Recenzje

355935 0 445  5511 626f6272796c5f30385f30325f3235
01/03/15

O polityce z francuskim wdziękiem

MIŁOŚĆ I POLITYKA Teatr im. C. K. Norwida Jelenia Góra Reżyseria: Paweł Paszta Obsada: Jacek Paruszyński, Bogusław Kudłek, Jacek Grondowy, Anna Ludwicka-Mania, Marta Kędziora Premiera: 14/02/2015 Najbliższy spektakl: brak

Na deskach Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze pojawiła się francuska komedia sytuacyjna „Miłość i polityka” Pierre'a Sauvila w reżyserii Pawła Paszty. Dyrekcja jeleniogórskiego teatru nie stroni od repertuaru komediowego wystawianego tak, jak się to robi w Europie, czyli w sposób komunikatywny, z udziałem świetnych aktorów. Takie spektakle stanowią nieodłączną część programu artystycznego, grane są na przemian ze sztukami poważniejszymi.

Cała akcja ogniskuje się wokół ministra Bertranda i jego teczki z kompromitującymi papierami, którą wykrada mu jego przyjaciel, kolega z tej samej partii, poseł Bouladon. Szantaż. Bouladon żąda od ministra jego żony Pauline – na krótko, na tygodniowy pobyt na wczasach, potem mu ją zwróci. O ile jednak ministrowi nie uda się żony do tego nakłonić, on – Bouladon – publicznie ujawni kompromitującą teczkę.

Reżyser jeleniogórskiej realizacji, Paweł Paszta, kapitalnie połączył żywioł komedii z serwowanymi tu i ówdzie akcentami krytyki społecznej oraz z przewrotnym komentarzem na temat życia – również z ironicznym postrzeganiem podziału ludzi na mądrych i głupich, szczęśliwych i nieszczęśliwych. Żywe tempo akcji i czystość sytuacyjna, oparta na zasadzie kontrastu, to kolejny atut spektaklu.

Komizm prezentowany na scenie, również w wyrazie aktorskim, jest niezwykle subtelny, a zatem nie ujrzymy tu niesmacznych farsowych gagów ani też nieporadnych prób zwracania się do niewybrednych gustów mało wyrafinowanej publiczności.

Wszyscy aktorzy uniknęli trywialnego i nachalnego przerysowania, niezwykle dyskretnie balansują między tym, co śmieszne, a tym, co może służyć w tej zabawie również nieco uważniejszej refleksji. Niezwykle charakterystyczne portrety tworzą: Anna Ludwicka-Mania zaskakująco jak na swoje emploi ciepła w roli poczciwej żony ministra – Pauline, Marta Kędziora – tyleż przebiegła i perfidna, co urzekająca Agathe (jak się okaże do niedawna agentka, szpieg z bogatym doświadczeniem), a także doskonały Bogusław Kudłek jako poseł Bouladon, który swoją bystrość skrywa pod dość opieszałym sposobem bycia z dużą dozą oschłości i irytacji. Nie mniej konsekwentne charaktery postaci tworzą Jacek Grondowy jako minister Bertrand oraz Jacek Paruszyński jako Thibaut – sekretarz ministra.

„Miłość i polityka” w rękach Pawła Paszty nie straciła nic ze stylowej lekkości i francuskiego wdzięku – również w szczegółach dotykających sfery obyczajowej, które we Francji mają niekiedy nieco inny niż u nas wymiar. To zdecydowanie coś więcej niż farsa. To raczej komedia sentymentalna, bo chodzi w niej o coś więcej niż tylko o żart - w dużym stopniu oddaje współczesne realia na naszym gruncie polityczno-społecznym.

autor tekstu: Piotr Grosman

Zobacz także

F1e7b0f94bb69cd7d1b0b703e5a6

Romans i życie

Autor: Izabela Mikrut
26/04/2018
**Wydaje się, że Krystyna Mirek ma w pisaniu tych powieści jeden cel: chce pouczać czytelniczki, co robić przy kryzysach …
Przychodze nie w pore

Zbrodnie

Autor: Izabela Mikrut
26/04/2018
**Ewelina Dyda jest autorką, która próbuje łączyć ze sobą różne powieściowe gatunki, żeby sprawdzić, na co pozwalają jej …
B2b artysci w cieniu stalina

Życiowe decyzje

Autor: Izabela Mikrut
26/04/2018
**Piotr Kitrasiewicz tworzy książkę trochę na marginesie zainteresowań klasyką rosyjskiej literatury, za to bardzo w cent…
Reyser 01

ALEKSANDER KANIEWSKI

Autor: Wiesław Kowalski
26/04/2018
**Poszukiwanie lepszego życia** **Z Aleksandrem Kaniewskim, reżyserem "Gry w życie" w warszawskim Teatrze Ateneum, roz…

Add comment btn