Artykuły

I Bóg stworzył kobietę

AUTOR: Weronika Seroka FOT.: Grzegorz Gołębiowski
01.01.2018


24312570 2025985460979301 4537629717662296038 n

Od niepamiętnych czasów muza artystów – niebezpieczna femme fatale, matka, wojowniczka, niewinna dziewica, wiedźma, święta, obiekt seksualny, bogini ogniska domowego – kobieta. Za pomocą tych stereotypowych wyobrażeń próbowali opisywać ją mężczyźni. Za każdym razem ich opis był fałszywy albo niekompletny. Bo kobiety nie da się zdefiniować jednym prostym słowem.

Dlatego właśnie Bożena Klimczak, reżyserka spektaklu "Wyniosła", wykorzystała do tego inne środki wyrazu. Za pomocą niezwykłej i harmonijnej choreografii, magnetycznej muzyki oraz fragmentów poezji Haliny Poświatowskiej, Juliana Tuwima, Anny Świrszczyńskiej, Janiny Wójcickiej i Wisławy Szymborskiej udało się twórcom spektaklu odtworzyć świat kobiecych przeżyć.

Kobieta w spektaklu Klimczak ma wiele twarzy, a żadna z nich nie jest tą dominującą. Jest jednocześnie delikatna i silna, głośna i cicha, kochająca i obojętna, rozmarzona i racjonalna. Oscyluje pomiędzy tymi skrajnościami z niezwykłą gracją. Wielka to zasługa czterech występujących w spektaklu aktorek – Pauliny Chapko, Anity Balcerzak, Karoliny Szymańskiej i Pauliny Woś. Kobieta w ich interpretacji jest niejednoznaczna, złożona, tajemnicza. Próbuje, nie bacząc na innych, odnaleźć samą siebie. Zrozumieć co to tak naprawdę znaczy "być kobietą". Odrzuca stereotypowe postrzeganie kobiecości. Nie boi się mówić własnym głosem.

Wbrew pozorom nie jest to spektakl skierowany wyłącznie do kobiet. Faktycznie, to właśnie one mogą przeżyć go w najpełniejszy sposób, jednak i mężczyźni, jeśli tylko postarają się odnaleźć swój "kobiecy pierwiastek" – Jungowską mityczną Animę – zrozumieją przesłanie zawarte w tym przedstawieniu. A jest ono bardzo proste i zarazem rewolucyjne – nie ma jednej definicji kobiecości. Wszystkie stereotypowe wizje kobiecości stworzone przez mężczyzn można włożyć między bajki. To kobieta, nieustannie, w każdym momencie swojego życia, definiuje samą siebie.

Wrocławski Teatr Tańca

"Wyniosła"

Reżyseria i choreografia: Bożena Klimczak

Występują:

Anita Balcerzak

Paulina Chapko

Karolina Szymańska

Paulina Woś

Muzyka: Michał Ziółkowski

Scenografia, kostiumy, opracowanie świateł: Mateusz Stępniak

Realizacja spektaklu: Sylwia Wierzbicka

Produkcja, koordynacja, promocja: Michał Bober

Data premiery: 27 i 28 grudnia 2017