Aktualności

OPOLE. OSTATNI GASI ŚWIATŁO - premiera u Kochanowskiego

Ar 311289856

Vojtěch Štěpánek

OSTATNI GASI ŚWIATŁO

KONCEPCJA, REŻYSERIA I OPRACOWANIE MUZYCZNE: Norbert Rakowski (PL)

TEKST: Vojtěch Štěpánek (CZ)

ASYSTENTKA REŻYSERA: Magdalena Maścianica (PL)

KOSTIUMY: Wanda Kowalska (PL)

WSPÓŁPRACA SCENOGRAFICZNA: Maria Jankowska, Wojciech Stefaniak (PL)

WIDEO: Mikołaj Szymkowiak (PL)

OBSADA:

Kristýna Leichtová (CZ)

Magdalena Maścianica (PL)

Vojtěch Štěpánek (CZ)

Bartosz Dziedzic (PL)

Jan Hofman (CZ)

Karol Kossakowski (PL)

Michał Świtała (PL)

oraz

Robert Kondziela (PL)

Adam Szostok (PL)

INSPICJENT: Adam Szostok (PL)

Polska prapremiera – 22 września 2017 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Jaką podejmiemy decyzję, gdy w życiowej grze los powie nam „sprawdzam”? Bohaterowie spektaklu Ostatni gasi światło w decydującej rozgrywce zostają zmuszeni do drastycznego zrewidowanie priorytetów, którymi dotychczas kierowali się w życiu. Czy są gotowi, by choć na chwilę porzucić pozory wyobrażonego szczęścia i stawić czoła swoim prawdziwym uczuciom? Postawić siebie i swoje prawdziwe pragnienia w centrum walki o spełnienie? Tym samym, czy potrafią porzucić zastany porządek, podjąć ryzyko i rozpocząć nowe, być może bardziej udane życie?

Spektakl Vojtěcha Štěpánka i Norberta Rakowskiego stawia w granicznych sytuacjach nie tylko głównych bohaterów sztuki, ale i każdego, kto zdecyduje się na bierne obserwowanie ich zmagań z codziennością. Twórcy badają gotowość każdego z nas do wzięcia odpowiedzialności za obecność w życiu drugiego człowieka, niezależnie od faktu czy pojawiamy się w nim tylko na chwilę, czy postanowimy odegrać większą rolę. Wszystko to na pograniczu kultur, języków i często sprzecznych definicji szczęścia.

Ostatni gasi światło to polsko-czeska koprodukcja grana przez aktorów z dwóch krajów w aż trzech językach: po polsku, czesku i w języku migowym.

Światowa prapremiera przedstawienia odbyła się w Klicperovo Divadlo (Hradec Králové, Czechy) podczas festiwalu Divadlo Evropských Regionů.


Add comment btn