Aktualności

„Mesjasze” – premiera na Malta Festival Poznań 2018

59b903ee1776b

„Mesjasze” – premierowa inscenizacja powieści György’ego Spira w inscenizacji Anety Groszyńskiej wydarzeniem Malta Festival Poznań 2018

Mesjasze to oparta na autentycznych listach i wspomnieniach opowieść o emigracji polskiej lat 40. XIX w. György Spiró z pieczołowitością odtwarza dzieje koła towiańczyków, kreśląc z wizjonerską fantazją portrety duchowe Towiańskiego, Mickiewicza i Słowackiego. Jak to się stało, że ludzie tacy jak Mickiewicz uznali się za apostołów nowej religii, zazdrośnie walcząc między sobą o uznanie mistrza i wpływy w grupie? Spiró nie ogranicza się jednak tylko do spraw polskich. Jego książka to zarazem powieść o polskiej duszy romantycznej, zrodzonej z traumy klęski i mistycznego zadufania, że swym cierpieniem zbawiamy Europę, jak i wprowadzenie w labirynt głównych ideologii XIX w. – nacjonalizmu, konserwatyzmu, liberalizmu, komunizmu, ateizmu, wiary w postęp, w pieniądz, w siłę – militarną, biologiczną czy duchową. To również przejmująca, egzystencjalna opowieść o wyobcowaniu z rzeczywistości i rozczarowaniu światem. Powieść powstała w 2007 r., została przetłumaczona na język polski dwa lata później. W tym samym roku została uhonorowana Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus”.

Spektakl w reżyserii Anety Groszyńskiej jest koprodukcją Malta Festival Poznań oraz Teatru Zagłębia w Sosnowcu, będzie pierwszą inscenizacją powieści. Premiera odbędzie się podczas 28. edycji Malta Festival Poznań, której idiomem będzie „Skok w wiarę”.


Add comment btn