Aktualności

KRAKÓW. Cykl działań edukacyjnych wokół "Piekła Kobiet" w Nowym

Piek%c5%82o kobiet3 fot. aleksandra krucza

"Piekło Kobiet" w reż. Pawła Szarka, jeden z najlepszych spektakli minionego sezonu, wraca na deski Teatru Nowego. Tym razem jednak uruchamiamy dyskusję na temat stanu edukacji seksualnej i świadomości społecznej dotyczącej praw kobiet.

Kolejnym pokazom "Piekła kobiet", będą towarzyszyć spotkania, wykłady i warsztaty dla dorosłych oraz młodzieży, w czasie których zapełnimy lukę w rzetelnej dyskusji na temat równości i praw reprodukcyjnych oraz porozmawiamy na temat antykoncepcji i wiedzy kobiet i mężczyzn na temat własnego ciała.

Zaczynamy od spotkania z krytyczką literacką i feministką - Kazimierą Szczuką, podczas którego skonfrontujemy ze sobą rzeczywistość autora "Piekła Kobiet" - Tadeusza Boya-Żeleńskiego oraz codzienność polskich kobiet w XXI wieku. Zastanowimy się wspólnie, jakie strategie walki o prawa reprodukcyjne kobiet są najskuteczniejsze i jakie perspektywy rysują się przed nami w obecnej sytuacji politycznej - czy strach jest uzasadniony? A może to tylko czarnowidztwo? Dlaczego to, co jest już naturalne i oswojone w Europie, u nas wciąż budzi opór i agresję?

Przed spektaklem i podczas spotkania będzie istniała możliwość podpisania się pod projektem ustawy Ratujmy Kobiety 2017.

Start spektaklu: 17.09, godz. 20.00

Teatr Nowy

ul. Krakowska 41


„Piekło kobiet” w reż. Pawła Szarka to oparta na motywach blisko stuletnich tekstów Tadeusza Boya-Żeleńskiego postpunkowa sonata o ucisku, krzywdzie i zakłamaniu, niezmiennie towarzyszącym kwestiom związanym z prawami kobiet.

Traktujące o prawie kobiety do decyzji o aborcji felietony Boya, znajdują dziś niepokojące odbicie w otaczającej nas rzeczywistości. Rozpisany na trzy głosy żeńskie (i jeden głos męski) komiksowy dialog, opowiada o kobiecie w XXI wieku, wciąż żyjącej w konstrukcie państwo/kościół, trzymającym jej los w swoich rękach na tyle dotkliwie, że musi ona wyjść w geście protestu na ulice, aby głośno wyrazić swój sprzeciw. „Piekło kobiet” jest drapieżnym, zatopionym w analogowych dźwiękach show zbudowanym na planie sonaty klasycznej.

Reżyseria: Paweł Szarek

Tekst: Tadeusz Boy- Żeleński

Występują: Magdalena Żak, Katarzyna Chlebny, Martyna Krzysztofik.

Choreografia: Katarzyna Krzysztofek

Muzyka: Paweł Szarek

Scenografia: Paweł Szarek, Ewelina Gąsior

Groza i gniew mieszają się ze zjadliwym humorem. Zabawa w "raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy" zmienia się niepostrzeżenie w polowanie na czarownice, telewizyjny program - w seans nienawiści, a rzeczową rozmowę zastępuje internetowy hejt. Siłą spektaklu, poza przenikliwością Żeleńskiego, są znakomite aktorki - Magdalena Żak, Katarzyna Chlebny, a przede wszystkim Martyna Krzysztofik. Chwilami drapieżne, chwilami anielsko łagodne, odważnie rzucają wyzwanie kołtuństwu i dewocji / Michał Centkowski, „Newsweek”

Spektakl był nominowany do Marki Radia Kraków.


Add comment btn