Recenzje

Dziwnapara plakat
16/02/15

Bomba zegarowa

DZIWNA PARA Teatr Capitol  Warszawa  Reżyseria: Wojciech Adamczyk Obsada: Piotr Skarga, Artur Barciś, Wojciech Wysocki, Cezary Żak, Witold Wieliński, Katarzyna Żak, Violetta Arlak, Jerzy Gudejko Premiera: 16/11/2009 Najbliższy spektakl: brak

Komedie Neila Simona cieszą się olbrzymim powodzeniem, o czym świadczy fakt, iż niemal wszystkie jego sztuki zostały przeniesione na ekran i wystawiane są w wielu teatrach. Tak było też z filmową wersją "Dziwnej pary" z 1968 roku, w której wystąpili Jack Lemmon i Walter Mathau. "Dziwna Para" z Arturem Barcisiem w roli Feliksa i Cezarym Żakiem w roli Oskara miała swoją premierę w Teatrze Capitol 16 listopada 2009 roku.

Reżyser Wojciech Adamczyk zebrał w spektaklu wspaniały zespół aktorski, który wciela się w grupę przyjaciół tytułowej dwójki bohaterów. Cyklicznie grają oni w pokera w mieszkaniu opuszczonego rozwodnika, Oskara. Oskar Madison to zadłużony alimenciarz i wyjątkowy bałaganiarz. Kiedyś był dobrze zarabiającym reporterem sportowym, dzisiaj bardziej niż np. naprawą własnej lodówki interesuje się melanżem w towarzystwie kumpli. Taki styl życia doprowadził go do rozstania z żoną. Na organizowanych u siebie spotkaniach, przy kartach i "szklaneczce", obecni są jego przyjaciele: funkcjonariusz policji Murray (Piotr Skarga), namiętny palacz papierosów i lubiący mieć "na wszystko oko" Speed (Witold Wieliński), podporządkowany żonie, mający idealnie zaplanowane życie Vinnie (Wojciech Wysocki) oraz domator, czyścioch i zawzięty hipochondryk Feliks Ungar (Artur Barciś).

Pewnego wieczoru na pokera spóźnia się Feliks. Okazuje się, że żona ma go dosyć i chce rozwodu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozhisteryzowany mężczyzna, któremu zawalił się cały pedantyczny, lśniący i rodzinny świat, jest w stanie popełnić samobójstwo. Może jednak liczyć na kolegów, a najbardziej chyba na będącego kiedyś w podobnej sytuacji Oskara. To on proponuje mu rozpoczęcie nowego życia, pod jego dachem, w jednym z ośmiu pokoi w jego mieszkaniu. Wspólny pobyt dwu różnych charakterów, mających odmienne podejście do spraw codziennych, jest jak bomba zegarowa.

Cezary Żak wnosi do swojej postaci niesamowity potencjał komediowy. Wspaniale gra gestem, ciałem i mimiką. Duet, który aktor tworzy wspólnie z Arturem Barcisiem jest rozbrajający. Aktorzy na scenie doskonale się uzupełniają.

Artur Barciś z wielkim profesjonalizmem kreuje postać, która na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie miłej i opanowanej; przy bliższym poznaniu okazuje się jednak być tyranem. Narzuca współlokatorowi swoje przyzwyczajenia i próbuje, według własnego uznania, stworzyć własną hierarchię wartości. W pewnym momencie jego szczególna dbałość o czystość, doprowadza go prawie do obsesji.

Scenografia autorstwa Wojciecha Stefaniaka jest zachowana w klimacie sztuki – to amerykański salon jednego z mieszkań wieżowca, z widokiem na blokowisko. Kostiumy znakomicie charakteryzują postaci. Feliks jest elegancki i świeży, natomiast beztroski Oskar ubiera się "po domowemu" - w dres, podkoszulek i kapcie.

Spektakl Wojciecha Adamczyka jest naprawdę szalenie zabawny, a każda z występujących postaci wnosi do niego zestawy finezyjnych gestów, świetnie uzupełniających teksty prowadzonych rozmów. Ta wyjątkowa umiejętność zbudowania radosnej atmosfery sprawia, że publiczność w warszawskim Capitolu bawi się wyśmienicie.

autor tekstu: Michał Janusz

Zobacz także

32893893 2003113866428015 3422654168257527808 n

NAJ… NAJ… NAJ.. 58. KALISKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH

Autor: Wiesław Kowalski
20/05/2018
**LVIII Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej** **NAJLEPSZA ZESPOŁOWA KREACJA AKTORSKA** Domin…
743442556o

Z wyobraźni

Autor: Izabela Mikrut
18/05/2018
**A jeśli kiedyś sztuczna inteligencja zwróci się przeciwko człowiekowi, który powołał ją do istnienia? A jeśli roboty op…
Straszkapospokitafotdagmara sowa

Czego się boimy?

Autor: Wojciech Giczkowski
18/05/2018
**„E, to tylko pająk – ja to znam”, krzyczały dzieci na przedstawieniu Teatru Grupa Coincidentia z Białegostoku. Sztuka o…
738427914o

Nowe podejście

Autor: Izabela Mikrut
17/05/2018
**Paweł Fortuna doskonale wie o tym, że ludzie mają dość nachalności sprzedawców, unikają wszechobecnej reklamy, zbywają …

Add comment btn