Recenzje

Michal zadara biblia rdz 1 11 nowy teatr warszawa 2017 08 24 530x748
05/09/17

Dzieło otwarte

Biblia. Rdz. 1-11 Nowy Teatr Warszawa Reżyseria: Michał Zadara Obsada: Barbara Wysocka, Robert Koszucki, Paulina Holtz, Julia Leszkiewicz Premiera: 01/09/2017 Najbliższy spektakl: 19/10

„Biblia” w reżyserii Michała Zadary to interaktywny spektakl dla dzieci. W przedstawieniu to my, jako widzowie, stwarzamy boski, a zarazem teatralny świat od samego początku. Świat powstający na naszych oczach malujemy kolorowymi farbami, które ubrudzą niejedną dłoń sięgającą po pędzle i kartony papieru.

Zadara w swoim najnowszym projekcie, zapowiadanym jako tryptyk, po raz kolejny wykorzystuje warsztatową i umowną przestrzeń Nowego Teatru, stawia przede wszystkim na kreatywność i wyobraźnię współuczestniczących w spektaklu aktorów i widzów.

„Stwórca postrzega Ziemię i rodzaj ludzki tak, jak nowoczesny artysta tworzący dzieło otwarte, jak mistrz ogrodnik”. Reżyser w prosty sposób przekłada motyw biblijnego stwarzania świata na teatralny akt kreacji. Dokładniej, na edukacyjny proces twórczy, którego doświadczają najmłodsi widzowie. Biblia – tekstualne spoiwo europejskiej cywilizacji – została potraktowana przez twórców jak uniwersalny elementarz ludzkości. Źródło wiedzy na temat świata ludzi i ich zachowań, zwierząt i roślin, na temat moralności, dobra i zła. Wartości, które towarzyszą bohaterom od początku ich historii. Stworzenie świata w siedem dni, opowieść o Adamie i Ewie, historia Noego i jego arki, tragiczne losy braci Kaina i Abla – kolejne księgi animowane przez aktorów przy pomocy kilku prostych rekwizytów stają się alegoriami sytuacji, w których człowiek styka się po raz pierwszy z własnymi uczuciami i reakcjami na otaczający go świat. Doświadcza miłości, wstydu, dobra, zła, gniewu i złości, błogości i piękna. Kilkanaście pluszaków, kartki papieru, kartony, farby, efekty światła i cienia, muzyka i dźwięki natury – świat, który stwarza reżyser, to uplastyczniona rzeczywistość, z łatwością poddająca się działaniom aktorów i widzów.

Zaangażowanie do spektaklu dzieci, jak również obsadzenie w roli bezwzględnego, starotestamentowego Boga kilkunastoletniej Julii Leszkiewicz, pokazuje, w jaki sposób Biblię można interpretować poza kulturowo-społecznym kontekstem, którego fundamentem jest wiedza i świadomość. Biblię u Zadary poznajemy intuicyjnie i emocjonalnie. Teatralna podróż przez odległe światy i obrazy balansuje na granicy beztroskiej zabawy i nauki, śmiechu i powagi. Ta odyseja w czasie i przestrzeni, gdzieś podświadomie nawiązująca do tradycji ikonograficznego przedstawiania biblijnych scen, ukazuje ogromny potencjał i bogactwo ukryte w księdze „natchnionej przez Boga”.

I choć kształt spektaklu wydaje się dość chaotyczny i nieprzewidywalny, poszczególne sceny (w tym scena pierwsza, która przedstawia stworzenie świata) zapadają w pamięć, pokazują piękno i tajemnicę boskich działań. Działań niezrozumiałych i potężnych, a jednocześnie tak elementarnych, bo ilustrujących etapy kształtowania się ludzkości.

Dla Zadary Biblia to tekst inicjujący najmłodszych widzów w świat pełen cudów i okrucieństwa. W inicjacji pomagają im aktorzy-animatorzy: Paulina Holtz, Robert Koszucki i Barbara Wysocka. Dzięki takim przewodnikom teatralna podróż wydaje się o wiele łatwiejsza.

Agnieszka Górnicka - absolwentka kulturoznawstwa na UKSW, recenzentka portalu TeatrDlaWas, pracuje w redakcji miesięcznika "Teatr"

autor tekstu: Agnieszka Górnicka

Zobacz także

190048 1875388214119 1595633 n

Tajemnica mitu

Autor: Izabela Mikrut
20/09/2017
**„Rudowłosa” Orhana Pamuka to powieść hołdująca tradycyjnym narracjom, nawiązująca do greckiego mitu o Edypie oraz persk…
15012412582349149 jpg gallery.big iext50438490

Azyl

Autor: Izabela Mikrut
20/09/2017
**Stella i Leo się nie znają, ale kontaktują się ze sobą przez portal internetowy umożliwiający ludziom zamianę domów. St…
Ziel

Zapiski z Talii 2017 (4)

Autor: Inka Dowlasz
20/09/2017
**Zapiski z Talii 2017** **Pedro Calderon de la Barca** **KSIĘŻNICZKA NA OPAK WYWRÓCONA** imitacja Jarosław Mar…
Okl

Tajemnica rodzinna

Autor: Izabela Mikrut
19/09/2017
**Sacha Batthyany trochę odkrywa Amerykę w swojej reportażowej książce „A co ja mam z tym wspólnego? Dzieje mojej rodziny…

Add comment btn