Aktualności

WARSZAWA. Kolacja z zabójcą. Spotkanie z carycą rosyjskiego krymianału

Marinina

ROSczytani – otwarty klub literacki

zapraszają

CENTRUM POLSKO-ROSYJSKIEGO DIALOGU I POROZUMIENIA

oraz

BIG BOOK CAFE

Spotkanie #1:KOLACJA Z ZABÓJCĄ

Gość specjalny: ALEKSANDRA MARININA

Prowadzenie: RENATA KIM

27 MARCA (wtorek), GODZ. 18.00

Big Book Cafe – nowe miejsce literackie / ul. Dąbrowskiego 81 / Warszawa

wstęp wolny

ROSczytani to nowy, otwarty klub literacki skierowany do entuzjastów czytania. Jego gośćmi są znakomici pisarze rosyjscy. Spotykamy się, by w niezobowiązującej atmosferze Big Book Cafe wspólnie z autorami dyskutować wokół ich przekładanych na język polski książek. Jak literatura portretuje współczesną Rosję? Jakie opowieści i gatunki pisarstwa robią dziś furorę wśród rosyjskich czytelników? Za co my, Polacy kochamy autorów i fabuły ze Wschodu? Jeśli fascynujesz się Rosją lub czujesz, że chcesz zrozumieć ją lepiej, lubisz czytać i dzielić się emocjami z lektury – klub ROSczytani jest dla Ciebie.

Każdy z uczestników spotkań będzie otrzymywał z wyprzedzeniem informacje o autorze i jego książkach, a także krótkie podsumowanie dyskusji. Gośćmi klubu ROSczytani będą znakomici współcześni autorzy tworzący różne formy literackie. Wstęp na spotkania klubu jest otwarty i bezpłatny. Spotkania odbywają się z tłumaczeniem z języka rosyjskiego.

Organizatorem klubu jest Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, a gospodarzem spotkań – Big Book Cafe – nowe centrum literackie.

Więcej o kolejnych spotkaniach otwartego klubu literackiego na www.cprdip.pl oraz www.bigbookcafe.pl .

ROSczytani – otwarty klub literacki

Spotkanie #1: KOLACJA Z ZABÓJCĄ

Gość specjalny: ALEKSANDRA MARININA

Prowadzenie: RENATA KIM

Aleksandra Marinina to najsłynniejsza i najpoczytniejsza rosyjska autorka kryminałów. W samej ojczyźnie sprzedała 50 milionów egzemplarzy swoich książek. Jej twórczość jest tłumaczona na ponad 30 języków, w tym koreański i chiński.

„Mój sukces nadszedł wyłącznie dlatego, że go nie oczekiwałam” – mówi Aleksandra Marinina. Urodziła się w 1957 roku we Lwowie, w rodzinie prawników. Przez blisko 20 lat pracowała w milicji prowadząc badania w zakresie kryminologii. Debiutanckie opowiadanie napisane w duecie z Aleksandrem Gorkim opublikowała w 1991 roku w magazynie „Milicja”. Rok później wydała pierwszą powieść „Kolacja z zabójcą”. To był początek jej najsławniejszego cyklu kryminalnego o Anastazji Kamieńskiej, analityczce moskiewskiej milicji.

Marinina, jako pierwsza rosyjska pisarka, uczyniła kobietę główną bohaterką kryminału. Wcześniej, w czasach komunizmu obowiązywał jeden wzorzec detektywa – niepijący, pozbawiony problemów, przykładny mąż i ojciec. „Gdy cenzura padła, można było wreszcie pisać tak, jak się chce” – mówi autorka. Bohaterka jej kryminałów Anastazja Kamieńska jest osobą pełną rozterek, niewierzącą w siebie, nie chce wyjść za mąż ani mieć dzieci. Nie interesują jej typowo kobiece zajęcia, nie potrafi na przykład gotować. Woli spędzać czas na analizowaniu dokumentów. „Taka postać wydała mi się bardziej szczera niż perfekcyjni, rumiani mężczyźni z radzieckich kryminałów” – dodaje Marinina.

Seria o Kamieńskiej to pasjonujący zapis zmian, jakie rosyjskie społeczeństwo przechodzi od początku lat 90. do dziś. Marinina stara się, by obraz ojczyzny był jak najbardziej wiarygodny. „Książki zawsze dzieją się w roku, w którym je piszę. Wszystko to, co zajmowało wtedy ludzi, ich aktualne problemy czy niedogodności odbijają się w literaturze” – wyjaśnia. Czytając jej kryminały można prześledzić, jak zmieniały się ceny, towary dostępne w sklepach, samochody, płace, nastawienie ludzi do bogactwa i sąsiadów. Marinina chce, by czytelnik za pośrednictwem jej książek przyjrzał się samemu sobie.

W młodości czytała m.in. Arthura Conana Doyle’a. Pytana dlaczego ludzie tak często sięgają po kryminały, odpowiada: „Lubimy kiedy dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane”. W jej książkach najważniejsze pytanie wcale nie brzmi: kto zabił?

„Przestępstwo nie jest kluczowe, stanowi tylko punkt wyjścia do opisywania relacji i przemyśleń bohaterów, ich działań i uczuć” – tłumaczy. Twierdzi, że kobiety mają lepsze predyspozycje do tworzenia tego rodzaju literatury niż mężczyźni. „Napisanie kryminału wymaga ogromnej, wytężonej pracy. Mężczyzna może napisać książkę sensacyjną: przyszedł, zobaczył, strzelił, padł, ale mężczyźni nie lubią pracy, której wymaga kryminał: siedzenia przy biurku i mozolnego, precyzyjnego związywania wątków. Dlatego kobietom kryminały wychodzą lepiej”.

Spotkanie z carycą rosyjskiego kryminału we wtorek, 27 marca inauguruje działalność ROSczytanych – otwartego klubu literackiego. Wizyta autorki odbywa się kilka dni po polskiej premierze jej nowej książki „Sztuka śmierci” (Wydawnictwo Czwarta Strona). W tej powieści Anastazja Kamieńska i jej młody kolega, detektyw Anton Staszis prowadzą śledztwo w związku z napadem na reżysera i dyrektora teatru „Nowa Moskwa”. W toku śledztwa pojawia się wielu podejrzanych, wszyscy kłamią, a rozwikłanie zagadki tkwi w niepozornym zdarzeniu z przeszłości.


Add comment btn