Wywiady

EWA PILAWSKA

AUTOR: Wiesłąw Kowalski FOT.: Mat. teatru
09.03.2018


Zdje%cc%a8cie   teatr dla was

Nie da się tworzyć teatru bez podejmowania ryzyka

Z Ewą Pilawską o trwającym w Łodzi Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych rozmawia Wiesław Kowalski

Hasłem tegorocznej edycji Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych są słowa prof. Sławomira Świontka „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny”. Pisze Pani w zaproszeniu, że przywołują one „legendę o świętym Genezjuszu, rzymskim aktorze, który odstąpił od wyuczonej kwestii i poświęcił życie, by powiedzieć własny tekst”. Mówi się, że Genezjusz, który przed Doklecjanem miał wyśmiewać sakrament chrztu świętego, nagle doznał łaski nawrócenia. Nawiązując do słów Profesora, słusznie Pani zauważa, że odnoszą się one do bardzo szerokiego kontekstu. Czy w ten sposób aby nie ułatwia sobie Pani – jako Dyrektor Festiwalu – dokonywania wyboru przedstawień (śmiech)?

Temat niemal zawsze pojawia się na samym końcu, gdy mam już w głowie repertuar Festiwalu. To dobór spektakli determinuje temat, nigdy nie jest odwrotnie. Zawsze staram się, żeby temat był wieloznaczny i wywoływał refleksję na różnych poziomach. Ma być punktem wyjścia do dyskusji, zastanowienia się nad kondycją artystów i współczesnego świata.

W pierwszym momencie – jak słusznie zauważył Łukasz Maciejewski, który będzie prowadził podczas festiwalu panel dyskusyjny na ten temat – tegoroczne hasło łatwo skojarzyć z metryką, np. choćby z wiekiem artysty. Mnie przy okazji przypomniała się głośna piosenka „Niepokonani” Perfectu, zawierająca słowa „Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść… Niepokonanym…”. Wiadomo jednak, że te słowa można odnieść do całej sfery związanej z powinnościami i obowiązkami artysty, aktora, reżysera czy nawet krytyka i dyrektora, a także z konsekwencjami decyzji czy gestów, jakie trzeba niekiedy w określonych okolicznościach podejmować.

Na tym zawsze zależy mi najbardziej – żeby każdy mógł interpretować temat indywidualnie. I tak też się dzieje – każdy ma swoją interpretację.

Kiedy przejrzałem tegoroczny repertuar pomyślałem, że nie ma w nim „Wroga ludu” Ibsena z NST, który w pierwszym odruchu właśnie pod kątem tematu mi się nasunął. Ale rozumiem, że selekcja w takich sytuacjach zawsze jest trudna i wymaga zapewne różnych kompromisów. Poza tym zestaw tegorocznych spektakli – biorąc pod uwagę nazwiska reżyserów - jest rzeczywiście imponujący, jest m. in. Lupa, Strzępka, Wyrypajew, Błońska, Klata, Wierzchowski, Maciej Englert… Udało się Pani zebrać obok siebie artystów charakteryzujących się bardzo różnym podejściem do materii teatralnej, zarówno w sensie treści, jak i formy. Jak Pani sama ocenia dzisiaj kondycję współczesnego teatru, szczególnie po tym, co wydarzyło się w Teatrze Polskim we Wrocławiu i nadal dzieje się w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie? W jakim wymiarze tegoroczny Festiwal jest odzwierciedleniem tego, co dzisiaj wydarza się w polskim teatrze?

„Wroga ludu” prezentowaliśmy na Festiwalu dwa lata temu i odtwórca głównej roli Juliusz Chrząstowski otrzymał wówczas tytuł Najlepszego Aktora Festiwalu. Cieszę, się, że wszyscy, których zaprosiłam do udziału w tegorocznej edycji, przyjęli zaproszenie i że w ciągu trzech tygodni uda nam się pokazać tak różnorodne i ważne spektakle. Zawsze staram się, aby festiwalowy repertuar prezentował to, co aktualnie dzieje się w polskim i europejskim teatrze. A teatr jest bardzo różnorodny i trzeba o tym pamiętać. Poza tym teatr zawsze - niczym w soczewce - skupiał i komentował rzeczywistość. Był barometrem, swoistym probierzem rzeczywistości - to się nie zmieniło. Ogromnie żałuję, że Jan Klata nie jest dalej dyrektorem Teatru Starego w Krakowie. Ostatnie lata miał naprawdę interesujące – zbudował fantastyczny zespół, zapraszał ciekawych twórców, otworzył teatr na nową widownię. Przykład Jana Klaty i kilku innych osób pokazał, że konkursy nie mają racji bytu i brakuje nam ustawy o teatrach. Nowelizacja obowiązującej ustawy jest wadliwa i można by długo o tym rozmawiać.

