Artykuły

Barokowa opera odzyskała swój blask

AUTOR: Wojciech Giczkowski FOT.: Mat. teatru
10.03.2018


Il trespolo ttore

Miłość ze swej natury wcale nie musi dotyczyć tylko ludzi młodych. Marzą o niej wszyscy. Jednak kiedy oglądamy przedstawienie, w którym opowiadają o niej artyści bardzo młodzi, to staje się ona wiarygodna i przekonująca. Profesor dr hab. Ryszard Peryt, dyrektor Instytutu Opery w warszawskiej Akademii Teatralnej, witając przybyłych na premierę gości podkreślił, że „Il Trespolo tutore”, barokowa opera skomponowana przez Alessandro Stradellę, która jest właśnie wystawiona w Collegium Nobilium w oryginale po raz pierwszy na świecie po 1679 roku, jest wspólnym dziełem studentów i absolwentów Akademii Teatralnej, Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Młodość dotyczyła nie tylko wykonawców, bo reżyser przedstawienia, Paweł Paszta, to były student Ryszarda Peryta, który zrealizował spektakl jako część praktyczną swojej pracy doktorskiej w AT, a dyrygentem spektaklu jest Andrea De Carlo – od wielu lat badający twórczość Alessandro Stradelli, który w ramach międzynarodowego projektu pracuje z polskimi studentami i tym razem z ogromnym przejęciem poprowadził Orkiestrę Instrumentów Historycznych Zakładu Muzyki Dawnej UMFC. Orkiestrę złożoną głównie ze studentów tego Zakładu, którzy tak jak wykonawcy z wielkim zaangażowaniem starali się pokazać artyzm i oryginalność drugiej w historii opery buffa (po „Il Girello” Jacopo Melanniego z prologiem jednakże właśnie Stradelli). Fabuła libretta autorstwa Cosimo Villifranchiego nawiązuje do struktury komedii dell’arte. Właśnie dlatego realizator przedstawienia nawiązał do błazeńskich popisów ludowej komedii włoskiej, co widać w kreowaniu poszczególnych postaci. Mamy więc w operze typy sceniczne w rodzaju Pierrota, Colombiny, Arlekina czy Poliszynela, ale ich przynależność gatunkowa zaznaczona jest głównie strojem i zachowaniem. W tle nie ma kolorowego prospektu z budowlami, a tylko jednokolorowe płótno, czyli sięgnięto do tradycji teatru prowizorycznego, który swoje przedstawienia pokazywał pod gołym niebem.

W stworzonej przez Macieja Krajewskiego scenografii na scenie znajduje się okrągłe podwyższenie, na którym soliści popisują się swym kunsztem aktorskim i wokalnym, a inni aktorzy, nie biorący w danej chwili udziału w akcji, asystują im, czyli spuszczają rekwizyty na linach, pomagają w realizacji „teatralnych cudów”, obsługują spektakl od strony technicznej, a nawet – tak jak Ciro (Magdalena Pikuła) – w przerwie przyglądają się z zaciekawieniem temu, co dzieje się na widowni. Intrygujące odwrócenie ról przypomniało wszystkim, że w teatrze obserwują się wzajemnie jego dwie strony.

W premierowym przedstawieniu zobaczyliśmy zaskakującą obsadę. Opiekun Trespolo, zdenerwowany swoimi przeciągającymi się amorami do ponętnej Despiny, postanawia w końcu wydać swoją podopieczną Artemisię za nianię Simonę. Ten zabieg wówczas prześmieszny, ale w czasach gdy mężczyźni śpiewali wszystkie role kobiece dość oczywisty, został przez Pawła Pasztę poszerzony - oto jednym z pierrotów, czyli Ciro, jest przeurocza, ale także pełna rezolutnego humoru Magdalena Pikuła. Z łatwością przechodzi ona od postaci wiejskiego głupka do zakochanego młodzieńca, choć serca publiczności podbił Mikołaj Zgódka, który w rewelacyjnym przebraniu gra starą nianię Simonę, pełną powabu i pretensji do życia - chętnie dla pieniędzy pojmie za żonę swoją wychowankę. To mocno genderowe potraktowanie postaci wprowadza do przedstawienia jeszcze więcej komicznych sytuacji, bo widz musi się zastanawiać, dlaczego powstają takie, a nie inne związki i sytuacje miłosne.

