Artykuły

Makatka z życia

AUTOR: Izabela Mikrut FOT.: Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
06.03.2018


5a79b5e916032.jpg

„Haftowanymi gałganami” Krystyna Sienkiewicz dała się poznać jako autorka – teraz ten tom powraca na rynek i stanowi wspomnienie wyjątkowej artystki. Chociaż w momencie pierwodruku panowała moda na biografie i autobiografie sław, Krystyna Sienkiewicz znalazła bardzo oryginalny i naturalny dla siebie sposób na autoprezentację – i połączyła elementy życiorysowe z twórczością. Przedstawiła siebie czytelnikom od strony kreatywnej i pełnej pasji, za to bez odtwarzania uporządkowanych czy przeanalizowanych emocji. Nie przytłacza odbiorców gawędami z życia, zamiast tego wprowadza bardzo drobne i często wyrwane z kontekstu fragmentaryczne zwierzenia. Wspomnienia lekkie (nawet jeśli obaczone sporą dozą smutku, to nabierające lekkości za sprawą formy), a do tego pozbawione przymusu konkretności i dosłowności.

Krystyna Sienkiewicz przeplata marzenia odległymi skojarzeniami, wspomnienia zatrzymuje przez opowieść o odkrytym w pewnym momencie życia hobby. Znienacka pojawiają się w relacjach członkowie rodziny lub zwierzęta – jakby ich obecność była czymś naturalnym również dla czytelników i nie potrzebowali oni dodatkowych prezentacji. Krystyna Sienkiewicz wprowadza od początku tomu charakter familiarno-liryczny w narracjach. Pisze swobodnie i nastrojowo, stawia na literackość i niedookreślenie. W ten sposób ucieka od sztywnych form oraz od pułapek autobiografii. Nie mówi wiele o swoim życiu, traktuje je wycinkowo – ale przez sam kształt, jaki nadaje tekstom, prezentuje siebie najpełniej. Zdradza się z własną wrażliwością i tym, co dla niej najważniejsze.

„Haftowane gałgany” wzięły się z rękodzielniczej pasji – o początkach wyszywanych makatek czy lalek ze ścinków Krystyna Sienkiewicz mówi, widać emocje wiążące się z tym rodzajem twórczości. Sami odbiorcy dostaną też możliwość przyjrzenia się dziełom przez artystkę produkowanym w niewyobrażalnych wprost ilościach – bo książka wypełniona została materiałami graficznymi: zdjęciami, przedrukami czy „kolażami” – detalami wyciętymi z fotografii. Jest tego mnóstwo, ale nie sprawia wrażenia zapychacza miejsca: zamienia się w osobny rytm narracyjny, wizualny komentarz do mikroświata, jaki buduje sobie Krystyna Sienkiewicz. Ale gałgany z tytułu odnoszą się również do samych rozdziałów – fragmentarycznych, sprawiających wrażenie przypadkowych czy chaotycznych – a przecież nierozerwalnie związanych z charakterem autorki i prezentujących jej estetyczne i nie tylko wybory. Gałgany – niby zbyteczne, a przecież służące upiększaniu otoczenia – to trafne określenie autobiograficznych wyznań Krystyny Sienkiewicz. Ozdobnikiem klasycznym w tej publikacji są zdjęcia z domowego archiwum autorki. Ich dołączenie do tomu, niby oczywiste, podkreśla jeszcze familiarny charakter opowieści, nastrój, który części odbiorców skojarzy się z ciepłym kocem i herbatą. Są „Haftowane gałgany” książką może i nieco chaotyczną, ale bliską autorce i doskonale ją definiującą. Zwierzenia Sienkiewicz zostały tu połączone z wierszami Agnieszki Osieckiej (jej tekst o Krystynie Sienkiewicz funkcjonuje też jako przedmowa).

Dzisiaj „Haftowane gałgany” to już wspomnienie o autorce, która zjednywała sobie widzów poczuciem humoru, serdecznością i otwartością. Jest to jednak książka, która podbija serca fanów – pomaga zachować taki portret Krystyny Sienkiewicz, jaki ona sama próbowała przeforsować. To obrazek anachroniczny, niepasujący do aktualnego pośpiechu i zabiegania. Krystyna Sienkiewicz pokazała, że można żyć w zgodzie z własnymi ideałami, być sobą – i w dalszym ciągu podbijać serca publiczności. Wpisała się Krystyna Sienkiewicz w tendencję wydawania autobiografii przez aktorów – a mimo to postanowiła iść własną drogą, oferując im nową, albo przynajmniej niespodziewaną jakość. „Haftowane gałgany” rzecz jasna nie zastąpią zbioru faktów (ani kalendarium wydarzeń), ale wygrywają przez osobisty ton i zaangażowanie.

Krystyna Sienkiewicz: Haftowane gałgany. Prószyński i S-ka, Warszawa 2018.