Recenzje

S3 spektakl dla dzieci gra warta piernika czyli maurycy i kolednicy
28/12/16

Cud na scenie - nie tylko dla Maurycego

Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy Kujawsko – Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny Toruń Reżyseria: Agnieszka Płoszajska Obsada: Radosław Smużny, Justyna Kasprzycka, Sylwia Drzycimska, Dominika Sell, Katarzyna Witkowska, Damian Droszcz, Agnieszka Płoszajska, Michał Cyran Premiera: 06/12/2014 Najbliższy spektakl: brak

„Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” ma wszystko to, co niezbędne, by w najchłodniejszy zimowy dzień poczuć świąteczną magię.

I choć nie ma na scenie Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu czaru rodem z produkcji Disneya czy rozświetlonego konwoju ciężarówek ze słodkim napojem pełnym bąbelków, to spektakl ten kolejny już sezon przyciąga rzesze maluchów z rodzicami i dziadkami. Wszyscy oni spragnieni są ciepłej opowieści o tym, że dobro ma sens. Spektakl ten nie próbuje udawać „Opowieści wigilijnej”, ale zachwyca tym, co również u Dickensa chwyta za serce: świetnym tekstem, krwistymi bohaterami, a nade wszystko mądrym i budującym przesłaniem. Dodatkowo jeszcze „Gra warta piernika” doskonale wpisuje się w regionalny klimat. Gdzie miało powstać przedstawienie z piernikami w tle, jeśli nie w Toruniu?

Mamy tu więc poczciwego Maurycego (niezawodny Radosław Smużny), właściciela piekarni i sklepu z tradycyjnymi piernikami, który, nie dbając o siebie, pragnie szczęścia innych. Mamy też jego kompanów: córkę Julkę – zbuntowana nastolatkę i słodką owieczkę zarazem (niezwykle wdzięczna, świetnie czująca się w roli Dominika Sell), przesympatycznego choć nieco zarozumiałego kota - wegetarianina (Michał Cyran, który podbija serca publiczności zarówno pokazem sprawności fizycznej jak i ciętą ripostą), uroczą panią Halinkę (brawa dla Justyny Kacprzyckiej) oraz nieśmiałą Myszkę (Katarzyna Witkowska udowadnia, że z pozoru poboczna rola może mieć niezwykły urok i siłę). Na ich drodze, w momencie kompletnego kryzysu biznesu Maurycego, staje pani Bogacka (fenomenalna, nie raz kradnąca show Agnieszka Płoszajska) ze swoim przekomicznym ochroniarzem (zabawny zarówno dla młodszych jak i starszych widzów Damian Droszcz). I choć łatwo nie będzie, ta historia nie może skończyć się źle. Wszak to idealna pora na wigilijny cud!

Mimo że nietrudno przewidzieć rozwój spraw na scenie, poczynania naszych barwnych bohaterów wciągają. Zasługą są pełne uroku pastorałki Teresy Niewiarowskiej do słów Wandy Chotomskiej, spinający je w całość scenariusz Emila Płoszajskiego oraz fenomenalne, bajeczne kostiumy Eweliny Miąsik. Tym spektaklem już ponad dwa lata temu na toruńskiej scenie debiutowała jako reżyserka Agnieszka Płoszajska. I uczyniła to w doskonałym stylu. Od tamtej pory nieustannie zasługuje na uwagę, a wraz z nią aranżacje muzyczne Tomasza Lewandowskiego oraz momentami zaskakująca i porywająca do zabawy choreografia Michała Cyrana.

„Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy" to zimowy punkt programu dla każdego teatromana, który chce na nowo odkryć w sobie dziecko oraz magię świąt Bożego Narodzenia.

Michalina Pietkiewicz - absolwentka etnologii i filologii polskiej w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UMK. Dziennikarka, redaktorka, copywriterka i PR-owiec, a nade wszystko mama. Prowadzi blog ciechoroba.pl.

autor tekstu: Michalina Pietkiewicz

Zobacz także

F1e7b0f94bb69cd7d1b0b703e5a6

Romans i życie

Autor: Izabela Mikrut
26/04/2018
**Wydaje się, że Krystyna Mirek ma w pisaniu tych powieści jeden cel: chce pouczać czytelniczki, co robić przy kryzysach …
Przychodze nie w pore

Zbrodnie

Autor: Izabela Mikrut
26/04/2018
**Ewelina Dyda jest autorką, która próbuje łączyć ze sobą różne powieściowe gatunki, żeby sprawdzić, na co pozwalają jej …
B2b artysci w cieniu stalina

Życiowe decyzje

Autor: Izabela Mikrut
26/04/2018
**Piotr Kitrasiewicz tworzy książkę trochę na marginesie zainteresowań klasyką rosyjskiej literatury, za to bardzo w cent…
Reyser 01

ALEKSANDER KANIEWSKI

Autor: Wiesław Kowalski
26/04/2018
**Poszukiwanie lepszego życia** **Z Aleksandrem Kaniewskim, reżyserem "Gry w życie" w warszawskim Teatrze Ateneum, roz…

Add comment btn