Talarczyk robert.jpg.limit.300x456

Robert Talarczyk

ukończona szkoła

Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego
Wrocław

BIOGRAFIA:


Aktor, adaptator, reżyser. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Wydziałów Zamiejscowych we Wrocławiu. Debiutował na scenie Teatru Rozrywki, w musicalu Cabaret.

Role w Teatrze Rozrywki: – Celnik, później Ernst Ludwig w Cabarecie J. Kandera i F. Ebba, – Pan 4 w sztuce Duże z pianką J. Skwarka wg K. Tucholskiego, – Grabarz w Śladach J. Szajny, – Pantalone w Księżniczce Turandot C. Gozziego (również asystent reżysera), – Perczyk w Skrzypku na dachu J. Steina, J. Bocka i S. Harnicka, – Sąsiad w Ani z Zielonego Wzgórza wg L. M. Montgomery, – Prologus / Ryczywół w Pastorałce L. Schillera (również asystent reżysera), – George Pigden w Oknie na Parlament R. Cooneya, – Ubu w Ubu Król, czyli Polacy A. Jarry'ego, – Dawydow w Oceanie Niespokojnym A. Rybnikowa i A. Wozniesienskiego, – Aleksander Wwiedienski w spektaklu Tango Oberiu. 1928 Ł. Czuja, – Cyrulik w Człowieku z La Manchy M. Leigha, D. Wassermana i J. Dariona, – Esteban w Pocałunku kobiety-pająka J. Kandera i F. Ebba, – Mikołaj Podszewka / Piram w Śnie nocy letniej W. Szekspira, – Al w Ptaśku wg W. Whartona (wg własnej adaptacji i reżyserii) – Arcykapłan Kajfasz w rock-operze Jesus Christ Supestar A. L. Webbera i T. Rice'a, – Jacques Wszędobylski w W 80 dni dookoła świata po stu latach J. Bielunasa wg J. Verne'a, – Krzepicki w spektaklu Dyzma – musical W. Młynarskiego i W. Korcza, – Wielebny Lionel Toop w farsie O co biega? P. Kinga, – Azazello / Strawiński w Balu u Wolanda Ł. Czuja, – postać w KRZYKU według Jacka Kaczmarskiego (również reżyseria), – Robert w Pomalu, a jeszcze raz! I. Šebo (również reżyseria), – Wujek Wiechu w terapii Jonasza J. Bończyka i Z. Krzywańskiego.

Zagrał w musicalu Evita orazspektaklu Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej formie (który wspólnie z Jacentym Jędrusikiem i Mirosławem Książkiem wyreżyserował), występował w koncertach sylwestrowych i rozrywkowych. Był Stolnikiem w Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach M. Piekorz.

Jest autorem przekładu, scenariusza i reżyserii oraz aktorem w spektaklu Ballady kochanków i morderców N. Cave'a w katowickim Teatrze Korez. Wyreżyserował m. in. spektakle: – Miłość Fedry S. Kane (Teatr Gry i Ludzie w Katowicach), – Wakacjuszka Z. Mierzyńskiej (reżyseria wspólnie z Januszem Dymkiem), – Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości B. Frasera (Teatr Gry i Ludzie w Katowicach), – Cholonek Janoscha wg własnej adaptacji (reżyseria wspólnie z Mirosławem Neinertem, Teatr Korez w Katowicach), – Korowód według Marka Grechuty (również scenariusz), Allo! Allo! D. Crofta i J. Lloyda, Nastazja Filipwsna wg F. Dostojewskiego, Testament Teodora Sixta A. Pałygi, Intercity I. Šebo, Żyd A. Pałygi, Szwejk J. Haška (również adaptacja i teksty piosenek), Popcorn B. Eltona, Moje drzewko pomarańczowe J. M. de Vasconcelosa (również adaptacja), Mistrz i Małgorzata story wg M. Bułchakowa (również scenariusz), Romeo, Julia i czas I. Šebo, Amadeus P. Shaffera –wszystkie w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, – Kometa, czyli ten okrutny wiek J. Nohavicy (reżyseria wspólnie z Mirosławem Neinertem, Teatr Korez w Katowicach), – Underground wg T, Waitsa i N. Cave'a (również scenariusz, Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach), – Pomalu, a jeszcze raz! I. Šebo (Teatr Capitol w Warszawie), – Dwa J. Cartwrighta (Teatr Korez w Katowicach), – Bulwar zdradzonych marzeń. Monodram muzyczny na aktorkę, kapelę i stare kino (również scenariusz i przekład piosenek, Gliwicki Teatr Muzyczny), – Carmen. Sztuka na dziesięć telefonów komórkowych E. Vilar (Teatr Capitol w Warszawie), – Ptaszek K. Lengren (Teatr Kamienica w Warszawie), – Monsters. Pieśni morderczyń oraz Tango Piazzolla A. Burzyńskiej (Teatr Rampa na Targówku w Warszawie), – Szwedzki stół M. Modzelewskiego (Teatr Capitol w Warszawie), – Piąta strona świata K. Kutza (również adaptacja, Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach), – My Fair Lady F. Loewe (Opera Śląska w Bytomiu). W niektórych z reżyserowanych przez siebie spektakli również grał. Był także Murarzem w Pomście K. Gaertner.

Od roku 2013 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Wyreżyserował tam Lot nad kukułczym gniazdem D. Wassermana oraz Snack story (spektakl dyplomowy słuchaczy III roku Studium Aktorskiego przy Teatrze Ślaskim). Zagrał Zbigniewa Cybulskiego w sztuce J. Roszkowskiego W popielniczce diament.

Foto: Tomasz Zakrzewski

czytaj więcej

PerformancesSpektakle

Dwa korez
14/02/18

2

Teatr Korez, Katowice
Reżyseria: Robert Talarczyk
Obsada: Grażyna Bułka, Mirosław Neinert
Najbliższy spektakl: 23/03/2018
35601 65f7bb411
14/02/18

Cholonek

Teatr Korez, Katowice
Reżyseria: Robert Talarczyk, Mirosław Neinert
Obsada: Barbara Lubos-Święs, Dariusz Stach, Grażyna Bułka
Najbliższy spektakl: 26/02/2018
Na początku czerwca w Teatrze Korez widzowie mogli ostatni raz w tym sezonie obejrzeć spektakl „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”. Od cz…
My fair lady
23/12/17

My Fair Lady

Opera Śląska, Bytom
Reżyseria: Robert Talarczyk
Obsada: Artur Święs, Adam Woźniak, Anna Borucka
Najbliższy spektakl: brak
Terror afisz druk
02/12/17

Terror

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Katowice
Reżyseria: Robert Talarczyk
Obsada: Marcin Szaforz, Marek Rachoń, Agnieszka Radzikowska
Najbliższy spektakl: brak
2e62144878ce0077306ddf07e649b882c91ca2b0
02/12/17

W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Katowice
Reżyseria: Robert Talarczyk
Obsada: Grażyna Bułka, Marcin Szaforz, Marek Rachoń
Najbliższy spektakl: brak

Add comment btn