polsce. Spektakle teatralne i baletowe z jego muzyką były wystawiane na wszystkich kontynentach, brały udział w kilkuset festiwalach i otrzymały wiele nagród (między innymi za najlepszy spektakl i „BEST SELL OUT” dla „Macbeth” ’a w Edynburgu w 2010 r.; I nagroda dla spektaklu „Macbeth” w Teheranie w 2008 r.; nagroda czeskiej telewizji na festiwalu „Złota Praga” w 2007roku spektaklu „Walka karnawału z postem”). Laureat "Złotej Maski" za muzykę do spektaklu "Miarka za miarkę", którego premiera odbyła się w Teatrze Powszechnym w Łodzi w roku 2016. Przykładny tatuś Zosi i Helenki, a zarazem mąż Ewy Jarmołowicz.

Dawid Rafalski – aktor, absolwent Studium Teatralnego im. Al. Sewruka w Olsztynie oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od roku 2008 współpracował z Piotrem Ratajczakiem, Marcinem Liberem, Natalią Korczakowską, Wojtkiem Klemmem. W 2014 przyznano mu Nagrodę Dziennikarzy dla najlepszego aktora w sezonie teatralnym 2013/2014. Obecnie współpracuje z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Żydowskim w Warszawie, Teatrem Powszechnym w Warszawie oraz ze SKUTR Theatre Group z Pragi.

Wojciech Brzeziński - Absolwent Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Był aktorem Centrum Kultury Teatru w Grudziądzu, Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatru Współczesnego w Szczecinie. Od 2008 roku jest aktorem Teatru Ateneum w Warszawie, ale współpracuje z wieloma innymi teatrami: Teatr muzyczny Capitol we Wrocławiu, Teatr Jaracza w Łodzi, Teatr im. A Mickiewicza w Częstochowie. W 2013 roku został nagrodzony „Złotą Maską” za tytułową rolę w sztuce „Kaligula” Alberta Camusa w reż. Anny Augustynowicz. Na swoim koncie ma blisko 50 ról teatralnych i kilka filmowych. Ostatnio można go było zobaczyć w filmie „Jestem mordercą” w reż. Macieja Pieprzycy. Obecnie w serialu „Na Wspólnej” wciela się w postać Bogdana Berga. Aktor całkiem dobrze razi sobie także w pracy dubbingowej, ma na swoim koncie takie tytuły jak: „Harry Potter”, „Happy FEET – tupot małych stóp” , „Psy i koty”, czy „Miś Paddington”. W marcu do kin wejdzie film Azyl (The Zookeeper's Wife) w którym Wojtek dubbinguje Daniela Bruhla jedną z głównych postaci. Małgorzata Rożniatowska - w 1974 ukończyła PWST w Warszawie. Wielokrotnie nagradzana za rolę Anity Szaniawskiej w monodramie Remigiusza Grzeli „Uwaga – złe psy!” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, Teatr Wytwórnia (Grand Prix Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego, Warszawa 2006; Grand Prix i Nagroda Dziennikarzy 46. Kaliskich Spotkań Teatralnych 2006; Grand Prix w Konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej 2006, organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Narodowy i Związek Artystów Scen Polskich; Nagroda Aktorska na 5. Festiwalu Prapremier Teatralnych w Bydgoszczy).

Rola Anity Szaniawskiej uznana została za najlepszą w sezonie teatralnym 2005-2006 przez „Rzeczpospolitą” i „Przekrój”. Tygodnik „Polityka” w subiektywnym rankingu aktorów nazwał tę rolę „Zwycięstwem”, a tygodnik „Przegląd” jedną z najważniejszych w sezonie 2005-2006.

Jolanta Olszewska - Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka PWST w Warszawie Związana z Teatrem Wilama Horzycy w Toruniu, Teatrem Dramatycznym w Warszawie i Teatrem Ochoty.

Nagrodzona: 2012 nagroda aktorska na XII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu za rolę w spektaklu "Kto zabił Alonę Iwanowną " w reż. Michała.Kmiecika; 2006 nagroda aktorska na V Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy za rolę Niemej w spektaklu "Alina na zachód " w reż. Pawła Miśkiewicza, 2006 Wyróżnienie na 46 Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Niemej w spektaklu "Alina na zachód" w reżyserii Pawła Miśkiewicza 2006 II miejsce w plebiscycie publiczności w cyklu " Mały Teatr Latem "w Szczecinie za monodram "Cesarz" wg. Ryszarda Kapuścińskiego

Ewa Jakubowicz (ur.1990) Absolwentka Akademii Teatralnej im. A.Zelwerowicza w Warszawie(2015) Wystąpiła m.in. w spektaklach Agaty Dyczko (Mały ma dziewczynę, 2014), Nikolaja Kolady (Rewizor,2014), Marcina Hycnara (Romeo i Julia,2015), Przemysława Wojcieszka(Polska krew,2016) Została wyróżniona na 32. Festiwalu Szkół Teatralnych za rolę Służącej w "Tonacji Blue" i rolę Aglai w "Szkicach z Dostojewskiego".

