Ck

CIOTKA KAROLA 3.0

Teatr Kwadrat 

Warszawa 

premiera: 30/11/2013
ul. Marszałkowska 138 ,
Warszawa 

czas trwania spektaklu:
135min
* wg rankingu teatrdlawas.pl

Najbliższe spekakle:

14/12/2017 19:00

15/12/2017 19:00

16/01/2018 19:00

Ceny biletów od
50zł
Ceny wejściówek od
40zł

OPIS SPEKTAKLU:

reżyseria: Andrzej Nejman


Obsada:
„Ciotka Karola” to powszechnie znana, dziewiętnastowieczna angielska farsa, jednak debiutujący w roli reżysera dyrektor Andrzej Nejman zdecydował się pokazać ją w zupełnie nowej odsłonie. W swojej wersji „3.0”, proponuje nowoczesną inscenizację sztuki, nie pozbawiając jej jednak niezwykle uroczego, szczególnie dla tego gatunku, literackiego „kurzu”. Zarówno język, gra aktorska, jak i kostiumy czy scenografia, zdają się być jednocześnie klasyczne, jak i skrajnie współczesne. Oryginalnie napisana przez Czesława Mozila muzyka, wykonywane przez niego piosenki, oraz absurdalny, wręcz montypythonowski humor czynią z tej starej scenicznej ramotki znakomitą propozycję nie tylko dla widzów, którzy dawny tekst bardzo dobrze znają, ale może przede wszystkim dla młodego, „ultranowoczesnego” pokolenia.Owdowiała multimilionerka zapowiada wizytę w Oxfordzie, gdzie studiuje jej jedyny krewny, Karol Wykeham (Kamil Kula). Jej przyjazd jest zbawieniem dla siostrzeńca, a także jego przyjaciela Jacka (Michał Rolnicki), gdyż tylko w czujnej obecności nobliwej damy przekroczyć próg kawalerskiego domu mogą prześliczne wybranki ich serc. By jednak móc w odpowiednio intymnej atmosferze obnażyć przed ukochanymi swoje uczucia, namawiają szkolnego kolegę, lorda Babbsa (Michał Lewandowski), aby podjął się w tym czasie zabawiania staruszki. Kiedy jednak Kitty (Katarzyna Glinka/Anna Cieślak) i Emmy (Marta Żmuda Trzebiatowska) stoją już na progu akademika, okazuje się, że ciocia właśnie odwołała swoją wizytę. Przed powszechnym skandalem uchronić ich może tylko sprawnie przeprowadzona mistyfikacja, dla której Babbs musi wcielić się w rolę kochanej cioteczki. Niestety, ta konkretnie mistyfikacja do najsprawniejszych należeć nie będzie, szczególnie że na wdzięki ultrabogatej staruszki zagięło sobie parol kilku okolicznych dżentelmenów.Piętrzące się z minuty na minutę problemy bohaterów inicjują szereg zabawnych sytuacji, a tempo narastających komplikacji staje się wprost proporcjonalne do pojawiającego się na widowni śmiechu.

Recenzje

Powód do beztroskiej zabawy

Choć „Ciotka Karola” Brandona Thomasa należy do klasyki farsy, dzisiaj stanowiąc znakomity materiał do zabawy z misterną konstrukcją tekstu, na afiszach teatralnych pojawia się rzadko. W pamięci pozostaje jedynie inscenizacja zrealizowana w Teatrze Telewizji w reżyserii Gustawa Holoubka z 1997 roku, z Anną Seniuk w roli autentycznej ciotki. Andrzej Nejman, decydując się na realizację tego dziewiętnastowiecznego modelu gatunku w Teatrze Kwadrat, postanowił dzieło nieco odkurzyć i przedstawić w nowej odsłonie, w swoim opracowaniu scenicznym. Zaczyna się wszystko dość obiecująco, bo stanowiący uwerturę song w wykonaniu Czesława Mozila zwraca uwagę bardzo inteligentnym tekstem Michała Zabłockiego. Kiedy jednak na scenę wkraczają pierwsi aktorzy robi się dość niemrawo i raczej mało zabawnie. Być może premierowa trema sparaliżowała nieco młodych artystów, bo ani Jack Chesney, w interpretacji Michała Rolnickiego, ani Karol Wykeham Kamila Kuli nijak nie mogą odnaleźć się w scenicznej pr … czytaj więcej

Add review btn
Autor: Adam siwicki
02/09/16

Całkiem przyzwoity jak na ten gatunek spektakl, szczególnie jego druga część. Jeden z lepszych przedstawień w repertuarze Teatru Kwadrat. Polecam! Wieczór będzie przyjemny!