Marcin s%c5%82awi%c5%84ski (archiwum prywatne)

Marcin Sławiński

ukończona szkoła

Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza
Warszawa

BIOGRAFIA:


Absolwent Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie, przez 10 lat aktor Teatru Narodowego, zajął się następnie wyłącznie reżyserią.

Zrealizował 100 spektakli w ponad dwudziestu polskich i zagranicznych teatrach. Reżyseruje niemal wyłącznie sztuki współczesne, specjalizuje się w komediach. Spod jego ręki wyszły polskie prapremiery takich szlagierów jak m. in. „Mayday”, „Okno na parlament”, „O co biega”, „Wszystko w rodzinie”, „Zbrodnie serca”, „Szalone nożyczki”, „Przyjazne dusze” czy „Mayday II” (w Kwadracie), a także „Mój przyjaciel Harvey”, „Pół żartem, pół sercem”, „Nie teraz, kochanie” i „Zwariowana terapia” (w Komedii) oraz „Dajcie mi tenora” i „Hawaje” w Capitolu. Reżyserował komedie Ayckbourne’a, Frayna, Shaeffera, Gombrowicza, Mrożka, a przede wszystkim – Aleksandra Fredry.

Poproszony o wymienienie najważniejszych spektakli, podaje debiutancką „Zamianę” Claudela w Teatrze Małym i „Spróbujmy jeszcze raz” Schisgalla z W. Zborowskim i P. Wawrzeckim, która rozpoczęła jego współpracę z Kwadratem, spektakle „peerelowskie” czy raczej „antypeerelowskie”: „Róbmy swoje”, „Mandat”, „Kompot”, „Nagi król” i „5 dni Lemuela Gulliwera”, a także „mądre komedie” - „Seksualne perwersje w Chicago” Mameta, „Sztukę” Y. Rezy, „Pokój stołowy, „Pokój Marvina”, „Klub cmentarny”, „Prawdę” i sztuki Wojciecha Tomczyka – „Komedia romantyczna”, „Zaręczyny” (2015) i oczywiście wielokrotnie nagradzany dramat „Wampir” z 2003 r.

Reżyserował operetki, spektakle teatru TV, Polskiego Radia i serial komediowy. Był kierownikiem artystycznym warszawskiego Teatru Kwadrat oraz łódzkiego Teatru Powszechnego. Za aktorstwem nie tęskni, o dyrektorowaniu nie marzy, uważa, że reżyserowanie w teatrze to najlepsze co mu się mogło w życiu zawodowym przytrafić.

czytaj więcej

PerformancesSpektakle

O co
17/08/17

O co biega?

Teatr Nowy w Zabrzu, Zabrze
Reżyseria: Marcin Sławiński
Obsada: Dariusz Niebudek, Grzegorz Cinkowski, Mateusz Lisiecki
Najbliższy spektakl: 24/09/2017
Hotelowe manewry 1
17/08/17

HOTELOWE MANEWRY

Teatr Nowy w Zabrzu, Zabrze
Reżyseria: Marcin Sławiński
Obsada: Grzegorz Cinkowski, Renata Spinek, Danuta Lewandowska
Najbliższy spektakl: 16/09/2017
Szabasowa dziewczynaprojwojciechstefaniak
25/07/17

SZABASOWA DZIEWCZYNA

Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich , Warszawa 
Reżyseria: Marcin Sławiński
Obsada: Ernestyna Winnicka, Gołda Tencer, Henryk Rajfer
Najbliższy spektakl: 31/08/2017
**„Szabasowa dziewczyna” to bardzo zabawna i pouczająca komedia romantyczna napisana przez Daniela Simona, starszego brata popularnego pisarz…
Plakat  6 208x300
18/07/17

Szalone nożyczki

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, Kalisz
Reżyseria: Marcin Sławiński
Obsada: Agnieszka Dulęba-Kasza, Zbigniew Antoniewicz, Agnieszka Dzięcielska
Najbliższy spektakl: 28/09/2017
22.02.201517.15.52 big mid
17/07/17

OKNO NA PARLAMENT

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Gdynia
Reżyseria: Marcin Sławiński
Obsada: Marek Richter, Sebastian Wisłocki, Tomasz Fogiel
Najbliższy spektakl: 11/10/2017
**Zapotrzebowanie w narodzie na dowcip słowny i sytuacyjny nie maleje, dlatego wciąż powodzeniem cieszą się spektakle komediowe i kabaretowe.…

Add comment btn