Recenzje

Upiory plakat 720x1028
16/05/18

UPIORY SĄ WŚRÓD NAS

UPIORY Teatr Zagłębia Sosnowiec Reżyseria: Maciej Podstawny Obsada: Barbara Kaczmarek, Natasza Aleksandrowitch, Andrzej Śleziak, Przemysław Kania, Michał Bałaga, Maria Bieńkowska Premiera: 12/05/2018 Najbliższy spektakl: 24/05

Strach jest nieodłącznym elementem życia niemal każdego człowieka. Jako ludzie ciągle się czegoś boimy. Upiory pojawiają się w naszych snach i na jawie. Jednak kim tak naprawdę są i czego od nas chcą? Tekst Henrika Ibsena, choć napisany ponad wiek temu, jest wciąż w wielu aspektach aktualny. W społeczno-obyczajowym dramacie możemy zobaczyć, jak często wizerunek prezentowany publicznie różni się od tego, który kryje się czterech ścianach domu.

Bohaterowie spektaklu spotykają się na kilka dni przed uroczystym otwarciem sierocińca, który ma zostać nazwany ku czci lokalnego filantropa, kapitana Alvinga. Jego żona, syn oraz przyjaciel (pastor) przygotowują się do uroczystości, jednak każdy z nieco odmiennym nastawieniem. W powietrzu unosi się napięcie. Pewne niedopowiedzenia dają o sobie znać. Choć mogłoby się wydawać, że wdowa po kapitanie postępuje zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami, to inaczej nakazuje jej sumienie. W ostatnich godzinach przed uroczystością pani Alving nie chce już być posłuszna względem społeczności. Ujawnienie przez nią zdarzeń, które miały miejsce w przeszłości, zmienia wizerunek zarówno jej samej, jak i jej nieżyjącego męża. Wyłonienie na światło dzienne pewnych faktów może zmienić także stosunek do siebie samego.

Żyjąc w społeczeństwie, przybieramy rozmaite role społeczne. Nakładają one na nas pewne wzory, wedle których powinniśmy postępować. Odgrywamy wiele ról – gdy jesteśmy obserwowani przez widzów, staramy się wypełniać swoją funkcję zgodnie z wszelkimi oczekiwaniami. Tak też w spektaklu postępuje wdowa po kapitanie Alvingu. Jako żona zawsze starała się dbać o publiczny wizerunek męża, by żadna plama hańby nie powstała na jego nieskazitelnej opinii. Wpisując się we wzór przykładnej żony, nie zawsze postępowała zgodnie z własnymi odczuciami. Pozostaje jednak pytanie, czy warto ukrywać prawdę dla tworzenia fałszywej kreacji? Odkrywając karty i przyznając się na bieżąco do swoich błędów, można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.

Oglądając spektakl, można znaleźć jego odniesienia do dzisiejszej rzeczywistości. Część wzorów zachowań funkcjonuje na tym samym poziomie od wielu lat. Krzywdy i błędy, które popełnił kapitan, były zacierane przez jego żonę. Dziś także znajdziemy wiele rodzin, w których to właśnie kobiety starają się utrzymywać pewien porządek względem obserwatorów, jednocześnie nie pozwalając sobie na pomoc z zewnątrz. Napięcia, jakie się tworzą, stają się w pewnym momencie niebezpieczne zarówno dla samych kobiet, jak i otoczenia. Tytułowe upiory to my, ludzie. Boimy się siebie wzajemnie, nawet jeśli nie fizycznej przemocy to opinii, która może nam zaszkodzić i zburzyć nasz wizerunek.

Odzwierciedleniem nastroju panującego pomiędzy bohaterami w spektaklu jest scenografia. Przeważająca czerń zarówno na ścianach, jak i meblach umacnia ponure odczucia. Istotnym elementem nadającym tajemniczego klimatu, który odpowiada deszczowej pogodzie norweskich fiordów, jest stale unosząca się nad sceną mgła, niczym ciążące od lat kłamstwa i niedopowiedzenia w rodzinie. Dopełnieniem jest muzyka, grana po części na żywo przez wiolonczelistkę.

Choć akcja spektaklu rozgrywa się ponad wiek temu, to możemy odnaleźć w nim odwołania do dzisiejszych czasów. Wciąż aktualna treść sprawia, że łatwiej rozumiemy postawy prezentowane przez postacie. Wpisywanie się w kanony wzorców ról społecznych czasem pomaga nam w życiu, jednak niekiedy także szkodzi.

autor tekstu: Agnieszka Dróżdż

Zobacz także

32893893 2003113866428015 3422654168257527808 n

NAJ… NAJ… NAJ.. 58. KALISKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH

Autor: Wiesław Kowalski
20/05/2018
**LVIII Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej** **NAJLEPSZA ZESPOŁOWA KREACJA AKTORSKA** Domin…
743442556o

Z wyobraźni

Autor: Izabela Mikrut
18/05/2018
**A jeśli kiedyś sztuczna inteligencja zwróci się przeciwko człowiekowi, który powołał ją do istnienia? A jeśli roboty op…
Straszkapospokitafotdagmara sowa

Czego się boimy?

Autor: Wojciech Giczkowski
18/05/2018
**„E, to tylko pająk – ja to znam”, krzyczały dzieci na przedstawieniu Teatru Grupa Coincidentia z Białegostoku. Sztuka o…
738427914o

Nowe podejście

Autor: Izabela Mikrut
17/05/2018
**Paweł Fortuna doskonale wie o tym, że ludzie mają dość nachalności sprzedawców, unikają wszechobecnej reklamy, zbywają …

Add comment btn