Artykuły

Pod jednym dachem

AUTOR: Izabela Mikrut FOT.: Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
13.03.2018


Rudnicka zbyt piekne 20180224 pion

Zuza jest mała i bardzo irytująca, przynajmniej powieściowe otoczenie, bo czytelników tomu „Zbyt piękne” będzie bardzo bawić. Na każdą okazję ma szereg feministycznych frazesów, bez względu na ich trafność, gardzi facetami i zawsze mówi, co myśli. Z każdej wymiany zdań wychodzi jednak obronną ręką, bo potrafi odwracać argumenty interlokutora przeciwko niemu samemu. Dyskusje z Zuzą zawsze więc kończą się tak samo, choćby i bohaterka racji nie miała zupełnie. W ten sposób Olga Rudnicka może też pokazać odbiorczyniom najczęstsze zarzewia damsko-męskich konfliktów i nieporozumień. Wykorzystuje stereotypy, żeby bawić. Wykazuje się tu sporą spostrzegawczością, a i talentem do klarownego przekładania sporów na scenki literackie. Ta autorka bardzo mocno przerysowuje charaktery, a jednak to nie przesada a komizm najbardziej rzuca się w oczy przy lekturze.

Zuza ze swoimi antymęskimi teoriami funkcjonuje w środowisku, które utwierdza ją w słuszności własnych poglądów. Jej współlokator z przymusu, Tymoteusz Magnus, to człowiek bezkonfliktowy i spokojny – marzy o stabilizacji i nie chce wdawać się w żadne kłótnie. Strategia unikania dyskusji jakoś mu jednak nie wychodzi, a to za sprawą rozgadanej partnerki. Przy Zuzie nawet silny i zdecydowany komisarz policji staje się bezradny. W „Zbyt piękne” niewiele jest postaci, które Zuzie dorównywałyby temperamentem i siłą przekonywania. A przecież autorka kreuje tę postać tak, by po prostu cieszyła czytelników.

Zuza kupuje sobie dom z dala od bardzo silnych charakterów swojej rodziny. Tu, w Kłopotowie (nazwa wydaje się nieprzypadkowa…) zamierza ułożyć sobie życie na nowo. Nie wie jeszcze, że nieuczciwy właściciel sprzedał budynek również Tymoteuszowi. Na razie jest skazana na obecność przedstawiciela wzgardzanej płci. W dodatku Zuza podejrzewa, że działania policji służące wykryciu sprawcy – więc i odzyskaniu pieniędzy – nie odniosą skutku, postanawia więc przeprowadzić śledztwo na własną rękę. Tymoteusz, czyli druga ofiara, włączy się w te zabiegi, ku rozpaczy policjanta. Przestępczy światek może być całkiem zabawny – jak zresztą wszystkie sfery w kryminałach Olgi Rudnickiej. W „Zbyt piękne” czytelników śmieszyć będzie kilka różnych przestrzeni – nie tylko wymuszone porozumienie Zuzy i Tymoteusza, nie tylko sekrety lokalnego mafioza, ale i sytuacja w nowej pracy Zuzy, rodzinnej firmie państwa Maczków. Jakby powodów do śmiechu było mało, Olga Rudnicka dokłada jeszcze odbiorcom spotkanie z bohaterami innych swoich powieści (wyjazd do sanatorium jest tu bardzo owocny pod tym względem, może scenka nie pchnie akcji do przodu, ale za to przepełniona jest dowcipem). Autorka sama doskonale bawi się wymyślaniem komicznych scenek – czytelnikom dostarcza rozrywki. „Zbyt piękne” to bardziej obyczajówka niż kryminał, ale gęsta, dowcipna i z umiejętnie poprowadzoną intrygą. Podstawową siłą tomu są charakterystyki – przerysowane i pomysłowe, oparte na stereotypach, ale w sposób, który nie zmęczy odbiorców.

Dzieje się w tym tomie całkiem sporo, mimo że trupów tu nie ma. Olga Rudnicka pokazuje, że można unikać fabularnych kolein w tworzeniu bestsellerowych czytadeł, funduje czytelnikom drobną przygodę z codzienności: nie wymyśla skomplikowanych rozwiązań, za to potrafi splatać ze sobą kolejne wątki historii, by powieść nie stała się przewidywalna. „Zbyt piękne” to propozycja dla zmęczonych powtarzalnością wątków: tu dzieje się sporo, a temperamentne postacie uprzyjemniają śledzenie opowieści. Olga Rudnicka pokazuje, że nie ma sobie równych wśród autorek komedii kryminalnych.

Olga Rudnicka: Zbyt piękne. Prószyński, Warszawa 2018.