Aktualności

W marcu premiera VICTORII w Teatrze Telewizji

1902053 308997279257636 8546713180985759930 n

Premiera w TVP1: 19 marca 2018, godzina 20.25

Joanna Murray-Smith

Victoria

Przekład: Anna Wołek

reżyseria: Ewa Pytka

zdjęcia: Waldemar Szmidt

scenografia: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński

kostiumy: Zofia de Ines

montaż: Beata Barciś

producent: Izabela Rukat

obsada:

Victoria Maria Pakulnis

George Jan Frycz

Sophie Michalina Łabacz

Claudia Olga Bołądź

Victoria

Współczesny dramat psychologiczny australijskiej autorki, który od chwili premiery w 1995 roku został wystawiony z sukcesem w blisko czterdziestu krajach, w tym na nowojorskim Broadwayu i angielskim West Endzie. George i Victoria są szczęśliwym małżeństwem z trzydziestoletnim stażem, rozumieją się bez słów. On jest pisarzem, a ona – poetką, która swoją karierę poświęciła rodzinie, redagując książki męża i wychowując ich córkę Sophie. Pewnego dnia domu Victorii i George’a przychodzi młoda, bezkompromisowa dziennikarka Claudia, która umówiła się na wywiad z pisarzem. Jej wizyta na zawsze zmieni życie bohaterów, zmusi ich też do ponownego przemyślenia dotychczasowych wyborów…

Ta kameralna sztuka daje ogromne możliwości dla aktorskiego kwartetu.

Tytuł jest dwuznaczny i przewrotny. W angielskiej wersji „Honor” oznacza zarówno imię bohaterki, jak i „honor”. Polska „Victoria” to również tytułowa postać, ale i symbol zwycięstwa. Tylko czy ktoś w ogóle je odnosi w sztuce Murray-Smith?

Joanna Murray-Smith – co nie jest częste – przedstawia historię przede wszystkim z kobiecego punktu widzenia i ucieka od stereotypowych rozwiązań dramaturgicznych. Victoria zrezygnowała z siebie, Claudia postawiła na karierę. Uczciwość i lojalność małżeńska ukrytej w cieniu partnera Victorii są zderzone z postawą Claudii, która pewna siebie, egoistycznie „idzie po trupach” do celu.

Realizacja dramatu w hali zdjęciowej – zamiast ciasnego wnętrza mieszkania – pozwoli uciec twórcom przedstawienia od zwykłego realizmu i imitacji życia.

Ewa Pytka

Reżyserka, scenarzystka. Absolwentka Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi (1994). Wyreżyserowała dwadzieścia filmów dokumentalnych, seriali telewizyjnych, m.in. Plebanię, Pierwszą miłość i Barwy szczęścia; w 2010 roku zadebiutowała filmem fabularnym Milczenie jest złotem (2010). W Teatrze Telewizji wyreżyserowała przedstawienia: Zima pod stołem Rolanda Topora (1996), Operacja Reszka Włodzimierza Kuligowskiego (2009) – nagroda w konkursie History Makers Awards przyznana w Nowym Jorku podczas specjalnej konferencji twórców filmów o tematyce historycznej, Breakout Wojciecha Tomczyka (2016).


Add comment btn