Artykuły

Przygoda jaskiniowa

AUTOR: Izabela Mikrut FOT.: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
13.03.2018


3111

Większość ludzi naukowca kojarzy się z kimś poważnym, przesiadującym w bibliotece – pozbawionym możliwości przeżywania przygód. Tymczasem Genevieve von Petzinger dzieli się z odbiorcami tomu „Pierwsze znaki” radością swojej pracy. Odkąd odkryła, że nikt nie zajmował się sprawdzaniem znaczenia rysunków pozostawianych przez ludzi pierwotnych na ścianach jaskiń, przemierza świat w poszukiwaniu kolejnych znaków z przeszłości – i usiłuje znaleźć reguły rządzące malunkami.

Tom „Pierwsze znaki” jest nie tylko publikacją naukową: to relacja z badań, próba wprowadzenia czytelników do świata im obcego. Autorka przedstawia wyniki swojej pracy, ale pisze też o tym, jak dokonywała kolejnych odkryć. Zabiera odbiorców w niekończącą się podróż. Będzie w niej trochę czołgania się po klaustrofobicznych wnętrzach jaskiń, drżenia o sprzęt fotograficzny, będzie wypatrywanie w słabym świetle latarki wśród naturalnych zarysowań ścian elementów, które mogły zostać stworzone przez człowieka. Będzie lekcja odróżniania śladów pazurów niedźwiedzia od specyficznego „alfabetu”. Będzie zachwyt płynący z oglądania eksponatów – śladów działalności człowieka sprzed dziesiątek tysięcy lat. Będzie mnóstwo pytań, na które nie da się, przynajmniej na razie znaleźć odpowiedzi. „Pierwsze znaki” to zestaw poszukiwań, ale i reportażowych relacji z pracy. Genevieve von Petzinger zaraża entuzjazmem i sprawia, że nawet hermetyczny temat staje się ciekawy dla zwykłego odbiorcy.

Autorka nie trzyma długo czytelników w niepewności: zaczyna od podania zestawu powtarzających się znaków, a później kolejno je analizuje. Bierze pod uwagę kształt i związki z otoczeniem, możliwe znaczenia i interpretacje. Tłumaczy, co dany znak może mówić na przykład o migracjach ludności, ale naświetla też białe plamy, miejsca, których nie udaje się wyjaśnić. Próbuje odkryć sposób porozumiewania się ludzi pierwotnych, szuka pomysłów na pismo jeszcze na długo przed prawdziwymi alfabetami – i bezustannie podziwia dawne ludy za twórczość jaskiniową. Przekonuje odbiorców o wyjątkowości dawnych plemion – i angażuje w śledzenie postępów w pracy badawczej. Zdarza się jej także odzierać znaki z błędnych interpretacji, naleciałości kulturowych, które wcale nie musiały mieć tak wielkiego znaczenia przed wiekami. Próbuje zrozumieć ludzi, którzy pozostawiali znaki na ścianach jaskiń. Wśród pytań, które ciągle zadaje, powtarzają się te o rolę malunków – czy służyły one do przekazywania informacji, czy stanowiły zbiór nośników treści, czy były wyrazem artystycznych potrzeb i miały na celu upiększanie otoczenia. Poza znakami autorka omawia też skrótowo najczęściej spotykane wizerunki zwierząt, pokazuje też, jak twórcy próbowali odzwierciedlać krajobrazy. Jej praca przypomina trochę zabawę w odszyfrowywanie wiadomości – snucie rozmaitych hipotez rozwija wyobraźnię i pozwala zainteresować się bardziej tematem.

„Pierwsze znaki” to książka dobrze przygotowana. Niby autorka przekazuje po prostu stan badań, referuje własne odkrycia i przypuszczenia – ale w rzeczywistości zabiera odbiorców do swojego świata, pozwala uczestniczyć w samych badaniach, w zwiedzaniu jaskiń czy wyprawach do muzeów. Pozwala cieszyć się najdrobniejszymi odkryciami i szybko zyskuje kibiców w swoich działaniach. Udowadnia, że praca naukowca wcale nie musi być nudna czy męcząca – może zamienić się w piękną przygodę.

Genevieve von Petzinger: Pierwsze znaki. Najstarsze symbole świata. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.