Zdobyła Nagrodę im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut teatralny w sezonie 2015/2016 za rolę Julii w spektaklu "Romeo i Julia" w reż. Marcina Hycnara w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Marcin Januszkiewicz – rocznik 87, piotrkowianin, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, aktor, wokalista, autor tekstów piosenek i kompozytor. W polskim języku trudno znaleźć słowo odpowiadające angielskiemu „songwriter”, dlatego lubi o sobie mówić „piosenkarz” - chociaż to słowo w naszym języku ma inne znaczenie.

Pisze dla gwiazd polskiej estrady, m.in. dla Margaret, Natalii Szroeder czy Dawida Kwiatkowskiego. Jest autorem piosenek i muzyki do musicalu „Liżę Twoje Serce”, granego na deskach wrocławskiego Teatru Capitol. Związany jest z kilkoma scenami, m. in. warszawskimi tetrami: Współczesnym, Studio i Buffo, oraz wspomnianym Teatrem Capitol we Wrocławiu. Sam Januszkiewicz, który wyrósł z tak zwanego nurtu piosenki poetyckiej i artystycznej, jest laureatem kilku ważniejszych krajowych festiwali wokalnych i aktorskich. Dość wymienić, że w 2013 roku debiutował w Opolu podczas koncertu SuperDebiuty, zdobył Grand Prix XIV festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” w 2011 roku, a w 2012 roku otrzymał nagrodę dziennikarzy i wyróżnienie na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W tym roku, na 38. edycji tego przeglądu, zdobył Grand Prix oraz nagrodę dziennikarzy.

Mariusz Drężek - aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie. Absolwent PWST we Wrocławiu. Debiutował rolą Jana w „Fantazym” J. Słowackiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie zagrał także w „Śnie nocy letniej” W. Shakespeare’a, „Historii PRL wg Mrożka” S. Mrożka i „Immanuelu Kancie” T. Bernharda.

W Teatrze Dramatycznym w Warszawie zagrał: Na Scenie Przodownik - Prawie męża w „Absyncie” M. Fertacz, Św. Piotra, Pipo i Gracza II w „Malambo” T. Słobodzianka, Jasnego w „Przylgnięciu” P. Rowickiego, Gowena w „Merlinie”, na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego zagrał Menachema w „Naszej klasie” T. Słobodzianka, a na Scenie im. G. Holoubka m.in. Spandriana w „Młodym Stalinie” T. Słobodzianka oraz Pana Braddocka w „Absolwencie” T. Johnsona. Współpracuje ze stołecznymi teatrami: Ateneum im. S. Jaracza (Puk w „Śnie nocy letniej” W. Shakespeare’a), Teatr WARSawy (Fornalski w „Zaklętych rewirach” H. Worcella), Teatrem Polonia („Bagdad Café” P. Adlona), OCH-Teatrem (Pasiukowski w „W małym dworku” St. I. Witkiewicza), Muzycznym „Roma”. W Teatrze Wytwórnia był Stanisławem Retro w spektaklu „Paw królowej” D. Masłowskiej. Ponadto współpracował z Teatrem Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu oraz Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie. Grał także w spektaklach Teatru Telewizji (m.in. w „Kuszeniu cichej Weroniki” R. Musila). Ma na swoim koncie role filmowe (m.in. w „Starej baśni” J. Hoffmana, „Tulipanach” J. Borcucha, „Rezerwacie” Ł. Palkowskiego oraz „Generale. Zamachu na Gibraltarze” A. Jadowskiej) i telewizyjne. W 1997 roku otrzymał I nagrodę na XV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Fircyka w dyplomowym przedstawieniu „Fircyk w zalotach” F. Zabłockiego w reżyserii K. Kulińskiego. Otrzymał także II nagrodę oraz statuetkę „Andrzeja” dla najdowcipniejszego uczestnika festiwalu na XVIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.


Add comment btn