Recenzje

Romantycy202
11/02/14

Zatrzymać życie

Romantycy Teatr Dramatyczny - scena im. G. Holoubka Warszawa  Reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz Obsada: Małgorzata Niemirska, Władysław Kowalski, Zdzisław Wardejn Premiera: 10/05/2013 Najbliższy spektakl: brak

“Romantycy”, w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza, to słodko-gorzka opowieść o życiu i śmierci, ścierająca ze sobą przeszłość i niekiedy trudną do zaakceptowania teraźniejszość. Na scenie miłosny trójkąt, wielkie łóżko i ogrom wspomnień, które mają pomóc pogodzić się z upływającym czasem.

Cieszyć się życiem w wieku 20 lat to żadna sztuka. Jesteś piękny, młody, masz siłę i energię do działania. Chcesz kreować swój świat, dumnie kroczyć jego ścieżkami, zmieniać siebie i innych. Poznajesz nowych ludzi, wymieniasz energię, uczysz się. A jak cieszyć się życiem, gdy masz świadomość, że tak wiele chwil już za Tobą? Jak oswoić myśl, że tak wiele czasu upłynęło już bezpowrotnie. Beztroskie dzieciństwo, burzliwa młodość – to wszystko jest już wyłącznie wspomnieniem.

Pogorelka (Małgorzata Niemirska) znalazła swój sposób na walkę z codziennością. Wkłada perukę, stroi się, maluje, doczepia rzęsy... Choć wie, że nikt na nią nie czeka, pragnie w ten sposób zawalczyć z czasem. Może tak jest łatwiej...? Ukryć codzienność, zamalować ją szminką i tuszem do rzęs. I gdy najmniej się spodziewasz przyjdzie do Ciebie coś niezwykłego. W drzwiach Pogorelki staje kolejno Chajczik (Władysław Kowalski) i Bonbonel (Zdzisław Wardejn) - dawne miłości niosące ze sobą nie tylko radosne wspomnienia pełne uniesień, ale także rozczarowania, cierpienia i stracone nadzieje.

Wielkie łóżko nie jest już puste - teraz razem we troje leżą i wspólnie starają się pogodzić z upływającym czasem i śmiercią. Z lękami, z bólem, z chwilami, które minęły bezpowrotnie. Zajadając się konfiturami wspólnie przenoszą się do dzieciństwa. Gonią marzenia, odtwarzają i przeżywają na nowo młodzieńcze emocje i strachy. Choć już bardzo wyrośnięci, w sercach nadal pozostają dziećmi.

Niemirska, Kowalski i Wardejn tworzą sceniczny tercet niemalże idealny - w swoich przeżyciach nie są nachalni, nie starają się wzbudzać współczucia, ani tym bardziej budować sztucznej sympatii. Ich emocje płyną wraz ze snutymi opowieściami, ich realność jest oszałamiająca sama w sobie. Są prawdziwi, budują bezpieczną przestrzeń, dzięki czemu widz ufa i daje się ich opowieściom prowadzić. Ogromnym atutem spektaklu w Dramatycznym jest właśnie to światło prawdy, które tak rozpromienia, jak i rozbudza najbardziej skrywane lęki.

“Romantycy” to przedstawienie, które zaciekawia swoją kompozycją i dynamiką narracji. Gorzkie opowieści o śmierci równoważą dziecinne przekomarzania. Trudności mierzenia się z kruchością życia wynagradzane są radosnymi wspomnieniami zabaw z piaskownicy. Dzięki temu energia spektaklu choć łagodna, nie nuży. Realizacja Chrapkiewicza zmusza widzów do zastanowienia nad swoim życiem i nad podejściem do każdej nowej, rozpoczynającej się chwili. Uczy, jak pogodzić się z tym, co nieznane. Jak z uśmiechem na ustach smakować każdą chwilę życia tak, by jej nie żałować. Tak, jak widzowie “Romantyków” smakują każdą sekundę spektaklu. Z nieskrywanym zaciekawieniem, z łezką w oku i uśmiechem w duszy. Choć bycie romantykiem dzisiaj to sport iście ekstremalny, właśnie dzięki tym romantycznym iluzjom i wspomnieniom tworzymy naszą codzienną rzeczywistość.

autor tekstu: Katarzyna Binkiewicz

Zobacz także

32893893 2003113866428015 3422654168257527808 n

NAJ… NAJ… NAJ.. 58. KALISKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH

Autor: Wiesław Kowalski
20/05/2018
**LVIII Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej** **NAJLEPSZA ZESPOŁOWA KREACJA AKTORSKA** Domin…
743442556o

Z wyobraźni

Autor: Izabela Mikrut
18/05/2018
**A jeśli kiedyś sztuczna inteligencja zwróci się przeciwko człowiekowi, który powołał ją do istnienia? A jeśli roboty op…
Straszkapospokitafotdagmara sowa

Czego się boimy?

Autor: Wojciech Giczkowski
18/05/2018
**„E, to tylko pająk – ja to znam”, krzyczały dzieci na przedstawieniu Teatru Grupa Coincidentia z Białegostoku. Sztuka o…
738427914o

Nowe podejście

Autor: Izabela Mikrut
17/05/2018
**Paweł Fortuna doskonale wie o tym, że ludzie mają dość nachalności sprzedawców, unikają wszechobecnej reklamy, zbywają …

Add comment btn