Artykuły

Tajniki neurologii

AUTOR: Izabela Mikrut FOT.: Wydawnictwo Marginesy
23.02.2018


9a8e8377f397d8ec20441adeffe60b70 full

Na ladach księgarskich zawsze znajdzie się miejsce na popularnonaukowe publikacje przybliżające dorosłym czytelnikom to, czego ze szkoły już na pewno nie pamiętają. „Mózg rządzi” to opowieść fascynująca ze względu na wybrany temat oraz na jego realizację – błyskotliwą i pełną pasji. Autorka, Kaja Nordengen, jest wykładowcą akademickim i lekarką specjalizującą się w neurologii, jednak nie należy się obawiać hermetycznego stylu czy przeładowania encyklopedycznymi treściami, bo przy całej imponującej wiedzy Nordengen potrafi jeszcze odkrycia naukowe przełożyć na język zrozumiały dla zwykłych – masowych – odbiorców. Imponuje wyczuciem stylistycznym, lekkością i nutką humoru. Wie, jak przyciągnąć czytelników: wstawia do narracji momentami komiczne anegdoty lub spostrzeżenia z własnej codzienności – sytuacje, które będą wspólne dla niej i dla odbiorców. To zabieg prosty, chociaż nie oczywisty w książkach popularnonaukowych, tu sprawdza się doskonale i buduje poczucie wspólnoty czy porozumienia. Autorka chce unikać dystansu czy akademickości – kusi odbiorców właśnie lekkością i narracyjną swobodą, której mało kto spodziewałby się w książce o możliwościach mózgu.

A przecież do przekazania ma całkiem sporo „nudnych” wydawałoby się wiadomości: choćby opowieści o budowie mózgu, o tym, za jakie funkcje odpowiedzialne są konkretne jego części. Cały aspekt biologiczny – podstawowy motyw tomu – może zyskać felietonowy charakter, nie tracąc przy tym wartości informacyjnych. Mózg przestaje być tajemnicą, zaczyna za to fascynować i prowokować do dalszych poszukiwań. Kaja Nordengen zdaje sobie sprawę z tego, czym zaintryguje czytelników. Pyta między innymi o sposób odczuwania emocji i o zasady wpadania w uzależnienia różnego rodzaju. Analizuje doświadczenia zmysłowe i poczucie bliskości z drugim człowiekiem – umiejscawiając w mózgu odpowiednie stany i reakcje. Wyjaśnia, jak to jest z procesem uczenia się i zapominania, pokazuje sztuczki na oszukanie mózgu, zastanawia się nad torowaniem pożądanych przyzwyczajeń i usuwaniem tych niechcianych. Z jednej strony omawia sposoby manipulowania mózgiem, z drugiej – przedstawia szereg obszarów jeszcze niezbadanych lub nieznanych badaczom. Za każdym razem, gdy opowiada o konkretnym odkryciu, przedstawia w formie anegdoty sposób dojścia do niego, czasami – chorobę, leczoną operacyjnie, której skutkiem (lub – na skutek interwencji chirurgicznej) mózg zmienia swoje „reakcje”. W ten sposób uświadamia czytelnikom, z jak skomplikowanym narządem mają do czynienia – i jak niewiele jeszcze o mózgu wiadomo. Pisze tak, by zaintrygować, odwołuje się do wiedzy potocznej (często mijającej się ze stanem faktycznym, więc przy okazji likwiduje błędne wyobrażenia), ale zajmuje się również tymi motywami związanymi z mózgiem, na które odbiorcy gdzieś mogli się natknąć – choćby sposoby mierzenia IQ.

„Mózg rządzi” to publikacja, z której sporo można się dowiedzieć, ale którą też da się potraktować jako źródło inteligentnej rozrywki. Książka przygotowana z niezwykłą starannością – co objawia się również w prostych grafikach uświadamiających czytelnikom, jak działa mózg. Od lektury trudno się będzie oderwać, a skoro autorka odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania i rozwiewa wątpliwości – przyniesie też książka rosnącą świadomość społeczną. Rzadko się zdarza, by popularnonaukowa publikacja zrobiła na rynku taką furorę, ale w tym wypadku pochwały i zachwyty są w pełni zasłużone.

Kaja Nordengen: Mózg rządzi! Marginesy, Warszawa 2018.