Artykuły

Za głupi na „Bahamuta”?!

AUTOR: Grzegorz Ćwiertniewicz FOT.: Mat. teatru
04.03.2018


25c4e2d7ba large

Studenci czwartego roku Wydziału Aktorskiego wrocławskiej filii krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych pokazali się wczoraj w swoim drugim spektaklu dyplomowym. Był to „Bahamut” według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Zaprezentowali się, pokazali, że są, że uczą się na następców wielkich aktorów, którzy, zgodnie z odwiecznym prawem natury, będą musieli kiedyś odejść. Celowo użyłem słowa „pokazali”, bo był to swoisty pokaz nabytych umiejętności, nie granie, które poruszyło moje serce czy umysł.

Rozumiem, że taka między innymi jest idea – zademonstrować technikę, udowodnić, że się coś tam potrafi. To jednak za mało. Trzeba przeniknąć do świadomości widza. Trzeba wywołać emocje, które sprawią, że natychmiast zostanie się zapamiętanym. To udaje się niewielu, ale jednak jakoś im się udaje. To trudne wyzwanie. To praca, która rozkłada się na lata.

To sprawa doświadczenia. Mimo wszystko oczekiwałbym od studentów, którzy biorą udział w spektaklu dyplomowym, choćby słabego oddziaływania na widza. Tego oddziaływania mi zabrakło. Nie udało się młodym aktorom skłonić mnie do refleksji. A przecież poszedłem po ty, by mnie do niej skłoniono. Nie mogę się po przedstawieniu do niej zmuszać. Nigdy nie miałem wątpliwości, że w murach szkół teatralnych kształcą się utalentowani młodzi ludzie, dla których sztuka ma ponadprzeciętne znaczenie, którzy po ukończeniu studiów będą podbijali nie tylko polskie sceny teatralne. Po wczorajszym przedstawieniu zdania w tej kwestii nie zmieniam. Przed publicznością wystąpiła grupa zapaleńców, obdarzona potencjałem, który, co stwierdzam z przykrością, niestety nie eksplodował. Było zgrabnie, technicznie poprawnie, ale bezdusznie.

Przede wszystkim muszę przyznać się do jednego. Nie wiem, po co ci młodzi ludzie wyszli w ogóle na scenę. Nie zrozumiałem przesłania tego przedstawienia. Może jestem za głupi?! Zaryzykowałbym stwierdzenie, że szło o konflikt wartości, o brak właściwych relacji międzyludzkich, o granice, których przekraczać nie należy, a nawet nie wolno, o to, że nie wszystko jest na sprzedaż, o miłość, o namiętność i tak dalej. To są jednak tyle moje przypuszczenia, bo pewności nie mam. Obserwując aktorów, można było odnieść wrażenie, że sami tego ni wiedzieli. Zachowywali się trochę jak w fabryce. Wykonywali swoje czynności mechanicznie, bezrefleksyjnie (pomimo przemyślanej choreografii). Mogę spotkać się z zarzutem, że trochę było to zamierzone, bo przecież w hali magazynowej toczyła się akcja spektaklu, sprzedawano roboty, więc i aktorzy zachowywali się jak na roboty przystało. Zaznaczę więc od razu, że brałem pod uwagę taką właśnie interpretację. Konwencja, nawet jeśli taką ona właśnie była, nie usprawiedliwia braku refleksji nad problemem, z którym wychodzi się do widza. Aktorzy nie mogą czuwać jedynie nad odpowiednim momentem wyjścia na scenę i nad wypowiedzeniem swojej kwestii. Muszą umieć dotrzeć wypowiadanym słowem, muszą być do niego przekonani. Tylko wtedy będzie miało ono jakąkolwiek moc rażenia.

A w „Bahamucie” niektórzy aktorzy wygłaszali swoje kwestie bardzo niewyraźnie, kaleczyli dykcję (co kiedyś było niewyobrażalne i tak powinno pozostać), mówili do scenicznego partnera, nie do publiczności. Wulgaryzmy, które wybrzmiewały z ich ust, pozbawione były siły. Mieli z nimi ogromny problem. Wydawało mi się, że trochę się ich wstydzą. Stawali się przez nie na pewno bardzo nienaturalni. Rozczarował mnie Wojciech Kościelaniak, że sięgnął po te obsceniczne zwroty. Czy młodym ludziom naprawdę nie można było pokazać, że na scenie jest możliwy inny język? Piękny, kwiecisty, literacki? Czy bez „kurwy”, „pierdolić” i innych podstawowych wulgaryzmów nie da się opowiadać i rozmawiać o dzisiejszym świecie, nawet tym okrutnym? Do teatru wchodzi się z ulicy właśnie po to, by brudu tej ulicy uniknąć. Nie przekonuje mnie argument, że słowo miało wyeksponować wagę sytuacji, że miało oddać rzeczywistość. Tym razem bowiem było wręcz przeciwnie – uchybiało powadze.

