Aktualności

SZCZECIN. KANA - filmowo, teatralnie i w plenerze

Brudlo piotr nykowski poza okiem1

Teatr Kana zaprasza na kilka wydarzeń, które odbywać się będą między 14 a 21 marca. Będzie film Weroniki Fabich, "Gęstość zaludnienia.., wyprawa teatralna do Wrocławia i spektakl w plenerze.

Zaczniemy od pokazu filmu i dyskusji wokół akcji teatralnej Weroniki Fibich "Przeprowadzka", w Szczecinie na deskach teatralnych zaprezentujemy dwukrotnie naszą najnowszą produkcję "Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu", we Wrocławiu zaś będzie można wziąć udział w śledztwie teatralnym "Brudło z Wąchabna", a w dzień przesilenia wiosennego zaprosimy na kameralny spektakl Ludomira Franczaka pt. "Walden" do... Ośrodka Obserwacyjno-Dydaktycznego na Świdwiu, w otoczeniu natury.

14 marca, godzina 20, "Przeprowadzka", prezentacja filmu dokumentującego akcję teatralną zrealizowaną na terenie dzielnicy Niebuszewo w Szczecinie oraz rozmowa wokół filmu. Zdarzenie realizowane w ramach festiwalu Adlojada 2018, wstęp wolny, Teatr Kana

17 marca, godzina 19, "Gęstość zaludnienia", Teatr Kana

17 marca, godzina 19, "Brudło z Wąchabna", śledztwo teatralne, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocław

18 marca, godzina 17, "Gęstość zaludnienia", Teatr Kana

21 marca, godzina 17.30, SCENA RÓWNOLEGŁA: "Walden", spektakl Ludomira Franczaka (Lublin), Bolków, Świdwie 2, Ośrodek dydaktyczno-muzealny, bilety: 25/20 zł

"Przeprowadzka"

Prezentacja filmu dokumentującego akcję teatralną "Przeprowadzka" zrealizowaną na terenie dzielnicy Niebuszewo w Szczecinie. Rozmowa wokół filmu. Zdarzenie realizowane w ramach festiwalu Adlojada 2018.

Wydarzenie artystyczne "Przeprowadzka" anektowało jeden z niewielu ocalałych po II wojnie światowej i zasiedlonych przez Żydów fragment miasta. Kilka jeszcze niezburzonych zaułków dzielnicy Niebuszewa, będących tkanką żywego miasta Szczecina, stanowiło samo w sobie przejmujący pomnik unicestwienia żyjącej tam niegdyś społeczności, ale także trwającego procesu "unicestwiania pamięci". Historia społeczności żydowskiej w Szczecinie jest zapisana w swoistej "archeologii" nieistniejących miejsc: tablica pamiątkowa na resztkach muru przy ul. Dworcowej przypomina o dawnej synagodze spalonej przez nazistów w 1938 roku podczas "nocy kryształowej"; pomnik z macew przy ul. Jacka Soplicy o starym żydowskim cmentarzu zamienionym w park miejski; zniszczone budynki i ulice dzielnicy Niebuszewo o dawnym żydowskim centrum rzemiosła i handlu, które zaraz po wojnie - będąc przystankiem na szlakach przesiedleń w sytuacji niejasnej przynależności terytorialnej miasta stawało się przymusowym wspólnym miejscem zamieszkania Żydów, Niemców i Polaków.

"Przeprowadzka" / akcja miejska. Projekt: "Tkanka miasta. Niebuszewo" (Szczecin, 2009)

Koncepcja i realizacja: Weronika Fibich

Goście: Karolina Izdebska (socjolog sztuki) i Janusz Stolarski (aktor, reżyser, pedagog teatralny)

Prowadzenie: Weronika Fibich

Realizacja audycji filmowej: Adam Ptaszyński


"Brudło z Wąchabna"

śledztwo teatralne

Warszawę i Wąchabno dzieli ponad 400 kilometrów, dzieje od 1934 roku, droga głosów, odgłosów i dokumentów. Jednocześnie jest jeden instrument. Jest też potomkini. Są też luki w układanej przez nią historii. Pustka, którą ledwo można dostrzec pomiędzy setkami pożółkłych kartek, nagraniami, które wiecznie czekają na swoich słuchaczy, piaszczystą drogą Wąchabna, zakrzywionymi rogami kozła, pograniczem, Wielkopolską i jej muzyką. Jak odnaleźć tu głos, którego nikt zawczasu nie zapamiętał? Jego odtworzenie to próba odnalezienia własnej tożsamości.

