Warsztaty

9acdb90a 1e7f 44f5 931b 2d25a1de2603

SOPOT. DADA HUB 2017 - warsztaty taneczno-choreograficzne


STOWARZYSZENIE "TEATR DADA VON BZDÜLOW"
Gdzie: MCKA Zatoka Sztuki, SOPOT
Kiedy: 14/08/17

DADA HUB 2017

Hub – (z ang.) punkt ogniskowy wokół którego jednocześnie mają miejsce wielorakie wydarzenia.

Teatr Dada von Bzdülöw przy współpracy z MCKA Zatoka Sztuki w Sopocie zaprasza na coroczny wakacyjny cykl warsztatów taneczno-choreograficznych pod nazwą "Dada Hub". Warsztaty prowadzone będą pod okiem twórców Teatru Dada von Bzdülöw - Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej oraz gościnnie przez Jakuba Truszkowskiego - "Drumming" (Rosas) - Masterclass i warsztat kompozycji. W trosce o jakość warsztatu ograniczamy ilość uczestników do 25 osób. Zapraszamy tancerzy, choreografów, performerów z Polski i z zagranicy z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym lub edukacyjnym. Wszystkie zajęcia prowadzone będą w Sali Kryształowej Zatoki Sztuki - studio z nieprawdopodobnym widokiem na morze!!! Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem. Pragniemy stworzyć miejsce spotkania i wymiany energii twórczej.

Miejsce:

MCKA Zatoka Sztuki

Al. F. Mamuszki 14

81-718 Sopot

TERMIN WARSZTATÓW: 14.08.2017 - 19.08.2017

ilość zajęć (36x60min): codziennie 6 godzin w godz. 10:00-13:15 i 15:00-18:00

ZAPISY NA WARSZTATY: dadaoffice@wp.pl

Koszt uczestnictwa w warsztatach: 700zł

Przy zgłoszeniu wszyscy nowi uczestnicy poproszeni zostaną o wypełnienie krótkiej aplikacji zgłoszeniowej.

Wpłaty za warsztaty prosimy dokonać w terminie 7 dniu po otrzymaniu mejlowego potwierdzenia o zapisaniu na warsztaty, na konto wskazane poniżej:

STOWARZYSZENIE "TEATR DADA VON BZDÜLOW"

ul. Św. Ducha 26/30/13, 80-834 Gdańsk

Nr konta: 16194010763059080500000000

W tytule prosimy wpisać: DADA HUB 2017 Imię i Nazwisko

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru uczestników warsztatów na podstawie kolejności zgłoszeń i ich doświadczenia. Maksymalna ilość uczestników: 25 osób. Osoby, którzy mają potwierdzone uczestnictwo w warsztatach mogą bezpłatnie zrezygnować do 01.07.2017. Rezygnacja po tym terminie będzie się wiązała z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 50% ceny warsztatów.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW:

Niedziela 14 sierpień, godz. 9:00 - zapoznanie uczestników i rozpoczęcie warsztatów

Plan codziennych warsztatów w okresie 14 - 19 sierpnia 2017

godz. 10:00-11:30 Technika - Leszek Bzdyl

godz. 11:45-13:15 Technika i improwizacja - Katarzyna Chmielewska

godz. 13:15-15:00 Przerwa obiadowa

godz. 15:00-18:00 'DRUMMING' - Masterclass - Jakub Truszkowski

Sobota 19 sierpnia, godz. 17:00 - otwarty pokaz uczestników "work-in-progress" oraz zakończenie warsztatów i rozdanie uczestnikom certyfikatów uczestnictwa w warsztatach DADA HUB 2017 w MCKA Zatoka Sztuki w Sopocie.