Eugeniusz Fulde, kiedy był rektorem krakowskiej szkoły teatralnej, dużo rozmawiał ze swoimi studentami o celowości reżyserskich zamierzeń. Tłumaczył im na przykład, dlaczego aktor w danej scenie powinien być nagi. „Proszę państwa – mówił - my możemy Hamleta nago, na strychu, przy świeczce wystawić, ino po co?”. No właśnie, po co? To pytanie do Kościelaniaka, który roznegliżował jedną ze studentek, Ewę Niemotko, do sceny, w której tak naprawdę naga być nie musiała. Nie ma już innych środków wyrazów, by zadziwić widza? Czy naprawdę niezbędna jest aż taka dosłowność? Nie jestem nagości przeciwny. Pisałem już o tym wielokrotnie. Musi mieć ona dla mnie jedynie jakiś sens. Wyświechtana przestaje robić wrażenie. Ubrałbym się na miejscu Niemotko. Na takie sceny przyjdzie jeszcze czas. Co pokaże kiedyś, jeśli wszystko odsłoni teraz?! Zwłaszcza że to naprawdę żadna odwaga, bo to już było i zdarza się za często. Kiedy Igor Tajchman mylił swoje kwestie i wtrącał błagalne „yyy”, sądziłem, że nie opanował należycie swojego tekstu, że nieodpowiedzialnie podszedł do swojego zadania. Kiedy jednak po jakimś czasie zobaczyłem go przemierzającego scenę zupełnie nago, w dodatku w roli małpy, może człowieka pierwotnego (?), zrozumiałem, dlaczego mógł nie pamiętać swoich kwestii… Z nagością trzeba ostrożnie. Tylko tyle.

Mają ci adepci warunki do bycia w przyszłości bardzo dobrymi aktorami. Potrafią być momentami i komiczni, i tragiczni. Tym razem nie byli jednak przekonujący, bo sam „Bahamut” taki niestety nie był. Może właśnie dlatego potraktowali trochę ten spektakl jak spotkanie towarzyskie - w naprawdę interesującej scenografii, przyciągającej oko wizualizacji, stanowiącej piękne tło, miłej dla ucha muzyce. Trzeba zaznaczyć, że nie są odporni (choć trudno, żeby już byli) na reakcje widowni, na swoiste podkręcanie. Wyjątkiem jest Michał Krzywdziński, który dzięki temu spektaklowi objawił się teatralnemu światu. Podobnie zresztą jak Anastazja Borkoniuk i Bartłomiej Jabłoński. Pozostali szarżowali, gdy widzieli, że wzbudzają entuzjazm. Stawali się przy tym bardzo groteskowi. Wśród widzów było wielu członków rodzin studentów, więc i entuzjazmu nie mogło zabraknąć. W zawodzie jednak trzeba liczyć już tylko na swoje umiejętności. Publiczność bywa bowiem bezlitosna.

Grzegorz Ćwiertniewicz - doktor nauk humanistycznych (historia filmu i teatru polskiego po 1945 roku), polonista, wykładowca akademicki, pedagog, autor wydanej pod koniec 2015 roku biografii Krystyny Sienkiewicz - "Krystyna Sienkiewicz. Różowe zjawisko"; należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT/IATC); jego teksty można przeczytać w „Polonistyce”, „Teatrze”, „Dyrektorze Szkoły”, „Kwartalniku Edukacyjnym” i „Edukacji i Dialogu”; współpracował jako recenzent z Nową Siłą Krytyczną Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie, wortalem „Dziennik Teatralny”; od 2013 recenzent wortalu „Teatr dla Was”.

BAHAMUT | reż. Wojciech Kościelniak

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego AST w roku akademickim 2017/2018

na motywach powieści „Duma i uprzedzenie” Jane Austen

Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne : Wojciech Kościelniak

Scenografia , kostiumy, wizualizacje, opracowanie graficzne: Anna Kościelniak

Muzyka: Paulina Derska

oraz: Carillo i Chavela Vargas, Testa/Ferrer: adapt.esp.:Almodovar/The Mogols i Luz Casal,Tom Hanreich, Louis Amstrong and His Orkestra, Hasan Esen, Ch. Navarro i Los Panchos,Salvatore Adamo &Adamo Salvatore, Johann Sebastian Bach i glen Goud oraz Marie-Claire Alain, Nono Rota i The City Of Praque Philharmonic Orchestra/Wadsworth, DUNCKEL, Goldin & Jean Benoit Dunckel i Air, Nando Da Cruz i Cesaria Evora, Michael Nyman, John Kander & Fred Ebbi Frank Sinatra & Tony Bennett

Konsultacje muzyczne : Vojto Monteur

Sound design : Sylwia Kopyś

Choreografia : Bożena Klimczak

Asystentka reżysera: Ewa Niemotko

Charakteryzacja: Anna Bielecka

Występują: Martyna Bazychowska, Anastazja Borkoniuk, Ewa Niemotko, Martynika Kośnica, Marta Parzychowska, Bartłomiej Jabłoński, Igor Tajchman, Michał Krzywdziński
oraz Karolina Rzepa ( III rok WA)

Prapremiera: 3 marca 2018 | godz. 19.00 | Scena Duża Teatru AST | ul. Braniborska 59, Wrocław