Indeks

Skrzypek na dachu

Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich 

Warszawa 

premiera: 09/05/2002
pl. Grzybowski 12/16 ,
Warszawa 

czas trwania spektaklu:
200min
* wg rankingu teatrdlawas.pl

Najbliższe spekakle:

02/05/2018 18:00

03/05/2018 18:00

04/05/2018 18:00

Ceny biletów od
70zł
Ceny wejściówek od
30zł

OPIS SPEKTAKLU:

reżyseria: Jan Szurmiej


Światowej sławy musical „Skrzypek na dachu” swoją warstwą muzyczną jak i tematem przemawia do publiczności na całym świecie. Za kanwę libretta posłużyła powieść Szołema Alejchema „Dzieje Tewjego Mleczarza”. Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności – żydowska i rosyjska, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej. Tytułowy Tewje jest ubogim mleczarzem, ojcem pięciu córek, które chce wydać za mąż. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków opartych na miłości. Tewje raz po raz staje przed wyborem, co jest ważniejsze: życie zgodnie z tradycją czy szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

Recenzje

Tewje zadaje poważne pytania

**"Skrzypek na dachu" jest jednym z najbardziej znanych musicali na świecie. Chyba nie ma osoby, która choćby raz, nawet przypadkiem, nie słyszała piosenki „Gdybym był bogaty”, śpiewanej przez głównego bohatera. Podstawą libretta musicalu było opowiadanie Szolema Alejchema (1859-1916) pt. „Dzieje Tewjego Mleczarza”. Muzykę stworzył Jerry Bock, natomiast autorem słów jest Sheldon Harnick.** Premiera "Skrzypka…" miała miejsce na Broadwayu w 1964 roku. W 1971 Norman Jewison przeniósł musical na ekran kinowy. Posypały się Oscary: za najlepszą adaptację, piosenki, zdjęcia i dźwięk. Musical, podobnie jak film, do Polski dotarł w latach 80-tych ubiegłego wieku i od tej pory w formie musicalowej chętnie jest na różnych scenach wystawiany. Polska prapremiera "Skrzypka na dachu" odbyła się w 1983 r. na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi. Inscenizacja w warszawskim Teatrze Żydowskim powstała w 2002 roku i jest grana, przy pełnej widowni, do dnia dzisiejszego. Historia opowiedziana w przeds … czytaj więcej

Add review btn
Autor: Robert trębicki
18/09/17

przeniesienie na polską scenę teatralną światowego hitu powinno owocować salą pękającą w szwach, ferią barw na scenie, fantastyczną zabawą i owacjami na stojąco, powinno, ale niestety nic z tych rzeczy nie ma miejsca. na widowni bez problemu można znaleźć miejsce dla zbłąkanego wejściówkowicza, na scenie jest szaroburo i j przaśnie, a grzecznościowe brawka są na trzy wyjścia ale raczej przez wymuszenie ich długą prezentacją aktorskich ukłonów niż faktycznym zachwytem publiczności. największym minusem tego spektaklu jest muzyka. tak, tak wiem, że zabrzmi to dziwnie, bo to musical, a jednak natężenie dźwięku z taśmy jest tak duże, że skutecznie zagłusza słowa piosenek, przez co naprawdę trudno zrozumieć treść i przesłanie. dodatkowo słyszymy tak dużo niedoróbek intonacyjnych, rytmicznych i tekstowych, że odnoszę wrażenie, że aktorzy są po prostu znudzeni granym od piętnastu lat spektaklem, i nie do końca przykładają się do swojej scenicznej roboty, więc wychodzi to słabo, i jedynie znane melodie, jakoś ratują "skrzypka" przed kompletną porażką. na widowni również dziwne zachowania typu komentarze, rozmowy, zajmowanie nie swoich miejsc przez zagranicznych gości i zdziwienie przy odmowie akceptacji, o pisaniu smsów nawet nie wspomnę. cóż, może nastawiałem się na zbyt wiele, i w bardziej słoneczny dzień wyszłoby to lepiej, ale szczerze mówiąc nie chce mi się tego ponownie sprawdzać, szkoda czasu.

czytaj więcej