Mama promo internet 2.0 744x1032

MAMA

ME/ST Duet Artystyczny

Warszawa

premiera: 10/04/2016
Ul. Makolągwy 11/15, 02-811 Warszawa,
Warszawa
* wg rankingu teatrdlawas.pl

Najbliższe spekakle:

11/02/2018 19:00

12/02/2018 20:00

Ceny biletów od
20zł
Ceny wejściówek od
0zł

OPIS SPEKTAKLU:

reżyseria: Szymon Turkiewicz


Spektakl "MAMA" podejmuje próbę znalezienia odpowiedzi na pytania: kim naprawdę jesteśmy? Na czym polega wolność człowieka? Czy rodzice mogą całkowicie zawładnąć życiem swoich dzieci? Trudne, bolesne, skomplikowane... Takimi słowami określa się relacja, jakie łączą matkę z córką. Czy rzeczywiście tak jest? Córka obwinia matkę, za wszystkie nieszczęścia jakie spotkały ją w życiu. Matka pragnie, aby córka była taka jak ona, tylko lepsza. Kiedy córka dostrzega w sobie cechy matki, próbuje za wszelką cenę ich się pozbyć. Nie chce popełniać tych samych błędów i chociaż z wiekiem dostrzega, że to co robiła matka było słuszne, wciąż ma w sobie sprzeciw i brak chęci pogodzenia się z tym, że od "swojej matki w sobie" nigdy nie ucieknie. Jestem taka jak moja matka... Tylko lepsza. Tak może powiedzieć większość kobiet, którym relacja z matką nie jest obojętna, które analizują zachowania swojej matki i próbują zrozumieć, gdzie tkwi sedno tego najtrudniejszego związku emocjonalno-fizycznego. Spektakl "MAMA" porusza skomplikowane relacje, które wiążą trzy córki z matką, uznaną na świecie awangardową artystką. Sztuka rozpoczyna się w momencie stypy, którą po śmierci matki organizują trzy siostry. Ich życie nie było łatwe. Matka była artystką totalną, oddającą każdą chwilę na pracę twórczą, która poprzez swój charakter pochłaniała ją całkowicie. Instalacje plastyczne, sztuka performatywna z wykorzystaniem własnego ciała... (Inspiracją dla postaci matki jest twórczość i życie Mariny Abramović). Trzy córki dorastały w domu pełnym artystycznej atmosfery, którą nie do końca rozumiały, i która nie sprzyjała funkcjonowaniu "normalnej" rodziny. To wszystko sprawiło, że córki są od siebie bardzo różne. Jakby wychowane przez trzy, zupełnie inne matki. Podczas stypy zostaje odczytana ostatnia wola artystki, która wiąże się z jej poczuciem misji i kreowania świata oraz własnego życia do ostatnich chwili, nawet po śmierci. Okazuje się, że matka przed śmiercią pracowała nad dziełem swojego życia. Wielką wystawą, która podsumowuje całą jej twórczość, a którą nazwała "Widmo Wolności". Pośmiertnie zmusiła córki, aby uczestniczyły w tej wystawie, uzależniając od tego spadek i prawo własności do swojego artystycznego dorobku.

Recenzje

Jestem taka jak moja matka...? Czy lepsza...?

Temat relacji łączących matki z ich córkami i problematyka z tym związana zawsze dawały dramaturgom ciekawy materiał do eksplorowania intensywności, niejednoznaczności i skomplikowania uczuć, które niejednokrotnie z jednej lub z drugiej strony przybierają formę związków toksycznych, nabrzmiałych od emocji pełnych wyrzutów wynikających z braku możliwości porozumienia. Aktualnie można zobaczyć w Teatrze Młyn przedstawienie „Córka” wg scenariusza Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej, a także od czasu do czasu w Polonii „Po co są matki?” na podstawie sztuki Hindi Brooks. W obydwu realizacjach rolę matki gra Joanna Żółkowska. Z Teatru Żelaznego w Katowicach przybyły zaś do warszawskiego Kwadratu Edyta Herbuś i Małgorzata Bogdańska, które nie dość że połączone na scenie więzami krwi, w życiu scenicznym też są aktorkami. Taki alians wymyśliła Marijana Nola, chorwacka dramatopisarka, w próbie skonfrontowania dwóch różnych osobowości i perspektyw spojrzenia na dotychczasowe życie protagonistek, zaró … czytaj więcej

Add review btn
Autor: Robert trębicki
20/12/16

bardzo trudny spektakl - od początku tajemniczy gdy na wejściu witają widzów czerwonym barszczem. na scenie stypa, i wspomnienie życia z apodyktyczną matką.świetnie zagrane. ciekawe propozycje video. mus do obejrzenia, tym bardziej że spektakl stworzono ze środków własnych i akcji w mediach społecznościowych. warto wspierać takie artystyczne rzeczy. bardzo dobry spektakl.