Artykuły

Smaki wysp

AUTOR: Izabela Mikrut FOT.: PWN
06.03.2018


739127312o

Michael Booth udaje się w kulinarną podróż, żeby odkrywać zdobycze Japonii i komentować zwyczaje nieznane w innych regionach świata, a także – żeby w ramach przygotowywania literackiego reportażu poznawać ciekawych ludzi i dowiadywać się czegoś o ich pasjach.

Tom „Istota ryżu” jest przeglądem wyjątkowych motywów, zestawieniem tych apetycznych i tych mniej smakowitych odkryć i próbą przedstawiania kraju od kuchni. Japonia jest tu zjawiskiem zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o przyzwyczajenia kulinarne. Szczególnym uznaniem autora cieszy się wszystko to, co może być uznane za dziwactwo przez odbiorców spoza Kraju Kwitnącej Wiśni. A do wydobywania ciekawostek autor angażuje czasami całą swoją rodzinę – zabiera żonę i synów na spotkania lub do restauracji i wysłuchuje ich uwag, a czasem wplata je też do opisów. Booth umawia się z kulinarnymi ekspertami – albo rezerwuje miejsca w najsłynniejszych lokalach (czasami w ogóle musi sporo się natrudzić, żeby zdobyć możliwość wstępu). Przez swoje starania również poznaje miejscową kulturę i sporo może powiedzieć odbiorcom o specyfice Japończyków. Chociaż tematyzuje książkę – skupia się tylko na aspektach kulinarnych, tworzy jedzeniowy przewodnik – nie proponuje lektury hermetycznej, nudnej czy jednostajnej. Odrzuca również pomysł stworzenia monografii jednej potrawy – akcentowany w tytule ryż to tylko symbol dla odbiorców, wyznacznik stereotypowego myślenia, które całym tomem Booth rozbija. Rozdziały są tu dosyć krótkie, ale mają charakter reportaży. Michael Booth rozmawia z ekspertami, ich opowieści łączy z własnymi obserwacjami. Do tej mieszanki dokłada ironiczne podsumowania, zamienia się w prześmiewcę, kiedy tylko dostrzeże szansę na zabłyśnięcie dowcipem. Przygląda się targom rybnym, przygotowywaniu potraw ze składników, które przez długi czas gniją lub fermentują. Sprawdza, jaki wpływ ma odpowiednia dieta na długowieczność, ale nie zapomina też o zmianach globalnych. Kiedy do kuchni japońskiej wkraczają amerykańskie fast-foody, coś – zwłaszcza u młodszych pokoleń – zmienia się nieodwracalnie i tę zmianę autor chce zaprezentować dokładniej. Opisuje miejsca warte odwiedzenia – w tym małe knajpki tylko dla wtajemniczonych – ale potrafi też zaangażować się w losy konkretnych postaci, gdy zdobywa nowych znajomych. Czytelnicy przez tę lekturę docenić mogą slow-food, kulturę jedzenia, unikanie przemysłowej i wysokoprzetworzonej żywności. Japonia w tym ujęciu jest kolebką tradycyjnych wartości – i impulsem do zmian w codziennym życiu. Michael Booth z każdego tematu jedzeniowego stara się zrobić materiał angażujący odbiorców – nawet jeśli ci nie zamierzają odbywać kulinarnej podróży po Japonii. Tom układa „geograficznie”, to jest – szuka charakterystycznych dla konkretnych regionów Japonii czy poszczególnych wysp tematów – to podróż, topografia wyznacza ślady smakowitych inspiracji.

Michael Booth chce, żeby czytelnicy razem z nim przeżywali kolejne etapy opowieści, decyduje się więc na familiarny charakter relacji, niemal półprywatny. Nie będzie tu żadnych przepisów ani zdradzania tajemnic szefów kuchni. Autor oddala wątki z recenzji kulinarnych, nie zamierza wyzwalać apetytu czytelników szczegółowo analizowanymi smakami. Zamiast skupiać się na wrażeniach zmysłowych, zajmuje się konkretami, tworzy przewodnik dla poszukiwaczy ciekawych potraw. „Istota ryżu” to atrakcyjna dla szerokiego grona odbiorców propozycja – możliwość odbycia literackiej tematycznej podróży.

Michael Booth: Istota ryżu. O duszy japońskiego jedzenia. PWN, Warszawa 2018.