OPIS WARSZTATÓW:

Technika - 6x90min

Prowadzenie: Leszek Bzdyl

Warsztat, który chciałbym zaproponować, powinien być tak samo niedookreślony, jak cały dorobek Teatru Dada von Bzdülöw: tańcząc myślę o teatrze / tworząc teatr myślę ciałem tańczącym. Zapewne to nazbyt szerokie zagadnienie, ale tylko w ten sposób taniec i teatr stają się dla mnie interesującą przestrzenią sztuki, tylko w tej rozległej dwoistości znajduję inspirację i ochotę na ostateczne spotkanie z widzem. 25 lat moich doświadczeń wynikających z tego dwu-wektorowego napięcia wydaje się być jakimś nieskończonym bogactwem, którym należy się dzielić. Z drugiej strony jednak, owe 25 lat doświadczeń mówi, że to co wczoraj zdefiniowane, dzisiaj musi być zweryfikowane. A zatem będziemy definiować i weryfikować. Podczas warsztatu będziemy penetrować naturalność i precyzję frazy tanecznej. Korzystać będziemy z systemów wypracowywanych przez lata w Teatrze Dada (korelacja oddechu i ruchu, preparacja i akcja, wielokierunkowość impulsów, radość energetycznego przepływu).

Technika i improwizacja - 6x90min

Prowadzenie: Katarzyna Chmielewska

Ciało jest jak instrument, dlatego w trakcie warsztatu postaramy się mu przyjrzeć od strony anatomicznej, czyli od strony układu kostno-mięśniowego, oddechowego i nerwowego w ruchu, badając ich bezpośredni wpływ na jakość, wyraz i dynamikę tańca. Wykorzystywać w tym celu będziemy różne metody pracy z ciałem oraz ćwiczenia z partnerem. Ważnym dla mnie elementem jest wykorzystywanie ciała w ruchu w sposób jak najbardziej naturalny i funkcjonalny. Skoncentrujemy się na organicznym i swobodnym przepływie ruchu przy aktywnej i świadomej kontroli centrum, oddechu i izolacji mięśniowej. Systematyczna praca z oddechem poprawia płynność i czystość ruchu oraz aktywnie rozciąga i wzmacnia ciało. Celem warsztatów jest z jednej strony zintegrowanie energii płynących w ciele, uzyskanie lepszej jakości i świadomości ciała w przestrzeni, a z drugiej przekazanie wiedzy pomagającej zabezpieczyć ciało przed kontuzjami.

"Drumming" (Rosas) - Masterclass i warsztat kompozycji

Prowadzenie: Jakub Truszkowski

Nasz warsztat będzie podzielony na dwie części; zaczniemy od nauki i pracy z materiałem ruchowym stworzonym do spektaklu „Drumming” zespołu Rosas / Anne Teresa De Keersmaeker. Przedstawienie to uważane jest za jedno z arcydzieł choreograficznych tańca współczesnego. W drugiej części warsztatów zaangażujemy się w pracę twórczą, ucząc się jak używać różnych narzędzi i systemów, aby rozwinąć wyjściowy materiał ruchowy. Będziemy manipulować materiałem tak, aby tworzyć szerszy zakres języka ruchowego, układając go w bardziej złożone struktury choreograficzne. Wreszcie pracując z materiałem w przestrzeni i czasie, będziemy dążyć do stworzenia krótkiej spójnej choreografii grupowej.

Drumming Live (2012) / Rosas & Ictus

Drumming Live (2012) / Rosas

BIOGRAM CHOREOGRAFÓW PROWADZĄCYCH:

JAKUB TRUSZKOWSKI (1977) – Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku (1987-1996). W trakcie edukacji szkolnej wystąpił w kilku baletach klasycznych w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. W 1996r został przyjęty do szkoły Anny Teresy De Keersmaeker, P.A.R.T.S., którą ukończył w 1999r. W styczniu 2000r dołączył do zespołu Rosas tańcząc w kolejnych przedstawieniach: Drumming, Mozart / Consert Arias, Mikrokosmos oraz uczestniczył w kreacji: In Real Time, Rain. Aprile Me, Repertory Evening, Bitches Brew, Tacoma Narrowss oraz Kassandra. W 2008r dołaczył do Les Ballets C de la B, gdzie tańczył w Import Eksport oraz uczestniczył w kreacji spektaklu Ashes. Jest stałym nauczycielem w P.A.R.T.S w Brukseli oraz uczy gościnnie w kilku szkołach tańca w Europie, m.in.: De Theatrerschool w Amsterdamie oraz the Folkwang University of Arts w Essen. Jako rehearsal director uczestniczy w przenoszeniu repertuaru Rosas w Operze w Lyonie, P.A.R.T.S., Operze Paryskiej oraz w Companhia Nacional de Bailado. Osobiście zrealizował cztery spektakle: Solo For The Projector, Improvisation Solo, Bodyspace oraz Memory Reset. Jest współzałożycielem i performerem The House of Bertha Dance Colective.

