Hedda gabler afisz

Hedda Gabler

Teatr im. W. Horzycy w Toruniu

Toruń

premiera: 18/06/2016
Plac Teatralny 1 87-100 Toruń,
Toruń
* wg rankingu teatrdlawas.pl

Najbliższe spekakle:

30/11/2017 19:00

Ceny biletów od
20zł
Ceny wejściówek od
0zł

OPIS SPEKTAKLU:

reżyseria: Agata Dyczko


Hedda Gabler – młoda, piękna i bezwzględna. Wydaje się, że może mieć wszystko, czego tylko zapragnie. A interesuje ją wyłącznie najwyższa półka – wystawne życie u boku szanowanego mężczyzny, popularność w najmodniejszym towarzystwie. W miejsce zaspokajanych pragnień pojawiają się jednak nowe. Coraz bardziej wyraziste i coraz bardziej ryzykowne. Agata Dyczko przenosi dramat Ibsena w realia kuszącego i wciąż nowego kapitalizmu w Polsce początku XXI wieku, systemu niosącego tyle samo obietnic, co niebezpieczeństw. Czy w tej rozpędzonej rzeczywistości cokolwiek zatrzyma cyniczną i rozczarowaną światem Heddę?

Recenzje

Ibsen współczesny, czyli Hedda Aleksandry Bednarz w Horzycy

Hedda Gabler to jedna z najciekawszych ról kobiecych w nowożytnej literaturze dramatycznej. Nowoczesna bohaterka tragiczna. Osobowość na miarę „Damy Kameliowej” czy „Anny Kareniny”. Demoniczna piękność ginąca śmiercią samobójczą. Aleksandra Bednarz idealnie przystaje do tej postaci zarówno warunkami fizycznym, jak i możliwościami aktorskimi. Jaką Heddę nam proponuje? W pierwszych scenach rozkapryszoną pannę z wyższych sfer, która małżeństwo z Jørgenem Tesmanem traktuje jako życiową porażkę czy akt desperacji po romansie z Eilertem Løvborgiem. Kobietę, która do swego nowego otoczenia odnosi się z wyższością i pastwi się psychicznie nad starą ciotką męża – Julą (tu świetna, operująca ciekawymi podtekstami Maria Kierzkowska). Z czasem Hedda Aleksandry Bednarz zdaje się już nawet być pogodzona z sytuacją. Bardzo wiarygodnie brata się z panią Elvsted, obecną kochanką Løvborga. Niepowodzenia zawodowe męża, a co za tym idzie – perspektywa dalszego obniżenia standardu życia, nie robią te … czytaj więcej

Add review btn
Autor: Adam siwicki
26/06/16

To jeden z najsłabszych spektakli w toruńskim teatrze w tym sezonie. Agata Dyczko próbuje eksperymentować z tekstem i z formą ale do Garbaczewskiego jej niestety daleko. A Ola Bednarz piękna jest!