4000851 krystyna janda 882 660

Krystyna Janda

data urodzenia: 18/12/1952

ukończona szkoła

Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza
Warszawa

BIOGRAFIA:


Krystyna Janda jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego. W 1975 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.

Janda debiutowała jeszcze w czasie studiów rolą Maszy Kułyginy w dramacie Trzy siostry Antona Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego w Teatrze Telewizji w 1974[2]; w tym samym roku zagrała rolę Manekina 34 w ulicznej grotesce scenicznej Bal manekinów Brunona Jasieńskiego w reżyserii Janusza Warmińskiego[2]. W 1976 zagrała rolę Doriana Graya w Portrecie Doriana Graya Oscara Wilde’a w adaptacji Johna Osborne’a i reżyserii Andrzeja Łapickiego w Teatrze Małym w Warszawie[2]. W latach 1976–1987 była aktorką Teatru Ateneum w Warszawie.

Powszechnie uważa się[wyrażenie zwodnicze], że jej debiutem filmowym była rola Agnieszki w filmie Andrzeja Wajdy – Człowiek z marmuru (1976). Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się jednak w 1973 r. w serialu „Czarne chmury” jako dziewczyna tańcząca na chłopskim weselu. Grywa najczęściej postacie kobiet silnych i zdecydowanych o bogatym życiu wewnętrznym. Do najbardziej znanych należą jej role w filmach: Człowiek z żelaza, Przesłuchanie oraz Kochankowie mojej mamy.

Na estradzie Janda debiutowała w 1977 na XV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu piosenką Guma do żucia z muzyką i do słów Marka Grechuty[2].

Od lat 80. gra nieprzerwanie w filmach kinowych i telewizyjnych oraz w sztukach teatralnych. Od 10 lat także reżyseruje w teatrze i telewizji. Ma na swoim koncie reżyserię filmu fabularnego Pestka, według kultowej powieści o miłości autorstwa Anki Kowalskiej. Przez krytyków filmowych został on uznany za jeden z najlepszych debiutów filmowych[potrzebne źródło].

W teatrze zagrała około 60 ról od antyku przez Szekspira do współczesnego repertuaru teatralnego polskiego i światowego. Przy czym ma na swoim koncie sukcesy właściwie we wszystkich gatunkach scenicznych. Największym sukcesem była Medea Eurypidesa. Miała w swoim repertuarze wiele monodramów, z których każdy był sukcesem. Zagrała także około 45 ról od klasycznych do współczesnych w Teatrze Telewizji oraz około 50 ról w filmach fabularnych.

Jest jedną z ulubionych aktorek Andrzeja Wajdy. Poza Człowiekiem z marmuru, kontynuowała współpracę z reżyserem w jego kolejnych dziełach, jak np.: Człowiek z żelaza, Dyrygent, czy Bez znieczulenia.

Jest laureatką wielu nagród przyznawanych w Polsce, jak i na świecie. Za rolę w filmie Przesłuchanie otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, a za rolę w filmie Zwolnieni z życia Waldemara Krzystka – Srebrną Muszlę w San Sebastian. Za rolę w filmie niemiecko-francuskim Laputa knerii Helmy Sanders-Brahms została nagrodzona na festiwalu w Montrealu.

Gra, śpiewa, reżyseruje, pisze felietony, wydała 6 płyt i 5 książek. Wielokrotnie nagradzana jako najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktorka w kraju. W roku 1998 w ankiecie „Koniec wieku” przeprowadzonej przez tygodnik „Polityka” została wybrana do grona najwybitniejszych aktorów XX wieku[3].

W 2000 roku odbyła jedną z największych tras teatralnych w historii polskiego teatru (Sto twarzy Krystyny Jandy). W ciągu dwóch miesięcy zagrała 48 spektakli w 8 największych miastach Polski.

