Aktualności

WROCŁAW. Najbliższy weekend w Instytucie Grotowskiego

Kamica79 fot eduardo gonz%c3%a1lez c%c3%a1mara

Kamień, czarny kozioł i dramaturgia świata

Najbliższy weekend w Instytucie Grotowskiego to kontynuacja prezentacji kobiecej energii twórczej. W piątek swoimi doświadczeniami wyniesionymi z pracy w teatrze dokumentalnym podzieli się dramaturżka i reżyserka Luba Striżak z Sankt Petersburga. W piątek i sobotę natomiast zaprezentujemy spektakle absolwentek Akademii Teatru Alternatywnego: „kamicę79” Marty Grygier oraz „Brudło z Wąchabna” Alicji Brudło.

W ramach kolejnego spotkania Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, który w tym roku pod lupę bierze zjawisko teatru dokumentalnego, gościć będziemy dramaturżkę Lubę Striżak. W piątek, 16 marca o godz. 17:00, autorka publikująca swoje sztuki m.in. „Almanachu Teatralnym” wydawanym przez Centrum Meyerholda, bliska współpracowniczka moskiewskiego Teatrem.doc opowie o tym, jak doświadczenie teatru dokumentalnego można spożytkować w pracy dramaturga. Wykład „Dramaturgia świata: gdzie jest dramat?” zostanie wygłoszony w języku rosyjskim, z tłumaczeniem na język polski. Wstęp wolny.

Rok po zakończeniu Akademii Teatru Alternatywnego – projektu, którego celem było podniesienie kompetencji animacyjnych, artystycznych i kulturotwórczych liderów alternatywnych zespołów teatralnych, zaprezentujemy spektakle zrealizowane w ramach dyplomu. Pierwszy z nich pokażemy w piątek o godz. 20:00. „kamica79” Marty Grygier w reżyserii Artiego Grabowskiego to historia kobiety zmagającej się z czasem, odpowiedzialnością i konsekwencją rodzicielstwa, obowiązkami i zasadami rządzącymi światem. Wielokrotnie nagradzany na wielu festiwalach monodram wszedł właśnie do finału Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”.

Marta Grygier jest animatorką kultury i pedagożką resocjalizacyjną. Od kilkunastu lat zaangażowana w życie kulturalne Barlinka, gdzie działa z różnymi grupami społecznymi, m.in. prowadzi młodzieżową grupę Teatr Wiatrak. Współzałożycielka i wiceprezeska Stowarzyszenia „Plantacja Wyobraźni – Mały Dom Kultury”; wychowawczyni w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP, gdzie założyła grupę teatralną Burza Mózgów. Pasjonatka arteterapii, kultury ludowej, biegania i sztuk walki.

W sobotę o 19:00 wraz z Alicją Brudło i reżyserką Weroniką Fibich udział weźmiemy w śledztwie teatralnym „Brudło z Wąchabna”. Tytułowe Wąchabno do wieś położona w Wielkopolsce oddalona od Warszawy, w której obecnie mieszka aktorka o 400 kilometrów. Miejsca dzielą dystans i historia, ale łączy pewien instrument. Czy aktorce uda się odnaleźć głos, którego nikt zawczasu nie zapamiętał? Czy między innymi na podstawie zbiorów z Polskiej Akademii Nauk uda jej się zrekonstruować rodzinną historię i odnaleźć własną tożsamość?

Alicja Brudło jest menedżerką i animatorką kultury, artystką teatralną i performansu. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, członkini Performerii Warszawy, Kolektywu Polka i zespołu muzycznego Tarapaty, adeptka Innej Szkoły Teatralnej Teatru Węgajty. W latach 2004–2016 współtworzyła Teatr Paragraf-2 w Siedlcu, obecnie związana z teatrami Ochoty i Soho w Warszawie. Działa w przestrzeni publicznej, łącząc doświadczenie miejsca i historii z narzędziami teatralnymi i sztuką współczesną.

Wykład (16 marca, godz. 17:00) odbędzie się w Sali Kinowej, spektakle (16 marca, godz. 20:00; 17 marca, godz. 19:00) w Sali Teatru Laboratorium (Przejście Żelaźnicze). Bilety na spektakle: 20 PLN, sprzedaż i rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, +48 71 34 45 320.

Więcej informacji: www.grotowski-institute.art.pl


Add comment btn