Artykuły

Nie zawsze słodko

AUTOR: Izabela Mikrut FOT.: Agora
12.03.2018


5a55046b62fe1.jpg

Wiele się zmieniło od czasu, kiedy hasło reklamowe Melchiora Wańkowicza "Cukier krzepi" zachęcało do wzbogacania jadłospisu o słodycze. Teraz powszechnie mówi się o szkodliwości nie tylko cukru, ale i rozmaitych słodzików. Dariusz Kortko i Judyta Watoła tropią historie związane z cukrem, tworząc jego "biografię" o ironicznym tytule "Słodziutki". Kusząca słodycz jest tu bowiem przyczyną wielu schorzeń i zdrowotnych komplikacji, pytań zadawanych przez uczonych - ale i inspiracją dla twórców, zwłaszcza w dawnych wiekach.

Cukrowa podróż to przegląd najważniejszych punktów na mapie i na osi czasu. Kortko i Watoła zabierają odbiorców na Kubę albo na okręt Santa Maria (z Krzysztofem Kolumbem), na królewskie dwory i do czasów PRL-u. Egzotyka łączy się tutaj ze swojskością, z doświadczeniami znanymi odbiorcom - czasem tymi najświeższymi, cukrowymi sensacjami z ostatnich lat. Jest tu sięganie do słowników (w epilogu) i do cytatów z literatury pięknej, ale Kortko i Watoła w sposób naturalny zachowują się jak reporterzy. Na reportaże przerabiają historyczne ciekawostki, do tego dodają opinie ekspertów i społeczne obserwacje. Unikają potocznych a niepotwierdzonych przez oficjalne badania twierdzeń (choćby tego, że cukier uzależnia). Za to rozbudowują relacje z już rozczytanych, skonkretyzowanych problemów. Sporo miejsca poświęcają cukrzycy: opisują objawy pierwszych chorych, próby znalezienia przyczyny schorzenia i szukanie medykamentów - zwieńczeniem tego śledztwa ma być wynalezienie insuliny. Ale i tu obyczajowym tłem przyciągającym czytelników staje się konflikt, spór między lekarzami. Ładnie odmalowują twórcy sinusoidalny stosunek społeczeństw do cukru na przestrzeni wieków. Raz cukier traktowany jest jako remedium na problemy, raz - jako biała śmierć, zawsze wiąże się z indywidualnymi historiami ludzi. Autorzy zwracają uwagę na to, żeby nie uogólniać, a przedstawiać konkretne postacie, których losy zaintrygują odbiorców. Dbają o to, by nawet dystans czasowy nie zaburzył empatii.

Opowieść o cukrze toczy się kilkutorowo. Jedną płaszczyznę zapewniają historyczne przełomowe odkrycia - przeciwwagą dla nich staje się sytuacja na przestrzeni wieków w Polsce. Drugą stanowią opisy wad cukru - czy też negatywnego wpływu na zdrowie i kondycję społeczeństwa. Tu przychodzi też czas na naświetlanie praktyk wielkich koncernów spożywczych, które do swoich produktów dodają ogromne ilości cukru, zyskując tym samym "wiernych" marce konsumentów. Nie ma tu zatem apetycznych opisów czy przepisów na słodkości, nie ma zachęt do próbowania słodyczy - komentarze raczej odstraszają od pałaszowania i to nie tylko ze względu na konsekwencje zdrowotne. Do zachwytu tu daleko. Inna rzecz, że lektura jest smakowita - wypełniona anegdotami i ciekawostkami. Jest tu sporo wiadomości fachowych o cukrze i jego zamiennikach, wpływie na organizm człowieka, a i o sposobach produkcji. Ale autorzy bardzo dbają o to, by tekst był zrozumiały dla wszystkich odbiorców. Nie zamęczają fachowymi danymi, a umiejętnie wplatają je w wartki wywód. Rozdziały są tutaj krótkie i celne, trochę w stylu artykułów prasowych, ale o pogłębionej dawce faktów. Zmieniająca się tematyka wpływa na wrażenie dynamizmu - więc chociaż opowieść dotyczy cukru i jego znaczenia dla człowieka - nie może się dłużyć.

Dariusz Kortko i Judyta Watoła dobrze wyczuwają rynek. Wstrzelili się swoją propozycją w nurt reportaży okołokulinarnych, szukają odbiorców wśród czytelników świadomych znaczenia odpowiedniej diety. Do garści wiadomości dokładają udaną narrację. Tak powstaje książka potrzebna i pożądana, a przy tym mogąca szybko stać się bestsellerem.

Dariusz Kortko, Judyta Watoła: Słodziutki. Biografia cukru. Agora, Warszawa 2018.