W programie Festiwalu są dwie prapremiery. Jedna to koprodukcja z Komuną/Warszawa. „Hannah Arendt: Ucieczka” pojawi się w reż. Grzegorza Laszuka. Czym jest dla Pani Teatru ta współpraca z jedną z najważniejszych scen niezależnych w naszym kraju? Powiedziała Pani w jednym z wywiadów, że „Teatr sam w sobie jest rozmową”. Jaką przestrzeń do dialogu można otworzyć tym spektaklem

Każdy spektakl jest przestrzenią dialogu. Ogromnie cieszę się ze współpracy z Komuną Warszawą, bo to kolejne ważne doświadczenie i spotkanie z nową przestrzenią artystyczną dla moich kolegów. Wierzę, że będzie inspirujące i ożywcze. Rozmawiamy przed prapremierą, dlatego trudno mi mówić o szczegółach, ale myślę, że postać Hanny Arendt jest tak ciekawa, barwna i kontrowersyjna, że będzie to interesujący spektakl. A to, że tworzymy go z teatrem niezależnym pokazuje tylko, że nie obowiązują dziś podziały, twórcy żyją w symbiozie, nie ma granic lub są one łamane. I to tylko przynosi teatrowi korzyści.

Drugą prapremierą będzie „lovebook” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, który bardzo mocno czerpie z języka i kodów popkultury…. Czyli znowu mamy do czynienia z pojawieniem się zupełnie innej jakości, zresztą punktem wyjścia do tego spektaklu jest nie tylko sama powieść Matthew Quicka „Poradnik pozytywnego myślenia”, ale i jej ekranizacja.

Michał Siegoczyński należy do reżyserów, którzy czerpią inspiracje z twórczości filmowej, ale przecież teatr zawsze korzysta z różnych sztuk, tworząc z nich nową wartość. W przypadku tego reżysera jest to rzeczywiście szczególnie silna inspiracja i element jego warsztatu. Jak sam mówi, zrobił kilkadziesiąt spektakli, z których tylko dwa oparte były na gotowych tekstach teatralnych (w tym zrealizowany w naszym teatrze „Brancz” Juliusza Machulskiego). We wszystkich pozostałych przypadkach były to autorskie scenariusze powstałe głównie z inspiracji pop kulturą i właśnie kinem.

Czy według Pani istnieje coś takiego jak mniejsze zło w podejmowaniu decyzji artystycznych?

Teatr jest z założenia przestrzenią ryzyka artystycznego i nie można rozpatrywać związanych z nim decyzji w kategorii mniejszego lub większego zła. Oczywiście, możemy żyć bezpiecznie i na przykład w sytuacji, kiedy mamy ograniczone środki finansowe, nie realizować premier. Jednak wtedy bardzo szybko odeszłaby od nas publiczność. Nie da się tworzyć teatru bez podejmowania ryzyka. To przestrzeń mówienia swoim głosem, podejmowania ważnych tematów i bycia otwartym.

Jednym z pytań do dyskusji, które postawiła Pani w zaproszeniu jest: „Czy i jaka jest granica między artystą na scenie a artystą poza nią?”. To bardzo ciekawa perspektywa, zwłaszcza dzisiaj, kiedy również aktorzy nie unikają publicznego komentowania naszego życia społeczno-politycznego, chociażby na różnych forach społecznościowych. Myśli Pani, że jest w tych prywatnych już zachowaniach jakaś granica, poza którą posunąć się artyście nie wolno?

Sytuacja społeczno-polityczna często sprawia, iż wypowiedź artystyczna nabiera jeszcze silniejszego wyrazu i prowokuje twórców do zabrania głosu również poza sceną. Prawdziwi artyści są indywidualistami, silnymi osobowościami. Często mają potrzebę komentowania rzeczywistości. Nie chciałabym oceniać ani rozstrzygać, gdzie leży granica. Uważam jednak, że artysta nigdy nie powinien pozwolić traktować się instrumentalnie, nie powinien pozwalać narzucać sobie żadnej ideologii.