Plakat

Broniewski

Teatr Wybrzeże

Gdańsk

premiera: 27/06/2014
ul. Św. Ducha 2,
Gdańsk

czas trwania spektaklu:
195min
* wg rankingu teatrdlawas.pl

Najbliższe spekakle:

25/11/2017 16:00

26/11/2017 16:00

Ceny biletów od
30zł
Ceny wejściówek od
15zł

OPIS SPEKTAKLU:

reżyseria: Adam Orzechowski


Najnowsza sztuka młodego polskiego autora, uznanego i nagradzanego, nieźle już na Wybrzeżu zadomowionego. Epizody z fascynującej biografii wybitnego poety, nierozerwalnie związane ze sporym fragmentem dwudziestowiecznej historii Polski. Nieoczywista analiza często niekonwencjonalnych zachowań tego, jak sam o sobie mówił „Polaka, katolika, alkoholika" pozwala autorowi raz jeszcze przyjrzeć się przełomowym wydarzeniom kształtującym naszą międzywojenną i powojenną rzeczywistość. Próba zrozumienia wewnętrznych pęknięć Broniewskiego, jego wyborów i postawy po drugiej wojnie światowej, jego konszachty w władcami PRL oraz sławienie Stalina, którego był przecież przez półtora roku więźniem na tle jego młodzieńczych zasług w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego, żołnierskiej odwagi, jaką wtedy okazał, staje się zarazem zbiorowym portretem całego polskiego pokolenia naszych zawiedzionych, uwiedzionych i oszukanych rodaków. Radosław Paczocha o sztuce: „Broniewski był barwny tak jak barwny był cały XX wiek - piłsudczyk walczący z bolszewikami, do tego zaangażowany w życie społeczne socjalista, rusofil, który był więźniem Łubianki i Zamarstynowa, żołnierz oddziałów Andersa, poeta piszący o Smoleńsku i Katyniu, współpracownik paryskiej Kultury, wreszcie największy poeta komunistycznej Polski i chwalca towarzysza Stalina. Jego życiorys był niemal zawsze cenzurowany, ciągle jakiś jego fragment nie odpowiadał panującemu establishmentowi. Jak zatem było możliwe, że wierny przez całe życie swoim socjalistycznym i patriotycznym ideałom wydawał się tak pełen sprzeczności? Czy Broniewski był tak nierozsądny czy historia tak okrutna i pełna paradoksów? Był polskim patriotą zawsze gotowym walczyć za ojczyznę, całe życie zaangażowany w politykę, nie przejawiał jednak instynktu człowieka politycznego, nie zmieniał frontu w zależności od osobistych korzyści, może z wyjątkiem ostatniego okresu życia. Nie darmo mówił o sobie: „Broniewski jestem - Polak, katolik, alkoholik", jakby chciał podkreślić w ten sposób swoje związki ze wspólnotą, w której wyrósł i której największe wady i zalety uosabiał. Jego barwna biografia to tak naprawdę historia Polski I połowy XX wieku odciśnięta w losach jednego zaangażowanego w rozmowę o Polsce i świecie indywiduum. Choćby dlatego warto ją sobie przypomnieć, tym razem bez cenzury."

Recenzje

Piotr Wyszomirski

Dla pokolenia 40+ Władysław Broniewski jest postacią żywą i zapamiętaną aż nadto dobrze. Szkolne akademie ku czci Polski Ludowej, rocznicy wybuchu II wojny światowej czy 1 Maja bez Broniewskiego były wręcz niemożliwe. Dla młodszych odbiorców Broniewski jest poetą nieznanym (wyjątek: "Kiedy przyjdą podpalić twój dom, nie zdziw się") i słusznie, bo wielkim, patrząc z dzisiejszej perspektywy, na pewno nie jest. Tylko w kategorii poetów na literę "B" zająłby co najwyżej czwarte miejsce (po Baczyńskim, Białoszewskim i Bursie). Natomiast jego życiorys może posłużyć za kanwę frapującej opowieści o Polsce i Polakach od Piłsudskiego do domniemanego lotu Gagarina i postawienia muru berlińskiego. "Orlik"(taki pseudonim przyjął, wstępując do Legionów Polskich) dosłownie do ostatnich chwil życia czuł się piłsudczykiem, brał udział w trzech wojnach, za zasługi wojenne uzyskał Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari oraz 4 Krzyże Walecznych. Był internowany, aresztowany i spędził 13 miesięcy na Łubiance … czytaj więcej

Add review btn
Autor: Patrycja Szklarek
09/11/15

Przedstawienie nagradzane, tak chwalone, że miałam pewne obawy. Często jest niestety tak, że jak coś jest za dobrze reklamowane, to potem łatwo można się rozczarować. To nie dotyczy tego spektaklu. Arcydzieło, a rola Ninkiewicza historyczna!