Romantycy202

Romantycy

Teatr Dramatyczny - scena im. G. Holoubka

Warszawa 

premiera: 10/05/2013
PKiN pl. Defilad 1 ,
Warszawa 

czas trwania spektaklu:
80min
* wg rankingu teatrdlawas.pl

Najbliższe spekakle:

28/10/2017 19:00

29/10/2017 17:00

Ceny biletów od
35zł
Ceny wejściówek od
15zł

OPIS SPEKTAKLU:

reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz


A gdyby jednak starości wyjść naprzeciw? W kapciach, ze zgagą w gardle i czopkiem w tyłku. I nawet mimo obrzęku cewki moczowej poczuć się nie jak próchno tylko jak młody żigolak? Oto miłosny trójkąt – Pogorelka, Chajczik i Bonbonel. Wszystkim stuknęła siedemdziesiątka, a oni licytują się na wspomnienia, odmawiają kadisz i raczą się marmoladą. Żal na nich patrzeć, ale nie śmiać się z nich też nie sposób. „Romantycy” Hanocha Levina to komedia o starości, o oswajaniu śmierci, ale też wzruszająca opowieść o przywiązaniu i miłości. Izraelski dramaturg z właściwym dla siebie dystansem ironię zderza z groteską, szydercze żarty miesza z powagą. – Bohaterowie nie odgrywają ról, ale opowiadają o swoich myślach i uczuciach. Zwracają się do widza, odwołując się do jego wyobrażeń i pamięci. Mówią po prostu o tym, co się dzieje w ich wnętrzu – podkreśla tłumaczka Agnieszka Olek.

Recenzje

O starości z komediową nutką

Starość i samotność to dwie nieodłączne siostry. Na końcu ich symbiotycznego pożycia dołącza do nich trzecia - śmierć. Napisano o nich tomy, nakręcono dziesiątki filmów, teatry na całym świecie włączają do repertuaru sztuki, których bohaterami są niemłodzi już ludzie. Schorowani, smutni, czekający tylko na śmierć. Izraelski dramatopisarz Hanoch Levin pokusił się o dodanie do swojej opowieści o starości nutki komediowej, humoru, żartu z tego, co nieuniknione. Troje bohaterów niespodziewanie spotyka się w domu Pogorelki. Wszystkim stuknęła już siedemdziesiątka, każdy z nich narzeka na starcze dolegliwości. Wszyscy są samotni, tęsknią za miłością i ciepłem. Przed laty byli sobie bliscy, tworzyli mniej lub bardziej udane związki. Dziś każdy z nich jest sam. Po latach obaj mężczyźni postanowili odwiedzić starą znajomą, pogaworzyć o przeszłości, chorobach, śmierci. A nuż uda im się zacumować u niej na dłużej, jeszcze przez chwilę doświadczyć ciepła i troski? Niezapowiedziana wizyta Chajczi … czytaj więcej

Add review btn
Autor: Szymon spichalski
07/03/14

,,Romantycy" Chrapkiewicza podejmują temat starości z charakterystycznym dla Levina dystansem. Jest i śmiesznie, i smutno, ale... Gdzieś już to widzieliśmy.