Artykuły

Dziecko miłości

AUTOR: Izabela Mikrut FOT.: W.A.B.
08.10.2017


14928007929817143 jpg gallery.big iext49151963

Być dzieckiem księdza – w małomiasteczkowej mentalności to rodzaj piętna, przynajmniej na początku kojarzy się ze skandalem i wywołuje w okolicy niezdrową sensację. Agata Steczkowska o tym, że była dzieckiem księdza, dowiedziała się jako nastolatka od jednej z nieżyczliwych widocznie sąsiadek. Matka sprostowała ten zarzut w baśniowy sposób: Agata była dzieckiem wielkiej miłości, podobnie jak ośmioro jej rodzeństwa. Ze względu na ciekawą przeszłość zainteresowała się losami rodziny i teraz na rynek trafia książka przygotowana razem z Beatą Nowicką „Steczkowscy. Miłość wbrew regule. Osobista biografia rodziny” – książka, która wpasowuje się w modę na publikacje wspomnieniowe sławnych ludzi, a jednocześnie pozostająca bardzo obok tego nurtu, ze względu na sposób realizacji oraz temat.

Najpierw wypowiadają się rodzice. Kolejno mówią o sobie i swojej miłości oraz o każdym z dziewięciorga utalentowanych muzycznie dzieci. Później autorki zajmują się daleką przeszłością, pochodzeniem rodziców i historią ich znajomości. Zanim dojdą do właściwego tematu, czytelnikom będzie dość trudno wstrzelić się w klimat historii. Z czasem jednak opowieść nabiera rumieńców i wtedy automatycznie będzie coraz bardziej wciągać odbiorców.

Chociaż z rodziny Steczkowskich najbardziej znana szerokiej publiczności jest Justyna, nikt nie będzie tu dominować, uwaga dzieli się po równo na wszystkie dzieci, a największą część tomu zajmują rodzice i ich związek. Nie ma tu też żadnej krytyki czy wytykania słabości. Głos zwykle zyskują bohaterowie opowieści (autorki korzystają też z nagranych filmowych dokumentów), jest też kilku występujących anonimowo komentatorów, którzy z racji długiej znajomości mogą w pełni ocenić sytuację z zewnątrz i rzucić na nią nowe światło. To, co na początku jawi się jako skandal obyczajowy, ma swoje dalsze konsekwencje.

Najpierw miłość młodej dziewczyny i cenionego księdza. Później – działania Stanisława, by uzyskać zgodę władz kościelnych na porzucenie kapłaństwa. Narodziny kolejnych dzieci i organizacja życia codziennego oraz pracy w tak rozbudowanej rodzinie. Tu zasady są nieubłagalne, starsi opiekują się młodszymi i biorą za nich odpowiedzialność, Agata w wieku nastu lat zaczyna zajmować się chórem. Mimo tej organizacji zdarzają się trudności i wpadki – jak z pozostawieniem jednego z dzieci w trasie. Z perspektywy czasu to komiczne.

Sporo miejsca w tomie zajmują również sprawy edukacji muzycznej – w tym domu muzyka jest stale obecna, a rodzeństwo świetnie radzi sobie na scenie. O tej pasji wiele się tu pisze. Agata Steczkowska zabiera w tomie głos na prawach cytatu, częściej sprawdza się bezemocjonalna narracja Beaty Nowickiej. Kiedy autorki zaglądają do prywatnej korespondencji, nie przytaczają brzmienia listów dosłownie, a bardzo szczegółowo streszczają ich zawartość, łącznie z podawaniem pieszczotliwych określeń stosowanych przez zakochanych. „Steczkowscy” to tom pozbawiony zdjęć, co zostało wyjaśnione na początku, nastawiony też na dwa zasadnicze tematy. Pierwszym jest opisywanie miłości rodziców, drugim – przedstawianie muzycznych wyborów i talentów (przy dość wysokim stopniu ogólności). Jest to książka nietypowa, bo ani pogoni za sensacją w niej nie ma, ani próby opowiedzenia wszystkiego, co dotyczy niezwykłej rodziny. To ciekawa publikacja, która udowadnia, że warto czasem zainteresować się przeszłością bliskich – może się w niej skrywać materiał na wyjątkowe fabuły.

Agata Steczkowska, Beata Nowicka: Steczkowscy. Miłość wbrew regule. Osobista biografia rodziny. W.A.B., Warszawa 2017.