W projekcie wykorzystano nagrania archiwalne oraz dokumenty Jadwigi i Mariana Sobieskich pochodzące ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk.

performerka, pieśniarka, zbieranie i opracowanie materiałów: Alicja Brudło

opieka tutorska i reżyserska: Weronika Fibich

konsultacje dźwiękowe: Filip Majerowski

czas trwania: 70 minut

Śledztwo zrealizowane jako projekt dyplomowy Akademii Teatru Alternatywnego, organizowanej przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr Kana i Teatr Brama w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.


"Walden"

spektakl Ludomira Franczaka

Projekt Scena Równoległa zakłada prezentację artystów różnych dziedzin sztuki: aktorów, tancerzy, muzyków, performerów, zespoły zawodowe i alternatywne, doświadczone i poszukujące dopiero własnego języka podstawowym kryterium jest tutaj, obok interesującej, niekonwencjonalnej i zaskakującej formy, otwartość na eksperyment, gotowość do zmierzenia się z przyzwyczajeniami, bardziej stawianie pytań niż dawanie gotowych odpowiedzi. Spotkanie z artystami jest dla nas okazją do poznania ich sposobu myślenia i metod pracy, rozmowy o kierunkach poszukiwań, podejmowanych tematach, wyborach, wartościach. Tym razem do podzielenia się swoim widzeniem rzeczywistości zaprosiliśmy Ludomira Franczaka ze spektaklem "Walden".

Tytułowy WALDEN jest stawem w środku lasu, nad który 4 lipca 1845 roku wyniósł się Henry David Thoreau i gdzie mieszkał w samotności przez następne ponad dwa lata. W spektaklu staje się on symbolem miejsca odosobnienia, a jednocześnie ucieczki od doskwierającej rzeczywistości. Miejscem, gdzie w spokoju można przemyśleć i przetestować nowy model życia. "Walden" to tak naprawdę opowieść o konieczności decydowania samemu za siebie i świadomym życiu wobec natury, państwa czy cywilizacji, zwracająca uwagę na czujne słuchanie świata.

Spektakl oparty na powieści Henry'ego Thoreau, przywołujący również jego traktat "O obywatelskim nieposłuszeństwie", przeprowadzony jest w konwencji XIX-wiecznego teatru pudełkowego, prezentowanego często w prywatnych domach, rozbudowanego o żywy, performatywny plan. Jednocześnie operuje nowoczesnymi środkami z pogranicza sztuk wizualnych, sztuki dźwiękowej i teatru. Całość pozostaje statyczna, jak na, popularnych w XIX wieku, panoramach, stając się swego rodzaju ilustracją dla akcji rozgrywającej się w warstwie dźwiękowej częściowo nagranej i odtwarzanej, częściowo tworzonej na żywo.

"Walden" jest powieścią na wskroś aktualną, a przemyślenia Thoreau wydają się uniwersalnym lekiem na naszą rzeczywistość. Rytm poszczególnych scen, oniryczny nastrój z jednoczesnym kontrastem obrazu i tekstu, wywołuje, niczym panoramy, uczucie kompletności przekazu i jego realizmu. Jednocześnie jest to realizm nie z tego świata - przedstawiający pewną utopię, która ma szansę spełnić się na poziomie każdego z widzów - dopełniając się w jego głowie.

Produkcja nagrań: Marcin Dymiter

Projekt powstał w trakcie rezydencji w Domu Słów w Lublinie.

Ludomir Franczak (1974). Artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Jego prace prezentowane są w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej i festiwalach w Polsce i na świecie. Współpracuje z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven, Pogodno), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Sebastian Buczek) i teatrami (Kana/Szczecin, Strefa Ciszy/Poznań, Szwalnia/Łódź). Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP), MKiDN (2014) i trzykrotnym Marszałka Województwa Pomorskiego, zdobywcą nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007. Nominowany do tytułu "Kulturysta roku 2013" przez dziennikarzy radiowej Trójki. Laureat programu Placówka Instytutu Teatralnego w Warszawie (2015/16). Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty, wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych.

lfranczak.blogspot.com

bilety: online przez www.kana.art.pl, a także godzinę przed spektaklem w Piwnicy Kany

Ceny biletów:

30 zł bilet normalny

25 zł bilet ulgowy (uczniowie, emeryci, renciści, studenci do 26. roku życia, doktoranci do 32. roku życia)

15 zł bilet grupowy (grupa powyżej 10 osób)

10 zł bilet rodzinny (osoby posiadające Szczecińską Kartę Rodzinną lub Szczecińską Kartę Seniora)


Add comment btn