Obie partie damskie zagrały przepiękne śpiewaczki. Jako Artemisię w premierowym przedstawieniu zobaczyliśmy Paulinę Tuzińską, która doskonale poradziła sobie z bardzo wymagającą rolą. Jej bardzo liryczny głos doskonale pasuje do spektaklu, w którym młoda solistka musiała także być pełna wdzięku i powabu. Robi to z naturalnym i wrodzonym sobie talentem. Publiczności podobała się także Marta Huptas, która w małej roli Despiny potrafiła mocno zaznaczyć swoją obecność w operze. Jej bardzo ciekawy sopran nie został do końca wykorzystany w tym przedstawieniu, bo rola jest zwyczajnie za mała. Rafał Tomkiewicz to świetnie zapowiadający się polski kontratenor, a główna rola Nino w przedstawieniu dała mu szansę pokazania jak doskonale potrafi wydobyć komizm z roli bardzo dramatycznej. W roli tytułowej zobaczyliśmy Andrzeja Lenarta, który dobrze poradził sobie z niezwykłym zadaniem stworzenia postaci starego człowieka uniesionego szałem miłości. Do tego odegrał on w przedstawieniu – kończącym się pokazaniem początku, czyli prób czytanych – rolę przewodnika i zrobił to z całą odpowiedzialnością za powierzony mu przez reżysera obowiązek.

Orkiestra Instrumentów Historycznych Zakładu Muzyki Dawnej UMFC, choć złożona ze studentów, z wielkim namaszczeniem podczas elementów lirycznych, ale także żywiołową radością w partiach komicznych, zagrała tę dość długą operę. Dzięki Andrei de Carlo mogliśmy posłuchać muzyki bardzo oryginalnego, choć od wieków zapomnianego kompozytora. Spośród muzyków największą uwagę widzowie zwracali na grającego na teorbie Filipa Zielińskiego, który wykonywał swoje partie z zacięciem podobnym do muzyka z rockowej kapeli.

Widzowie bardzo żałowali, że na oklaskach nie pojawiła się Marta Kodeniec, która zasłużyła na specjalne brawa za przepiękne i funkcjonalne kostiumy, które stanowią malownicze uzupełnienie tego przedstawienia. Tych którzy zechcą wybrać się do Teatru Collegium Nobilium zachęcam, bo będzie to wieczór niezwykły. Pełen miłości, radości i młodzieńczego szaleństwa. Przedstawienie w stylu barokowowym, ale jakże nowoczesne.

IL TRESPOLO TUTORE

Pierwsze światowe wystawienie wersji oryginalnej po 1679 opery komicznej Alessandro Stradella

dyr. Andrea De Carlo | reż. Paweł Paszta

Dyrygent Andrea De Carlo

Reżyseria Paweł Paszta (AT)

Scenografia Maciej Krajewski (ASP)

Oprawa graficzna Maja Żurawiecka (ASP)

Kostiumy Marta Kodeniec

Charakteryzacja Anna Sawicka

Tłumaczenie libretta Katarzyna Otczyk-Marcelli

Opieka artystyczna prof. dr Ryszard Peryt dr hab. Artur Stefanowicz

Przygotowanie solistów dr hab. prof UMFC Anna Radziejewska dr hab. Artur Stefanowicz

Opieka scenograficzna dr hab. prof. ASP Paweł Dobrzycki

Obsada: Andrzej Lenart/Dawid Janowiak,Milena Lange/Paulina Tuzińska, Anna Parysz/Magdalena Pikuła, Weronika Rabek/Rafał Tomkiewicz, Paweł Kowalewski/Mikołaj Zgódka, AgnieszkaGrala/Marta Huptas.

Orkiestra Instrumentów Historycznych Zakładu Muzyki Dawnej UMFC i goście:

Skrzypce I Marcin Laskowski – gościnnie Skrzypce II Alicja Dziczek – UMFC Wiolonczela Agnieszka Grzeczka – gościnnie Viola da gamba Justyna Rekść-Raubo – gościnnie Kontrabas Anna Bator – UMFC Teorba Filip Zieliński – AM Poznań Harfa Julia Łopuszyńska – UMFC Klawesyn Lilianna Stawarz (09,10,16,17,18.03), Krzysztof Garstka (13, 14.03) – UMFC Pozytyw Barbara Brzezińska – UMFC