Artykuły

Lekcja małżeńskiej miłości dla każdego

AUTOR: Monika Zań FOT.: Materiał organizatora
03.11.2017


Z22503344v seks dla opornych w teatrze bo tak

Rzeszowski Teatr Bo Tak po raz kolejny postanowił sięgnąć po sztukę, która będzie nie tylko bawić, lecz także uczyć. „Seks dla opornych” autorstwa kanadyjskiej pisarki Michele Riml nie jest wbrew pozorom lekką komedyjką z nutką pikanterii, ale pogłębionym studium relacji między kobietą a mężczyzną, którzy spędzili ze sobą pół życia i usiłują na nowo odnaleźć sens bycia razem.

Bohaterów sztuki poznajemy w momencie, gdy protagoniści znajdują się w ekskluzywnym pokoju hotelowym i przygotowują się do zadania, które przed sobą postawili – czyli... do odbycia stosunku seksualnego. Jak się szybko okazuje, nie jest to wcale łatwe, ponieważ wiele wskazuje na to, iż cała chemia z początku związku w tym momencie była tylko mglistym wspomnieniem. Alice i Henry z całych sił usiłują temu zaradzić, w tym celu korzystają z poradnika, który proponuje im różne specyficzne zadania mogące podnieść nieco temperaturę ich relacji. Jednak z każdą chwilą sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana, a małżonkowie zamiast rozpocząć miłosne igraszki, zaczynają ze sobą rozmawiać jak nigdy wcześniej. Prowadzi to do wielu zabawnych sytuacji, ale przede wszystkim jest to głęboka, małżeńska rozprawa psychologiczna.

Nie ulega wątpliwości, iż spektakl skierowany jest przede wszystkim do małżeństw w średnim wieku. Docenić trzeba w tej realizacji bardzo dobrze obsadzonych aktorów, wprawną rękę reżysera czy choćby klimatyczną muzykę i wspaniale komponujący się z nią zapach kadzidła. Zwarta, przemyślana akcja oraz doskonała gra aktorów nadają historii lekkość i narracyjną płynność. Tutaj każdy może przejrzeć się jak w lustrze, pośmiać z własnych wad, ale przede wszystkim na nowo nauczyć się rozmawiać o pozornie błahych rzeczach, które jednak okazują się niezwykle ważne.

Spektakl oprócz doskonałego scenariusza posiada jeden niezaprzeczalny atut: znakomicie przygotowanych i zaangażowanych aktorów – Beatę Zarembiankę i Dariusza Niebudka. Stworzone przez nich postacie są szalenie wyraziste i bogate emocjonalne. Henry z jednej strony jest łagodny i szuka kompromisu, a z drugiej potrafi zrobić awanturę o grubość ręcznika. Aktor zachwyca przede wszystkim niebywałą naturalnością i dystansem do swojej roli. Alice emanuje potrzebą bycia postrzeganą jako istota atrakcyjna i adorowana przez męża, a jednocześnie stara się trzymać ster w związku; jest to kreacja delikatna, jednocześnie silna, zmysłowa, ale też zabawna, wrażliwa i pełna skrajnych emocji, słowem: bardzo, bardzo kobieca.

Teatr Bo Tak w Rzeszowie

"Seks dla opornych"

obsada: Beata Zarembianka i Dariusz Niebudek

tłumaczenie: Halina Szczerkowska

reżyseria: Paweł Szumiec

muzyka: Jarek Babula

premiera: 14 października 2017 roku.