W 2005 roku podjęła też – jako jedna z pierwszych – wyzwanie stworzenia własnego, prywatnego teatru w Warszawie, Teatru Polonia[4]. Jest również fundatorką i Prezesem Zarządu Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury[5]. 16 stycznia 2010 roku Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury świętowała otwarcie nowej sceny nazwanej Och-teatr, mieszczącej się w Warszawie przy ulicy Grójeckiej w sali dawnego kina „Ochota”[6].

W maju 2006 roku otrzymała nagrodę Medaille Charlemagne pour des Medias Européens (Medal Karola Wielkiego Europejska nagroda mediów) za wybitny dorobek aktorski, zaangażowanie w europejskie porozumienie między Wschodem i Zachodem oraz walkę o równouprawnienie kobiet. W tym samym roku za rolę Tonki Babić w spektaklu Ucho, gardło, nóż (w jej własnej reżyserii) została nagrodzona prestiżowym Feliksem Warszawskim.

5 stycznia 2008 zmarł jej mąż Edward Kłosiński, którego poślubiła w 1981 roku. Jest matką trójki dzieci: córki Marii Seweryn oraz dwóch synów, Adama i Jędrzeja Kłosińskich. Mieszka w podwarszawskim Milanówku. Pisuje felietony[7] m.in. do magazynu „Poradnik Domowy”[8], a wcześniej także do miesięczników Pani oraz Uroda[9].

Od 2001 roku zagrała w kilku reklamach telewizyjnych sieci telekomunikacyjnej, herbaty, leku, a także ostatnio w reklamie kremu pielęgnacyjnego. Prowadzi bloga.

Zasiada w Radzie Nadzorczej Fundacji Okularnicy[10].

czytaj więcej

PerformancesSpektakle

1212 strasznydwor twlodz 2014www
02/11/17

STRASZNY DWÓR

Teatr Wielki w Łodzi, Łódź
Reżyseria: Krystyna Janda
Obsada: Tomasz Konieczny, Przemysław Rezner, Małgorzata Walewska
Najbliższy spektakl: brak
„Straszny dwór” Stanisława Moniuszki Teatru Wielkiego w Łodzi zachwyca przede wszystkim wizualną koncepcją reżyserską i kostiumograficzną or…
S 315 x
26/10/17

POMOC DOMOWA

Och-Teatr , Warszawa 
Reżyseria: Krystyna Janda
Obsada: Katarzyna Gniewkowska, Krystyna Janda, Krzysztof Dracz
Najbliższy spektakl: 28/12/2017
**Marc Camoletti napisał „La bonne Anna” w 1958 roku i wystawił jako swoje pierwsze przedstawienie w Théâtre des Capucines, gdzie było grane …
Teaser
26/10/17

Przedstawienie Świąteczne

Och-Teatr , Warszawa 
Reżyseria: Krystyna Janda
Obsada: Aleksandra Górska, Aneta Todorczuk-Perchuć, Bożena Stachura
Najbliższy spektakl: 15/12/2017
Lato w pełni, żar się z nieba leje, a w Och-Teatrze przyjemny chłód, choinkowe lampki oraz znajome dźwięki zimowego songu „Jingle bells” w…
Teaser
26/10/17

DANUTA W.

Teatr Polonia , Warszawa 
Reżyseria: Janusz Zaorski
Obsada: Krystyna Janda
Najbliższy spektakl: 13/12/2017
Spektakl opiera się na tym, że Janda przygotowuje jabłecznik i gada. W tym ,,szaleństwie" jest metoda? Jest. Przedstawienie opowiada o wielki…
Teaser
26/10/17

32 OMDLENIA

Teatr Polonia , Warszawa 
Reżyseria: Andrzej Domalik
Obsada: Ignacy Gogolewski, Jerzy Stuhr, Krystyna Janda
Najbliższy spektakl: 11/12/2017
„32 omdlenia” to teatralna uczta rozpisana na trzech aktorów i trzy krzesła. Jak widać po rekordowej frekwencji i owacji na stojąco w teatrze…

Add comment btn