KATARZYNA CHMIELEWSKA (1974) – Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku (1993); studiowała taniec współczesny w P.A.R.T.S. w Brukseli (1996-1997). Od 1993 współtworzy wraz z Leszkiem Bzdylem Teatr Dada von Bzdülöw; dzięki zróżnicowanemu zapleczu edukacyjnemu i zawodowemu udało im się wspólnie wykreować unikalny styl grupy, dopełniony inspiracją i działaniami dadaistów jak i twórczością polskich pisarzy. Ruch, taniec, słowo, gra z formą i konwencją, pastisz i eklektyzm stały się trwałymi wyznaczniki prac zespołu. Regularnie współtworzy także spektakle z innymi choreografami m.in. Roberto Olivan (2013), Malgven Gerbes i David Brandstätter (2014-2017) oraz tworzy ruch sceniczny dla teatrów dramatycznych m.in. Ciała Obce (2012), Madame Bovary (2015), Zachodnie Wybrzeże (2016) w reżyserii Kuby Kowalskiego. Laureatka nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego za całokształt dorobku i wybitne osiągnięcia artystyczne. Działając od początku jako kolektyw twórczy Teatr Dada stworzył dotąd blisko pięćdziesiąt przedstawień, współpracując z kilkunastoma artystami z Polski i z Europy, m.in. Magnolia (2003), Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń (2004), Faktor T (2008), Czerwona Trawa (2009), Duety Nieistniejące (2012), INTRO (2015). Od 2009r Teatr Dada związany jest z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, a swoje spektakle prezentował już w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, m.in. w Chinach, Indiach, Korei Południowej i w USA.

LESZEK BZDYL (1964) – tancerz, aktor, reżyser. Profesjonalną karierę rozpoczął we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego (1987-90). W latach 1990-1992 związany z Teatrem Ekspresji Wojciecha Misiury. W 1990 ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1992 wspólnie z Katarzyną Chmielewską założył Teatr Dada von Bzdülöw. Reżyseruje większość przedstawień Teatru Dada, m.in.: MAGNOLIA (2002), inspirowane DZIENNIKAMI Witolda Gombrowicza KILKA BŁYSKOTLIWYCH SPOSTRZEŻEŃ (2004), FACTOR T (2008), LE SACRE (2010), INTRO (2015). Jako reżyser przedstawień dramatycznych zrealizował m.in.: CYRANO DE BERGERAC Edmonda Rostanda (Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy 2009) oraz ZIELONE ZOO - według autorskiego scenariusza ( Teatr OCH w Warszawie 2010). W 2016 wyreżyserował spektakl PUSTKA. PUSTYNIA. NIC. - WARIACJE GOMBROWICZOWSKIE we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Stworzył choreografię lub ruch sceniczny do kilkudziesięciu przedstawień na scenach Warszawy (teatry: Narodowy, Rozmaitości, Powszechny, Polski, Studio), Gdyni (Teatr Miejski), Gdańska (Teatr Wybrzeże), Legnicy (Teatr im. H. Modrzejewskiej) i Wrocławiu (Teatr Współczesny). Prowadzi warsztaty taneczne i aktorskie w Polsce i za granicą, m.in. w Anglii, Francji, Czechach, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Zimbabwe i USA. Obecnie wykłada w Akademii Teatralnej w Warszawie. Jako aktor wystąpił m.in.: w spektaklach Teatru Miejskiego w Gdyni: BURZA W. Shakespeare (Kaliban, reż. Julia Wernio), ŻYCIE JEST SNEM Calderon de la Barca (Clarin, reż. Julia Wernio) oraz w Teatrze Wybrzeże: CHARLIE BOKSEREM (Charlie, reż. Piotr Cieplak). Jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (1999), Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego (2006), nagrody Sztorm Roku - plebiscyt czytelników Gazety Wyborczej (2007), Międzynarodowej Nagrody Teatralnej Theatre Pasta - Indie (2007). W 2010 roku otrzymał Odznaczenie Honorowe - Zasłużony Dla Kultury Polskiej (2010).