1964662 753835357983368 1336163237 n

Kompleks Portnoya

Teatr WARSawy 

Warszawa 

premiera: 27/04/2007
Rynek Nowego Miasta 5 ,
Warszawa 

czas trwania spektaklu:
120min
* wg rankingu teatrdlawas.pl

Najbliższe spekakle:

14/04/2018 19:00

15/04/2018 19:00

Ceny biletów od
50zł
Ceny wejściówek od
30zł

OPIS SPEKTAKLU:

reżyseria: Adam Sajnuk, Aleksandra Popławska


Wielokrotnie nagradzana inscenizacja głośnej powieści Philipa Rotha w reżyserii Adama Sajnuka i Aleksandry Popławskiej. Oto Alexander Portnoy: żyd i antysemita, seksoholik i onanista, maminsynek i buntownik, szowinista i zastępca komisarza Nowego Jorku ds. równouprawnienia. Bohater spektaklu stara się odnaleźć własną tożsamość, jej czystą i niezapisaną formę - wolną od semickiego wychowania, powinowactwa i przywiązania. Jeszcze nie wie, że to niemożliwe. Spektakl jest adaptacją powieści, która w latach 70. stała się manifestem ówczesnego pokolenia amerykańskiego. Sztukę doceniono dwoma Feliksami Warszawskimi: w najważniejszej kategorii, czyli za reżyserię - dla Adama Sajnuka (który również wciela się w postać Alexa) i Aleksandry Popławskiej oraz za debiut aktorski dla Anny Smołowik, grającej i skromną siostrę Portnoya, i liczne wcielenia jego kochanek. Realizację Sajnuka można zachwalać długo i na różne sposoby. Ale najlepszą recenzją niech będą słowa Lecha Śliwonika, byłego rektora Akademii Teatralnej i redaktora naczelnego "Sceny", na której łamach tak pisał o "Kompleksie": Naprawdę dobra robota. No niech będzie - bardzo dobra.

Recenzje

Żyd… czas … seks

Pojawienie się na mapie kulturalnej stolicy Teatru WARSawy pozwoliło na powrót do repertuaru Teatru Konsekwentnego spektaklu, który od czasu premiery w 2010 roku cieszy się ogromnym powodzeniem i zasłużoną sławą. Pokazany w sierpniu „Kompleks Portnoya”, grany przy pełnych kompletach, potwierdza klasę tego dzieła, zarówno w warstwie adaptacyjno-inscenizacyjnej, jak i reżysersko-aktorskiej. Adam Sajnuk i Aleksandra Popławska, na podstawie niegdyś skandalizującej powieści Philipa Rotha, stworzyli spektakl, który ogląda się z ogromnym zainteresowaniem i bez odrobiny znużenia. W adaptacji udało się zawrzeć to, co jest najbardziej charakterystyczne dla prozy autora „Amerykańskiej sielanki”, między innymi ironiczny i zarazem humorystyczny stosunek do mówienia o seksie, który będąc zjawiskiem modelującym istotę naszego postępowania i naszych opinii, jednocześnie staje się trudną do pokonania przeszkodą w konfrontowaniu się z otaczającą rzeczywistością. Problemy seksualne tytułowego boha … czytaj więcej

Add review btn
Autor: Paulina Brzozowska
20/09/17

Dynamiczna akcja, brawurowa gra aktorska. Każda rola zagrana ze wyraziście i ze smakiem, spektakl bawi i wzrusza, momentami oburza i składania do refleksji. Jest to opowieść o ucieczce od własnej historii, od której przecież nie ma ucieczki. Jest zdecydowanie jeden z najlepszych spektakli na warszawskim afiszu.

Autor: Robert trębicki
18/09/17

znakomity pomysł na intrygujacą historię, znakomity reżysersko spektakl, bez martyrologi przedsiębiorstwa holocaust, acz z mocnym zaznaczeniem narodowości alexandra portnoya - tu ciągle się coś dzieje, nie ma chwili przerwy. pomysłowa scenografia, dobra muzyka, znakomite aktorstwo: anna smołowik z cudownie zachrypniętym głosem, przepiękna urocza gra, w sumie najwięcej roboty w spektaklu - oj można się zakochać. monika mariotti - fascynująca, szalona, przerażająca - wciąga, oj wciąga. bartosz adamczyk - akuratny, układny, intrygujący. adam sajnuk - fascynujący prostak,ujmujący cham, przerażający psychopata - znakomita, genialna rola, która zostaje w pamięci na długi czas. spektakl z gatunku obowiązkowych. polecam!

czytaj więcej
Autor: Paweł hryb
16/12/16

Widz jest bardzo blisko sceny. Gra aktorów wprost niesamowita (Adam Sajnuk najlepszy). W mojej wewnętrznej klasyfikacji najlepsza sztuka, którą kiedykolwiek oglądałem.

Autor: Waldemar Hilla
26/02/14

Kolejny bardzo dobry spektakl Adama Sajnuka. Polecam wszystkim bo to i świetna literatura i znakomita inscenizacja. Aktorstwo też przednie. Marsz do Teatru WARSawy. Warto.